Изх. 04-19-791
Дата:09.10.2014 год.
ЗОПБ, чл. 1 – чл. 5
Относно: Становище по запитване, касаещо разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в брой (Обн. ДВ, бр.16 от 22 Февруари 2011 г.)
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило по електронен път в(вх.№ ………………..г.) и препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх.№ …………………г., свързано с прилагането на разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ), моля да имате предвид следното:
На 04.04.2011 г. Министърът на финансите издаде подробно указание Изх. № УК-3/ 04.04.2011 г. по прилагането на ЗОПБ, в което са дадени разяснения за териториалния обхват, действието на закона във времето и материалния му обхват.
Същото е публикувано в електронен вариант на сайта на Националната агенция за приходите на адрес: http://nap.bg/document?id=2980
Важно е да знаете, че ЗОПБ регламентира ограничения на плащанията (включително и по отношение на плащания по договори, започнали но незавършени към деня на влизането му в сила), а не конкретно определени доставки на стоки и услуги.
С оглед на зададените от Вас въпроси, следва да имате предвид, че случаите, при които на служители от предприятието се предоставят парични суми в брой, с цел разплащане по търговски сделки, не представляват плащания, които попадат в обхвата на чл.3, ал.1, т.2 от ЗОПБ, тъй като същитене са „част от парична престация по договор”, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв. Паричната престация – това е размерът на конкретното (т.е всяко отделно) плащане по сключения между страните договор.
Необходимо е да се отбележи, че е недопустимо страните по вече сключени договори, да предприемат договорености след влизане в сила на ЗОПБ, водещи до заобикаляне на закона. При констатиране на нарушения на въведения от закона ограничителен режим, органите на НАП ще съставят актове за установяване на всяко отделно извършено административно нарушение и ще налагат предвидените в ЗОПБ санкции.
ЗАМ.
/Т. ЯНКОВА/’