Въпроси по прилагането на чл. 11, ал. 5, чл. 38, ал. 5 и чл. 65, ал. 9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)

Изх. №17-00-39
Дата:15.04.2013
ЗДДФЛ, чл. 11, ал. 5;
ЗДДФЛ, чл. 38, ал. 5;
ЗДДФЛ, чл. 65, ал. 9.
Относно: Въпроси по прилагането на чл. 11, ал. 5, чл. 38, ал. 5 и чл. 65, ал. 9 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)
Във връзка с Ваши писма дона , заведени с вх. № 17-00-38/18.02.2013 г. и 17-00-39/20.02.2013 г., изразявамследното становище:
Предвид промените в чл. 13, ал. 1, т. 8 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2013 г., доходите от лихви по депозитни сметки са изключени от обхвата на необлагаемите доходи и съответно представляват облагаем доход за физическите лица. Легална дефиниция на понятието “депозитни сметки“ е дадена в разпоредбата на § 1,т. 58 от ДР на същия закон, съгласно която “депозитни сметки“ са банкови сметки за съхранение на пари за определен срок срещу възнаграждение (лихва).
На основание чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облага брутната сума на придобитите от местни физически лица доходи от лихви по депозитни сметки в търговски банки. Съгласно, чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:  
?плащането-при плащане в брой;  
?заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека-при безналично плащане;  
?получаването на престацията – за непаричен доход.
По отношение на доходите от лихви по депозитни сметки, изключение от цитираното правило е предвидено единствено за случаите, когато лихвите са изплатени авансово. В тези случаи на основание чл. 11, ал. 5 от ЗДДФЛ, доходът се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване.
Според описаното в писмото Ви, Банката е сключвала договори за депозит, които са действали за продължителен период от време (няколко години). Съгласно договорите за депозит целият период се разделя на по-малки периоди, след изтичането на които се начисляват лихви, които се изплащат или капитализират към основната сума на депозита. Т.е. лихвата за съответният период е изплащана след края му, а не авансово или предварително. В тази връзка поставяте следните въпроси:
1. Следва ли да се третира изплатената през отделните подпериоди лихва като авансова за целия период на договора за депозит и съответно като облагаема изцяло, когато депозитите са с падеж след 01.01.2013 г. или се облага единствено лихвата, изплащана след края на подпериодите, които са с дата през 2013 г.?
2. Следва ли да се облага частта от дохода, който е начислен и съответства на периода преди 01.01.2013 г.?
3. Когато получател на дохода от лихви е лице с увреждания може ли да се ползва облекчение по ЗДДФЛ?
4. Когато получател на дохода от лихви е едноличен търговец или лице със свободна професия, доходът му от лихви по депозити подлежи ли на облагане с данък.
Предвид описаната фактическа ситуация и приложения към второто Ви писмо образец на договор за депозит „Прогрес” става ясно, че целият срок на договора за депозит е 36 месеца, но същият е разделен на шест фиксирани лихвени периода от по шест месеца, като в рамките на всеки шестмесечен период се начислява нарастващ лихвен процент. В договора е посочено също, че олихвяването се извършва след изтичане на всеки шестмесечен период от срока на депозита, като при подновяване на депозита за нов шестмесечен период начислените лихви от предходния период се прибавят към сумата на депозита и се капитализират. Начислените лихви се изплащат ведно със сумата на депозита при изтичането на договорения срок. Според условията на т. 6.1 от договора, ако депозитът бъде прекратен преди изтичането на по-малко от 3 месеца от датата на откриване, не се изплаща лихва. В случай, че договорът бъде прекратен след изтичане на 3 или на повече от 3 месеца, но по-малко от 6 месеца от датата на откриване, се изплаща лихвения процент по разплащателните сметки за съответния вид валута, действащ към датата на откриването на депозита. Ако депозитът бъде прекратен след изтичане на 6 или повече от 6 месеца от датата на откриване, се изплаща пълният размер на лихвения процент, начислен за всеки изтекъл пълен шестмесечен период. За дните на реалното престояване на сумата през периода, през който депонентът е нарушил депозита си, се начислява и изплаща лихвения процент за последния шестмесечен период на олихвяване. Аналогични са и условията, предвидени при допълнително внасяне на суми след датата на откриване на депозита, описани в т. 6.2 от договора, като ако депозитът бъде прекратен след изтичане на 6 или повече от 6 месеца от датата на внасянето на сумата, се изплаща пълния размер на лихвата, начислена за срока на реалното престояване на допълнително внесената сума.
С оглед условията, предвидени в конкретния договор може да се направи извода, че лихвата се получава на части (след изтичането на всеки шест месеца), а не авансово (предварително). В тази връзка, по поставените в писмото Ви въпроси, изразявам следното становище:
1. По въпрос 1:
Приложеният от Вас договор предвижда периодично капитализиране на лихвата по депозита (в края на всеки шест месечен лихвен период), като тази лихва не се коригира в случаите на предсрочно прекратяване на договора за депозит, а се изплаща в пълен размер. Ето защо, въпреки че не е изтекъл целият 36-месечен срок на договора не считам, че е налице хипотеза на авансово (предварително) плащане на лихвата. Предвид клаузите на приложения договор за депозит „Прогрес”,може да се каже, че лихвата по приложения от Вас договор се изплаща на части, като размерът на всяка част се определя по описания по-горе начин. В този смисъл, капитализираната лихва също представлява доход, който е придобит от физическото лице чрез безналично плащане и датата на придобиването е датата на заверяване на сметката му със съответната сума. Това е така, тъй като лихвата по договора не се изплаща авансово и при определяне датата на придобиване на дохода следва да бъде приложено общото правило на чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, а не специалния текст на чл. 11, ал. 5. На основание чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит на датата на:  
?плащането-при плащане в брой;  
?заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека-при безналично плащане;
?получаването на престацията-за непаричен доход.
Следователно, лихвите за изтеклите по договора шестмесечни периоди, които са капитализирани преди 01.01.2013 г., ще се считат за доход, придобит преди влизането в сила на чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ и съответно не следва да се облага с окончателен данък.
2. По въпрос 2:
Предвид цитираната по-горе разпоредба на чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, датата на начисляването на дохода от лихви не се взема предвид при квалифицирането на дохода като придобит за целите на чл. 38, ал. 13 от същия закон. Това означава, че ако доходът от лихви се придобива (капитализира/плаща) след 01.01.2013 г., облагането с окончателен данък по реда на чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ се прилага независимо от факта, че част от този доход е начислен преди 01.01.2013 г.
3. По въпрос 3:
Данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност, регламентирано в чл. 18, ал. 1 и 2 от ЗДДФЛ не може да бъде прилагано за доходи, подлежащи на облагане с окончателен данък по реда на глава шеста от закона, в т.ч. и за доходите от лихви по чл. 38, ал. 13.
4. По въпрос 4:
Относно облагането на доходи от лихви по срочни депозити на еднолични търговци следва да имате предвид, че доходите от стопанска дейност като едноличен търговец са обособени като отделен вид доход (вж. чл. 10, ал. 1, т. 2 на ЗДДФЛ). Съгласно чл. 16, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход и данъчната основа се определят за всеки източник на доход поотделно съгласно разпоредбите на този закон.
На основание чл. 26, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от стопанска дейност като едноличен търговец е формираната по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) данъчна печалба, включваща и финансовия резултат от прехвърляне на предприятието на едноличния търговец без заличаване на едноличния търговец от търговския регистър. По смисъла на чл. 18 от ЗКПО, данъчна печалба е положителният данъчен финансов резултат, получен след преобразуването на счетоводния финансов резултат по реда на този закон. Предвид цитираните разпоредби, данъчното третиране на доходите от лихви (в т.ч. и по депозитни банкови сметки) на едноличния търговец следва да е идентично с това, възприето в ЗКПО по отношение на юридическите лица. Когато приходите (доходите) са свързани с имущество, включено в предприятието на едноличния търговец, те следва да се отчитат счетоводно в предприятието на търговеца, а не да се третират като доход на физическото лице. Ето защо, считам че облагането с окончателен данък по реда на чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ не следва да се прилага за едноличните търговци.
По повод исканите от Вас разяснения във връзка с чл. 73 от ЗДДФЛ за начина на описване на доходите от лихви по депозитни сметки, което ще се извърши през 2014 г. и по-конкретно – дали ще се описват доходите на физическите лица от лихви по депозити с всички техни лични данни – имена, ЕГН, адрес и т.н. е необходимо да имате предвид следното:
На основание чл. 73, ал. 1, т. 2 и 4 от ЗДДФЛ, предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи, изготвят справка по образец за:
?изплатените през годината доходи по глава шеста, подлежащи на облагане с окончателен данък (тук попадат и лихвите по депозитни сметки на местни физически лица по чл. 38, ал. 13 от ЗДДФЛ), с изключение на подлежащите на деклариране по реда на чл. 142, ал. 5 от ДОПК;
?доходите по чл. 13, ал. 1, т. 8 в случаите, когато годишният размер, изплатен на физическо лице, превишава 5000 лв.
Предвид разпоредбата на чл. 64, ал. 2 и 4 от ЗДДФЛ, образецът на справката по чл. 73, ал. 1 от същия закон се утвърждава със заповед на министъра на финансите и се обнародва в „Държавен вестник”. Формулярът, утвърден от Министъра на финансите със Заповед № ЗМФ-1674/18.12.2012 г., обнародван в „Държавен вестник” бр. 1/2013 г., е конкретно за изплатени доходи на физически лица за 2012 г., т.е. няма отношение към цитираните по-горе разпоредби от редакцията на закона, действаща след 01.01.2013 г. При утвърждаване и обнародване на справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ за 2013 г. ще могат да се дават разяснения относно начина на попълването й.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар