това да се осигуряват социално или не. Те са освободени от задължението за внасяне на осигурителни вноски по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО и могат да се осигуряват социално, само ако желаят. Това право за

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ,
В отговор на Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „ОУИ” – гр. Пловдив с вх. № 20-25-264/24.08.2007 г., Ви уведомяваме за следното:
Задължението за социално осигуряване на едноличните търговци е регламентирано в чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) и е доразвито в Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ).
Според чл. 1, ал. 1 и 2 от НООСЛБГРЧ задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от Кодекса за социално осигуряване – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, земеделски производители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установяват с декларация, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Същевременно в чл. 4, ал. 6 от КСО е указано, че лицата, които упражняват дейностите по ал. 3, т. 1, 2, 4 и 5 от същия член, сред които попада и дейността като едноличен търговец, и същевременно имат отпусната пенсия, се осигуряват социално по свое желание. Така на този кръг от лица е предоставен избор относно това да се осигуряват социално или не. Те са освободени от задължението за внасяне на осигурителни вноски по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО и могат да се осигуряват социално, само ако желаят. Това право за гореизброените лица е налице от датата, от която е отпусната пенсията.
Предвид това, че в чл. 10, ал. 1 и 5 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж (НПОС) е регламентирано, че пенсиите и добавките към тях се отпускат с разпореждане на длъжностното лице, на което е възложено ръководството на пенсионното осигуряване в териториалното поделение на НОИ, като то се произнася в шестмесечен срок от подаването на заявлението, и че при отпускане на пенсии за инвалидност този шестмесечен срок започва да тече от датата на постановяване решенията на медицинските комисии към териториалните поделения на НОИ, съответно ако експертното решение на ТЕЛК или НЕЛК е обжалвано по реда на чл. 98, ал. 6 КСО, длъжностното лице по пенсионно осигуряване се произнася в едномесечен срок от влизането в сила на експертното решение на НЕЛК, съответно на решението на съда, може да се заключи следното: От датата на възникване на основанието за получаване на пенсия за инвалидност, в случая датата на инвалидизиране, до датата на отпускане на пенсията с разпореждане от органите на НОИ, тече един период от време, през който на лицето е призната определена степен на загубена работоспособност, но все още правото му на пенсия не е обективирано в надлежен документ по законоустановения ред. През това време лицето не може да се възползва от правото да не внася осигурителни вноски, дадено му с разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО. Едва след признаването на това право и узнаването му от лицето, то би могло да избере дали да се осигурява социално или не. До този момент обаче, както е в конкретния случай, дължи осигурителни вноски за своя сметка, тъй като е едноличен търговец, който упражнява трудова дейност, и поради това подлежи на задължително осигуряване по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО.
Няма пречка след признаване правото на пенсия лицето да се възползва от разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО, като подаде декларация по образец в компетентната ТД на НАП и поиска недължимо внесените суми за държавното обществено осигуряване да му бъдат възстановени.
За този период следва да бъдат подадени и коригиращи декларации, съгласно Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица и от самоосигуряващите се лица.
По отношение на вноските за здравно осигуряване следва да се има предвид, че едноличният търговец дължи здравни вноски на основание чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) за времето, през което упражнява дейност, независимо от факта, че има отпусната пенсия.
В чл. 128-130 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) е регламентирана процедурата за възстановяване на недължимо внесени суми, подлежащи на възстановяване и събирани съгласно данъчното и осигурителното законодателство от Националната агенция по приходите (НАП). Недължимо платени или събрани суми за задължителни осигурителни вноски, както и суми, подлежащи на възстановяване, се прихващат с изискуеми публични вземания, като остатъкът след извършване на прихващането се връща на лицето по посочена от него банкова сметка. Прихващането и възстановяването може да се извърши, както по инициатива на органа по приходите, така и по инициатива на лицето.
В конкретния случай, прихващането или възстановяването следва да се извърши по Ваша инициатива, като подадете искане до компетентната ТД на НАП, към което можете да приложите и документите, които подкрепят Вашето искане.
ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОУИ” ПЛОВДИВ:
/Г.ТЪРНОВАЛИЙСКИ/

Оценете статията

Вашият коментар