Третиране според данъчното и осигурително законодателство на получени суми във връзка с командироване за участие в Полицейската мисия на Европейския съюз в Афганистан

Изх. № 24-39-56
Дата:14.06.2016 год.
ЗДДФЛ, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 24, ал. 2, т. 5;
ЗДДФЛ, чл. 75.
ОТНОСНО: Третиране според данъчното и осигурително законодателство на получени суми във връзка с командироване за участие в Полицейската мисия на Европейския съюз в Афганистан
Във връзка с Ваше писмено запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите от дирекция ОДОП
…., заведено с вх. № 24-39-56 от 03.05.2016 г., Ви уведомявам следното:
От изложеното в запитването става ясно, че в качеството си на военнослужещ от Въоръжените сили на Република България, сте командирован дългосрочно за участие в Полицейската мисия на Европейския съюз в Афганистан. В съответствие с Решение на Министерския съвет № 939 от 10 декември 2009 г., през периода на командировката ежемесечно Ви се изплащат:
– суми от бюджета на Министерството на отбраната – основно възнаграждение, допълнително възнаграждение и т.н, върху които работодателят (Военна академия „Г.С. Раковски“) ежемесечно начислява и удържа данък по реда на ЗДДФЛ;
– суми от бюджета на Общата външна политика и политика за сигурност на Европейския съюз – дневни пари, възнаграждения за работа в условия на риск и за работа в трудни условия.
Във връзка с изложената фактическа обстановка сте поставили следните въпроси:
1. Подлежат ли на облагане с данък сумите от бюджета на Общата външна политика и политика за сигурност на Европейския съюз, които получавате в Афганистан?
2. Дължат ли се осигурителни вноски върху тези суми?
Предвид изложената фактическа обстановка, поставените въпроси и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
На основание чл. 75 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) когато в данъчна спогодба или в друг международен договор, ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила, се съдържат разпоредби, различни от разпоредбите на този закон, прилагат се разпоредбите на съответната данъчна спогодба или договор.
Съгласно чл. 3, т. 1 от Споразумението между Европейския съюз и Република България, установяващо рамка за участие на Република България в операциите на Европейския съюз за управление на кризи (Ратифицирано със закон обн, ДВ, бр. 53 от 2006 г.), статутът на персонала, изпратен от Република България за участие в гражданска операция на ЕС за управление на кризи, и/или силите, включени от Република България във военна операция на ЕС за управление на кризи, се определя от споразумението за статута на силите/мисията между Европейския съюз и държавата/държавите, в която/които се провежда операцията. По смисъла на чл. 1,
ал. 3, б. „в“ от Споразумението между Европейския съюз и Ислямска република Афганистан относно статута на полицейската мисия на Европейския съюз в Афганистан (EUPOL АФГАНИСТАН), „личен състав на EUPOL АФГАНИСТАН“ означава ръководителят на мисията, личният състав, командирован от държавите-членки и институциите на ЕС, както и от държави извън ЕС, поканени от ЕС да участват в EUPOL АФГАНИСТАН, международните служители, наети на договорна основа от EUPOL АФГАНИСТАН, и други международни служители, временно зачислени към EUPOL АФГАНИСТАН за предоставяне на допълнителен експертен опит, разположени с цел подготовка, подкрепа и изпълнение на мисията, както и командированият в рамките на мисията личен състав от изпращаща държава или институция на ЕС. По силата на чл. 6, ал. 10 от посоченото споразумение, членовете на личния състав на EUPOL АФГАНИСТАН се освобождават от всякакви форми на данъчно облагане в приемащата държава върху заплатите и възнагражденията, които получават от EUPOL АФГАНИСТАН или от изпращащите държави, както и върху други доходи, получени извън приемащата държава. Местно наетият персонал не се освобождава от прилагането на действащите закони.
Следователно налице е правно основание за освобождаване от облагане на посочените възнаграждения само в приемащата държава и не би могло да се приеме, че тези доходи са освободени от облагане в България.
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. Доколкото изплатените възнаграждения от бюджета на Общата външна политика и политика за сигурност на Европейския съюз, не са освободени от облагане на основание ЗДДФЛ или по силата на друг закон от вътрешното законодателство, същите подлежат на облагане при условията и по реда на ЗДДФЛ. В конкретния случай, придобиването на доходите е обусловено от наличието на трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ, поради което те ще подлежат на облагане по реда на глава пета, Раздел І от ЗДДФЛ с данък върху общата годишна данъчна основа и съответно на деклариране в Приложение № 1 на годишната данъчна декларация по чл. 50 от същия закон като доходи от трудови правоотношения, придобити през съответната данъчна година от източник в чужбина.
Следва да имате предвид, че на основание чл. 24, ал. 2, т. 5 от ЗДДФЛ, в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включва стойността на пътните и квартирните пари, доказани документално по реда на действащото законодателство, както и дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, посочен в нормативен акт. Условията за командироване в чужбина, размерите на командировъчните пари (пътни, дневни и квартирни), редът за отчитането им, както и правата и задълженията на командироващите и командированите са регламентирани с Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина (НСКСЧ), приета с ПМС № 115 от 03.06.2004 г. и обн. ДВ, бр. 50 от 11.06.2004 г. Доколкото в случая командироването се осъществява със Заповед на министъра на отбраната на Република България, разпоредбите на посочената наредба ще намерят приложение.
Съгласно чл. 15, ал. 1 от НСКСЧ, за покриване разходите на командированите лица в чужбина се изплащат дневни и квартирни пари в размери и валути съгласно приложение № 2, като се допуска изплащане на друга валута в нейната равностойност по курса на Българската народна банка в деня на плащането.
Предвид гореизложеното, по отношение на дневните пари следва да се има предвид, че сумите, които надхвърлят двукратния им размер, посочен в цитирания нормативен акт, представляват облагаем доход от трудови правоотношения съгласно чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ и подлежат на данъчно облагане по посочения по-горе ред.
По втори въпрос:
Лицето е в правоотношение с Министерство на отбраната (Военна академия „Г. С. Раковски“) – военнослужещ по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България (ЗОВСРБ), който е командирован за участие в мисия на територията на трета държава (Полицейска мисия на Европейския съюз в Афганистан). На това основание военнослужещият подлежи на задължително социално осигуряване по българското законодателство върху доходите от въпросната трудова дейност, изплащани от Министерство на отбраната (Военна академия „Г. С. Раковски“) – осигурител спрямо лицето.
Същевременно за периода на командироването военнослужещият получава и други доходи за сметка на бюджета на Общата външна политика и политика за сигурност на Европейския съюз, изплащани от структура, с която не са налице правоотношения, въз основа на които да възникнат задължения за превеждане на задължителни осигурителни вноски по българското законодателство.
Освен това, в конкретния случай не намира приложение наднационален координационен инструмент в сферата на социалната сигурност, който да регулира ситуацията (труда се полага на територията на трета държава и съответно не се прилагат регламентите на Европейския съюз за координация на системите за социална сигурност на държавите-членки, а тъй като става въпрос за Афганистан не е налице и двустранно споразумение в сферата на социалната сигурност, по което България да е страна).
С оглед на гореизложеното считам, че върху доходите за сметка на бюджета на Общата външна политика и политика за сигурност на Европейския съюз не се дължат задължителни осигурителни вноски по българското законодателство.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН
ДИРЕКТОР НА НАП:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар