третиране по ЗДДС на доставка на услуга

ОТНОСНО: третиране по ЗДДС на доставка на услуга

В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ постъпиха Ваши писмени запитвания с вх. № 96-00-278/ 03.11.2017 г. и № 96-00-284/ 10.11.2017г. с идентично съдържание.
Изложена е следната фактическа обстановка: Дружество извършва товарен автомобилен транспорт за страни членки на ЕС и трети страни. Дружеството притежава лиценз за международен превоз на товари срещу заплащане по всички маршрути. През м.09.2017г. дейността се обслужва от 13 собствени влекача и 13 бр. собствени полуремаркета, вкл. 2 бр. хладилни.
През м.10.2017г. е получена фактура от клиент от Турция за митнически разходи в размер на 50 евро. Фирмата е клиент, на който се извършват транспортни услуги и е заплатена съответната сума. Цитираната фактура ще се прихване от бъдещи плащания.
Поставени са следните въпроси: Как да бъде представена фактурата за митническите разходи в отчетните регистри? Трябва ли да се оформи протокол по чл.117 от ЗДДС на основание чл.21, ал.2 и с каква ставка?
Предвид изложеното в запитването и относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Когато предмет на доставката е услуга, за правилното третиране на доставката по ЗДДС е необходимо определянето на мястото на изпълнение на същата.
Общият принцип относно мястото на изпълнение при доставка на услуга е регламентиран в разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДДС. Съгласно тази норма, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
В конкретния случай дружеството е получател по услуга от турска фирма и предвид горните текстове, тази доставка е с място на изпълнение на територията на страната – мястото, където дружеството е установило независимата си икономическа дейност.
В този случай е необходимо да се съобразят и разпоредбите на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС. Когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната /турска фирма в конкретния казус/ и доставката е с място на изпълнение на територията на страната /предвид чл.21, ал.2 от ЗДДС/ и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.
За дружеството възниква задължение за издаване на протокол по чл.117, ал.1, т.1 от ЗДДС, като е приложима ставката от 20% по чл.66, ал.1, т.1 от ЗДДС. В дневника за продажби следва да намери отражение издадения данъчен документ – протоколът, съгласно чл.124, ал.2 от ЗДДС. В случай, че дружеството извършва облагаеми доставки, ще е налице право на приспадане на данъчен кредит за тази доставка по смисъла на чл.69, ал.1, т.3 от ЗДДС и този протокол ще се отрази в дневника за покупки с право на приспадане на данъчен кредит.

Оценете статията

Вашият коментар