третиране на получени консултантски услуги по ЗКПО и ЗДДС

Изх. № 26-В-22
Дата: 11.03.2008 год.
относно: третиране на получени консултантски услуги по ЗКПО и ЗДДС
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 26-В-22/08.06.2007г. и от 25.07.2007 г.,Ви уведомява следното:
Дружеството Ви е кредитополучател по договор за заем от Европейската банка за възстановяване и развитие. Във връзка с кредита дружеството получава услуги, оказани от чуждестранни лица, като услугите са определени като консултантски. Същите се получават от дружеството, но то не ги заплаща, а се финансират по програми.
Въпросите са:
Удържа ли се данък при източника по смисъла на ЗКПО във връзка с
Какъв е режима на облагане с данък върху добавената стойност на получените услуги, като доставчика на същите е данъчно регистриран в страна от Европейския съюз?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
По ЗКПО:
Поставеният въпрос не съдържа достатъчно изчерпателна информация относно конкретните договори за консултантски услуги, поради което изразеното от нас становище има принципен характер.
Консултантските услуги попадат в обхвата на понятието „възнаграждения за технически услуги“, дефинирано с § 1, т.9 от ДР на ЗКПО, а съгласно чл.195, ал.1 във връзка с чл.12, ал.5, т.4 от същия закон доходите от възнаграждения за технически услуги на чуждестранни юридически лица, когато тези доходи не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната, подлежат на облагане с данък при източника, който е окончателен.
Съгласно чл.13 от ЗКПО, когато в международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответния международен договор. С оглед цитираната разпоредба е възможно да не подлежат на облагане доходите на чуждестранните юридически лица от консултантски услуги, но за да бъде изразено становище относно подобно освобождаване е необходимо по-детайлно описание на конкретната фактическа обстановка, в т.ч. приложимите в случая международни договори.
По ЗДДС:
Поради липса на приложени документи и конкретни данни за действителното съдържание на предоставяните услуги, квалифицирани от Вас като консултантски, можем да се ангажираме само с принципно становище по прилагането на разпоредбите на ЗДДС.
Ако услугите са консултантски, те попадат в хипотезата на чл. 21, ал.З, т.2, б. “в“ от ЗДДС. По този начин се третират услуги, извършвани от консултанти, инженери, счетоводители, юристи и други подобни услуги.
Получател на доставките е българското дружество, а доставчика е лице, данъчно регистрирано в държава-членка на Общността.
В тази хипотеза, следва да се има предвид, че данъка е изискуем от получателя по доставката, в случая – “………..“ ООД.
Съгласно чл.82, ал.2, т.2 от ЗДДС, когато доставчикът не е регистрирано по закона лице и не е установен на територията на страната, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги, посочени в чл. 21, ал. З, когато получателят е данъчно задължено лице.
Предвид гореизложеното, “……….“ ООД, като получател по услуги по чл.21, ал.З от ЗДДС от лице, установено в друга държава-членка на Общността има задължение да начисли ДДС като получател по доставката.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар