Становище на Съюза на превозвачите – Синдикат …….., изпратено на Министерство на транспорта и Министерство на финансите.

Изх. № 62-00-7
Дата: 11.03.2009 год.
Наредба № 35/1999 год., чл. 15;
Закон за автомобилните превози, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 50;
ЗДДФЛ, чл. 80.
Относно: СтановищенаСъюзанапревозвачите-Синдикат„……..“, изпратено на Министерство на транспорта и .
По повод становището на Съюза на превозвачите Синдикат „……..“, постъпило вна Националната агенция за приходите, заведено с вх. № 62-00-7 от 24.02.2009г., Ви уведомявам за следното:
По описания в становището Ви проблем, свързан с понятието „данъчно задължено лице“ при извършване на таксиметрова дейност, Националната агенция за приходите (НАП) е изразила становището си в писма Изх. № 12-00-206 от 18.02.2009 г. и № 12-00-206 от 23.02.2009 г., копия от които прилагаме към настоящия отговор. По останалите проблеми и предложения, описани от Вас, изразявам следното принципно становище:
По т.1: Към настоящият момент, НАП осъществява проверки във връзка с подадена информация за нарушения на нормативно установения ред за извършване на таксиметров превоз от водачи, които регистрират приходите си от таксиметрови услуги на електронни таксиметрови апарати с фискална памет (ЕТАФП) фискализирани на БУЛСТАТ на ДЗЗД.
По т.2: По смисъла на чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), физическите лица, които са придобили през течение на годината доходи от стопанска дейност, каквато безспорно е и таксиметровата дейност, са задължени да подават годишна данъчна декларация по образец. Декларацията се подава в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода, т.е. за доходите придобити през 2008 г. — срокът е 30 април 2009 г. Следва да се поясни, че освободени от това задължение са лицата, които през течение на годината са придобивали доходи само по трудови правоотношения, при условие, че работодателят по основното трудово правоотношение е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година (чл. 52, т. 1 от ЗДДФЛ). Доколкото, водачите, упражняващи таксиметрова дейност не попадат в цитираното изключение същите са задължени да подават годишна данъчна декларация и това задължение е регламентирано в самия данъчен закон.
1
В чл. 80 от ЗДДФЛ са предвидени санкции за лицата, които не подадат в срок данъчна декларация по този закон, както и за лицата, които не посочват или невярно посочват данни или обстоятелства в данъчна декларация, водещи до определяне на данъка в по-малък размер или до освобождаване от данък. Съгласно чл. 85 от ЗДДФЛ, нарушенията по този закон се установяват с акт на орган по приходите. Наказателните постановления се издават от изпълнителния директор на НАП или от оправомощено от него длъжностно лице, а актовете за установяване на нарушенията се съставят и наказателните постановления се издават, обжалват и изпълняват по реда на Закона за административните нарушения и наказания. В този смисъл, определянето на конкретния размер на глобата или имуществената санкция по чл. 80 от ЗДДФЛ е в правомощията на наказващия орган по приходите. Уверявам Ви, обаче, че с Вашето предложение ще бъдат запознати компетентните органи на НАП.
По т.З: По отношение на предложението Ви ЕТАФП да се регистрират по реда, по който се регистрират електронните касови апарати с фискална памет (ЕКАФП) трябва да се отбележи, че последователността от действия за регистрация на ЕТАФП и ЕКАФП е аналогична. Съществува разлика единствено в това, че ЕКАФП се регистрират от органите на НАП, а ЕТАФП от органите на ИА „АА“. Това е така защото НАП не разполага с информация за лицата, имащи право да извършват таксиметрова дейност, тъй като регистъра на тези лица се води и поддържа от ИА“АА“ съгласно чл. 12, ал. 2 от Закона за автомобилните превози (ЗАП). В допълнение на това трябва да се отбележи, че настоящата процедура по регистрация на ЕТАФП не би се опростила, тъй като всички стъпки които тя включва произтичат от задължения по закон, които следва да бъдат спазени. По-скоро това ще затрудни процеса, тъй като лицето извършващо регистрацията ще трябва да контактува освен с досегашните администрации на МТ и общините и с приходната администрация.
По т. 4: По смисъла на Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), договорът е съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях. Страните могат свободно да определят съдържанието на договора, доколкото то не противоречи на повелителните норми на закона и на добрите нрави. В този смисъл, правоотношенията между превозвачите и водачите, включително вида на договора, се уреждат между заинтересованите страни и са извън правомощията на Министъра на финансите и на приходната администрация.
По т.5: Редът за въвеждане в експлоатация (фискализация) на ЕТАФП е регламентиран в раздел IV от Наредба № 35 от 1999 г. за функционалните и техническите изисквания към електронните таксиметрови апарати с фискална памет (обн. ДВ. бр.97/ 1999 г., изм.бр.95/2000 г.). В чл. 15, ал. 3 от Наредба № 35 от 1999 г. са изброени данните, които задължително се въвеждат във фискалната памет на ЕТАФП при фискализация, в т.ч. данъчния номер/ЕГН определящ принадлежността на ЕТАФП на правоспособното лице извършващо таксиметров превоз съгласно чл.12, ал. 1 от ЗАП и дефинирано в приложените писма.
По т. 6: На основание чл. 48, ал. 2 от ЗДДФЛ, размерът на данъка върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се определя, като годишната данъчна основа формирана по реда на чл. 28, ал. 2 от същия закон, се умножи по данъчна ставка 15 на сто. Видно от цитираната разпоредба, данъчната ставка от 15 на сто е приложима за всички еднолични търговци, а не само за тези извършващи таксиметрова дейност. В този смисъл, не подкрепям изразеното от Вас виждане за нарушение на чл. 19, ал. 2 от Конституцията на Република България.
Уверявам Ви, че с направените от Вас предложения за законодателни промени ще бъде запозната компетентната дирекция в- дирекция „Данъчна политика“.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар