ОТНОСНО: въпроси по прилагане на ЗДДС
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ……..,
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ” ……… свх.№ 96-00-317от 23.09.2009г. е изложена следната фактическа обстановка и са поставени следните въпроси:
Дружеството има за предмет на дейност производство на ароматизатори, в т.ч. сглобяване и асемблиране на части за устройства на същите. За целите на дейността на дружеството осъществява ВОП основно на течен парфюм. Готовата продукция се реализира както на територията на Общността, така и извън нея.
1. Дружеството закупува материали от дружество, регистрирано по ДДС в Испания, като въпросният материал не напуска територията на Испания. Доставчикът фактурира стоката с нулева ставка на данъка. Дружеството ще продаде този материал на друга фирма-в Испания. За целите на ЗДДС как следва да се документира и регистрира въпросната доставка, ВОП ли е.
2. Основни клиенти на дружеството са дружества от определена група – R. През 2008 г. съгласно споразумение между „Д…. Холдинг” /собственик на „Д България” ЕООД/ и R, регистрирано по ДДС във Великобритания, при реализиране на предварително зададен обем продажби към дъщерни предприятия на R, находящи се в държави членки на Общността и извън нея, „Д България” ЕООД следва да начисли рабат в размер на 1 % към R през м.09. Как следва да се документира и отрази въпросното намаление на цената за целите на ЗДДС, какви документи санеобходими за доказване на сделката, следва ли да се издава кредитно известие към R при условие, че не са извършвани доставки към тях или следва да се издадат кредитни известия към всяко дружество, какво основание следва да се посочи в тях.
3. „Д България” ЕООД е част от „Д.. Холдинг”. Последното притежава изключителни права върху ноу-хау за производство на стъклени бутилки за течен парфюм и ароматизатори. В тази връзка „Д.. Холдинг” е предоставило този лиценз на свой доставчик, регистриран по ДДС в Германия, който е и доставчик на„Д България” ЕООД. Поради факта, че немската фирма извършва доставки на бутилки, тя дължи възнаграждение на „Д….. Холдинг”. Той от своя страна решава да прехвърли сумата към свое дъщерно дружество – „Д България” ЕООД. В резултат на това, немската фирма издава кредитно известие към „Д България” ЕООД, с което се намаляват вземанията на доставчика-немската фирма. В документа е записано, че се издава на основание продадени бутилки на испанска фирма. Как следва да се документира и отрази кредитното известие в отчетните регистри.Как следва документално да се уредят отношенията с немската фирма и необходими ли са допълнителни документи.
Предвид фактическата обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следнотостановище:
По първи въпрос:
По смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС, ВОП е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Съгласно чл.62, ал.1 от ЗДДС, мястото на изпълнение на ВОП е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната.
Независимо от горната разпоредба, по смисъла на ал.2 от същия член, мястото на изпълнение на ВОП е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната.
Тъй като при доставката от испанското дружествокъм българското дружество, Вие сте предоставили на испанския си контрагент своя български регистрационен номер по ЗДДС, възниква задължение за начисляване на ДДС за вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, на основание чл. 62, ал.2 от ЗДДС, освен ако не докажете, че ВОП е обложено в държава-членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им. За такива доказателства предвид изложената фактическата обстановка няма данни.
Предвид осъществения ВОП, възниква задължение за начисляване на данък и издаване на протокол по чл.117 от ЗДДС.
Във връзка с последващата продажба на стоката е необходимо да се определи мястото на изпълнение на доставката с цел изясняване на приложимия режим.
Съгласно чл.17, ал.1 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2. По смисъла на ал.2 на същия член, място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
В настоящия случай, за Вас доставката е с място на изпълнение в Испания. За българското дружество евентуално възниква задължение за регистрация за целите на ДДС в Испания, тъй като съгласно чл. 32 от Директива 2006/112/ЕС доставките са с място на изпълнение на територията на държавата членка, където се намира стоката по време на започване на експедицията й към клиента.
По втори въпрос:
Съгласно чл.26, ал.5 от ЗДДС, данъчната основа не включва сумата на търговската отстъпка или намаление, ако те са предоставени на получателя на датата на възникване на данъчното събитие, а ако се предоставят на получателя след датата на възникване на данъчното събитие, данъчната основа се намалява при предоставянето им.
Предоставянето на отстъпка води до намаление на базата, на която се определя данъчната основа съгласно чл.26 от ЗДДС.
Законодателят допуска изменение на данъчната основа на доставка, за която е издадена фактура, с издаване на известие към фактурата, съгласно чл.115 от ЗДДС. Според чл.18, ал.4 от ППЗДДС, когато търговската отстъпка или намалението са предоставени след датата на възникване на данъчното събитие за доставката, за изменението на данъчната основа на доставкатадоставчикът издава кредитно известие към фактурата, издадена за доставката, а когато за доставката са издадени повече от една фактури с кредитно известие, в което се посочват номерата на всички издадени фактури за доставката.
Кредитно известие се издава при изменение на данъчната основа на доставката или при разваляне на доставката, за която е издадена фактура .
В посочената от Вас хипотеза считаме, че следва да се съобразите с горецитираните разпоредби на ЗДДС и във връзка с рабата да издадете кредитни известия относно вече издадени документи за доставка. Издаването на кредитно известие къмR през м.09 не е основателно, тъй като това лице не е получател по доставка, за която да са възникнали основания за промяна на данъчната основа доколкото е изяснено във фактическата обстановка.
По трети въпрос:
Във връзка с кредитните известия – коментар е направен по вторивъпрос. В случаите на изменение на данъчната основа за доставка, за която е издаден протокол е приложим чл.117, ал.4 от ЗДДС и лицето издава нов протокол, който задължително съдържа:
1. номерът и датата на първоначалния протокол, издаден за доставката;
2. основанието за издаване на новия протокол;
3. увеличението/ намалението на данъчната основа;
4.увеличението/ намалението на данъка.
Доколкото е изяснено в запитването, немската фирма дължи възнаграждение за лиценз на холдинга, който преценява сумата да се насочи към Вашето дружество. От друга страна, в издадения от немското лице документ като основание се посочва «.бр. бутилки, продадени в Испания». Същото лице се явява и Ваш доставчик.
В този смисъл, не можем да изразим становище във връзка с документарното оформяне навзаимоотношенията между тези лица, тъй като предоставената информация не е достатъчна, за да се определи вида на доставката и съответно документирането на същата.
‘