Приложение на ЗДДС при получена застрахователна услуга.

Изх. №24-31-105
Дата: 29.04.2009 год.
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 21, ал. 3;
ЗДДС, чл. 47;
ЗДДС, чл. 82, ал. 1;
ЗЗДС, чл. 82, ал. 2.
Относно: приложение на ЗДДС при получена застрахователна услуга.
I. Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-31-105/16.09.2008 г. сте
изложили следната фактическа обстановка:
През м.07.2008 г. дружеството, регистрирано по ЗДДС, закупува кораб и сключва договор за застраховка на кораба с чуждестранна застрахователна компания от страна членка на ЕС. Договора за застраховка е сключен чрез посредничеството на български застрахователен брокер. Чуждестранната застрахователна компания е със седалище в Люксембург, няма регистриран клон в Република България, не е регистрирана за целите на ЗДДС в България и извършва дейност в страната при условията на свободата на предоставяне на услуги по смисъла на чл. 54, ал. 1 от Кодекса за застраховането. За дейността си чуждестранната застрахователна компания е нотифицирала Комисията за финансов надзор. Посредника – застрахователен брокер със седалище в България, чрез който е сключен договора за застраховка, притежава удостоверение за регистрация от Комисията за финансов надзор.
II. Поставените въпроси по същество са свързани със следното:
1. Дружеството – получател на застрахователната услуга явява ли се платец на ДДС по реда на чл. 82, ал. 2, т. 2 от ЗДДС предвид факта, че за случая са изпълнени условията на същата норма:
– доставчикът не е регистрирано по закона лице и не е установен на територията на страната;
– налице е доставка на услуга, която е посочена в чл. 21, ал. 3, т. 2, б. «д» на ЗДДС.
2. От друга страна, чл. 47 от ЗДДС определя като освободена доставка извършването на услуги при условията и по реда на Кодекса за застраховането от: застрахователи и презастрахователи; застрахователни брокери и застрахователни агенти. В тази връзка може ли да се счита, че дружеството е получател на освободена доставка и поради това да не начислява ДДС по реда на чл. 82, ал. 2 от ЗДДС?
1
III. Нормативна уредба:
•Чл. 12, ал.1 от ЗДДС
•Чл. 21, ал. 3 от ЗДДС
•Чл. 47 от ЗДДС
•Чл. 82, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС
IV. Становище на ЦУ на НАП:
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на услуга по смисъла на чл.9, когато са изпълнени следните условия:
•услугата е извършена от данъчно задължено лице по този закони
•услугата е с място на изпълнение на територията на страната,
както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Начисляването и внасянето на данъка при извършване на облагаеми доставки е регламентирано в Глава осма на ЗДДС, при следните правила:
-/чл.82, ал.1 от ЗДДС/ – данъкът е изискуем от регистрирано по този закон лице -доставчик по облагаема доставка, с изключение на случаите по ал. 4 и 5.
-/чл.82, ал.2, т.2 от ЗДДС/- Когато доставчикът не е регистрирано по закона лице и не е установен на територията на страната, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги, посочени в чл. 21, ал. 3 – когато получателят е данъчно задължено лице.
Според чл.21, ал.3 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира седалището или постоянният обект на получателя, откъдето той извършва своята икономическа дейност, а когато няма такова седалище или обект -мястото на постоянния му адрес или обичайното му пребиваване, ако са налице едновременно следните условия:
1.получателят е лице, установено извън Общността, или данъчно задължено лице, установено в държава членка, различна от държавата, където е установен доставчикът;
2. доставяните услуги попадат в изброените в буква а/ до буква н/
Видно от информацията в запитването, в случая мястото на изпълнение на услугата е на територията на страната /чл.21, ал.3, т.1 от ЗДДС/, защото седалището на получателя е в България и услугата е застрахователна /чл.21, ал.3, т.2, буква д/ от с.з./.
Съгласно чл.47 от ЗДДС застрахователните услуги са освободени от облагане с ДДС, когато са извършени при условията и по реда на Кодекса за застраховането /КЗ/ от застрахователи и презастрахователи; застрахователни брокери и застрахователни агенти.
В чл.8, ал.1 от КЗ са определени лицата, които могат да извършват дейностите по този кодекс и съгласно т.2 едно от тези лица е застраховател от друга държава членка при условията на правото на установяване или на свободата на предоставяне на услуги.
Правилата за извършване на дейност в Република България от застраховател или презастраховател със седалище в друга държава членка са регламентирани в Глава четвърта, Раздел II на КЗ /в сила от 01.01.2007г./ Съгласно чл.54, ал.1 от кодекса застраховател от друга държава членка, който възнамерява да извършва застрахователна дейност на територията на Република България при условията на свободата на предоставяне на услуги, без да открива клон, може да започне да извършва дейност от датата, на която е уведомен от съответния компетентен орган на държавата членка по произход, че на комисията е предоставена информация относно рисковете, които застрахователят възнамерява да покрива в Република България, видовете застраховки, по
които има право да извършва дейност в държавата членка по произход, както и удостоверение, че застрахователят разполага със собствени средства за покриване на границата на платежоспособност и гаранционния капитал.
Ако са изпълнени условията и е спазен реда, регламентиран в КЗ, доставчикът е изпълнил освободена доставка по смисъла на чл.47 от ЗДДС с мястото на изпълнение на територията на страната съгласно чл. 21, ал. 3, т. 1 и т. 2, буква д/ от ЗДДС.
Считаме, че получателят на застрахователната услуга също не дължи ДДС по реда на Глава Осма, чл. 82, ал. 1 и ал. 2, защото там са определени лицата – платци на ДДС /доставчикът или получателят/, когато е налице облагаема доставка по смисъла на чл. 12 от закона и разпоредбите на тази глава не следва да се прилагат, когато доставката е освободена от облагане с данък.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар