Въпроси за самоначисляване на ДДС

ОТНОСНО: Въпроси за самоначисляване на ДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-.свх. № ….. от 18.02.2011г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано по ЗДДС. Има издаден лиценз за международен автомобилен превоз на товари срещу заплащане. Фирмата притежава товарни автомобили- тирове и извършва транспорт на стоки в страни от Европейския съюз срещу заплащане. Основната релация е Испания-Швеция и Швеция-Испания. Автомобилите работят по 4-5 месеца в Европа и се прибират в България само 2 пъти годишно. Това налага извършването на частични ремонти в различни сервизи в европейски страни /Германия, Франция, Испания и др./. От сервизите, които извършват ремонтите се издават фактури без ДДС. Когато ремонта се извършваот оторизиран сервиз на Скания, румънска фирма префактурира ремонта като начислява и комисионна и издадената фактура е без ДДС. Фирмата работи със спедитор – испанска фирма, която издава карти за зареждане на гориво в Испания. Фактурите, които се издават за горивото са без ДДС.
Поставени са следните въпроси:
1. Трябва ли да се самоначислява ДДС за услугите за ремонт в европейските държави и на какво основание.
2. Трябва ли да се самоначислява ДДС за фактурата от румънската фирма и на какво основание.
3. Трябва ли да се самоначислява ДДС за горивото и на какво основание.
Предвид изложената фактическа обстановкаи съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Със Закона за изменение и допълнение на ЗДДС /обн. ДВ, бр. 95 от 01.12.2009 г./ е променен общият принцип за определяне мястото на изпълнение на доставките на услуги и е заменен с нов, като мястото на изпълнение вече се определя от статута на получателя -данъчно задължено или данъчно незадължено лице и установяването насъщия.
Разпоредбата на чл. 21, ал. 2 на ЗДДС предвижда, че мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Предвид гореизложеното, когато регистрирано по ЗДДС лице /т.е. Вие/ получава облагаема услуга от доставчик, който е установен извън България и няма седалище и постоянен обект на територията на страната, мястото на изпълнение на същата е на територията на България.
В тази връзка, следва да имате предвид разпоредбата на чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС. В нея ерегламентирано, че когато доставчикът не е регистриран по ЗДДС и не е установен в България, а доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя на услугата, когато той е данъчно задължено лице по смисъла на чл. 3, ал. 1, 5 и 6 от закона.
Предвид гореизложеното, за Вас, като получател по услугите са изпълнени горните условия ивъзниква задължение за самоначисляване на ДДС на основание чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС, чрезиздаване на протокол по чл.117, ал. 1, т. 1 от същия закон във връзка с услугите по първи и втори въпрос.
Във връзка с горивото:
Съгласно разпоредбите на чл.5, ал.1 от ЗДДС, стока по смисъла на този закон е всяка движима и недвижима вещ, включително електрическа енергия, газ, вода, топлинна или хладилна енергия и други подобни, както и стандартният софтуер.
Когато предмет на доставката е стока, задължение за начисляване на данък от получателя по доставката възниква само ако е налице ВОП.
Съгласно чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, налице е вътреобщностно придобиване на стока, когато тя се изпраща или транспортира от територията на друга държава-членка до територията на България при следните хипотези:
– придобива се правото на собственост върху нея и доставчикът е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава-членка;
– фактически се получава стоката и доставчикът е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава-членка /при фактическо предоставяне на стока по договор, в който е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху стоката под отлагателно условие или срок – чл. 6, ал. 2, т. 2, при фактическо предоставяне на стока по договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху стоката – чл. 6, ал. 2, т. 3, при фактическото предоставяне на стока на лице, което действа от свое име и за чужда сметка – чл. 6, ал. 2, т. 4 от ЗДДС/.
Съгласно цитираната разпоредба и изложеното в запитването считаме, че при закупуване на гориво на територията на Испания не е налице вътреобщностно придобиване по смисъла назакона.
Следва да се има предвид, че за да се определи начина на облагане на доставките съгласно разпоредбите на ЗДДС на стоки е необходимо да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка.
На основание чл. 17, ал.1 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2. Следователно, при зареждането на гориво по отношение на облагането с ДДС, ще се прилага разпоредбата от законодателство на съответната държава. Съставяне на протокол по чл. 117 от ЗДДС за закупеното от Вас гориво не е необходимо.

Оценете статията

Вашият коментар