стартиране на процедури.относно стартиране на процедури.

5_23-29-73/11.06.2009г.
ДОПК, чл.104, ал.1, чл.103, ал.1
ЗДДФЛ, чл.50
Наредба № Н-8, чл.3, ал.4, чл.2, ал.2, т.2
Фактическа обстановка: Гражданин на ЕС работи във фирма Х. постъпил е Е-формуляр за лицето.
Въпроси: 1. Как следва да се заличат подадените декларации образец1?
2.Следва ли да се коригира декларация образец 6?
3. Следва ли да се прави корекция в ГДД за този период?
Съгласно чл.104 от ДОПК промени във вече подадените декларации може да се извършват при наличието на две кумулативни условия:
– промените да се правят преди изтичане на законоустановения срок за подаване на конкретния вид данъчна декларация и
-промените да са свързани с декларираните обстоятелства, основата за облагане и размера на задължението.
Предвид цитираната разпоредба съгласно чл.104 ал.1 от ДОПК промени свързани с декларирани вече данни може да се извърши и от декларатора – физическо лице след подаване на декларацията, но преди изтичане на законоустановения срок за подаването й /30.04.2009г. за данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2008г./ Промените в подадена декларация се извършват с нова декларация.На основание чл.104, ал.3 от ЗДДФЛ подадена след изтичане на срока по чл.104, ал.1 от ДОПК декларация се смята за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане.
В разпоредбата на чл.103, ал.1 от ДОПК е посочено обаче, че при установяване на несъответствия между съдържанието на подадената декларация и изискванията за попълването и или несъответствия между данните в декларацията и данните, получени от органите по приходите от трети лица или администрации съгласно изискванията на данъчното и осигурителното законодателство за подаване на декларациите или информация, извън случаите по чл.101, ал.4 и чл.102, ал.4, подателят се поканва да отстрани несъответствията в 14-дневен срок от получаването на съобщението. Съответно, отстраняването на несъответствията се извършва с подаване на нова декларация, като подаването на новата декларация, извършено в срока по ал.1, ползва подателя, независимо от чл.104, ал.3 от ДОПК.
Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.4 от Наредба № Н-8/29.12.2005г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, декларации образец № 1, 3 и 5 не се подават за коригиране и заличаване на данни след изтичане на 3 години от датата, на която са били дължими осигурителните вноски. В тези случаи декларации се подават само след изрични указания на НАП или НОИ във връзка с възложените им дейности. Декларация образец 6 се коригира след изрични указания на НАП.
На основание разпоредбата на чл.2, ал.2, т.2 от Наредба № Н-8, в декларация образец № 6 се вписват общият размер на дължимите вноски за държавното обществено осигуряване, учителския пенсионен фонд, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, фонд „ГВРС”,за всички лица, подлежащи на осигуряване, и общия размер на дължимия данък за внасяне за доходите от трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ.
Видно от цитираната разпоредба, при възстановяване на недължимо внесени осигурителни вноски следва да се извърши корекция на декларацияобразец № 6 с оглед уеднаквяване на декларираните и внесени осигурителнии здравноосигурителни вноски и данък по чл.42 от ЗДДФЛ.
 Разрешението за коригиране на декларации образци 1, 3, 5 и 6 се издава от компетентната ТД на НАП след извършване на проверка.
Отделите „Данъчно-осигурителна практика”при дирекции „Обжалване и управление на изпълнението” при ЦУ на НАП не са компетентни да дават указания, относно стартиране на процедури.

Оценете статията

Вашият коментар