възможности за ползване на данъчни облекчения по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) от физически и юридически ли

Изх. № 12-00-198
Дата:26.05.2014 год.
ЗКПО, чл. 31, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 22, ал. 1
Относно: възможности за ползване на данъчни облекчения по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) от физически и юридически лица, извършващи дарения на архивни документи в полза на Държавна агенция „……“ (ДА…..)
Внае постъпило Ваше писмо, заведено с вх. № 12-00-198/16.04.2014 г., в което е представена следната фактическа обстановка:
Във връзка с дейността на ДА… физически и юридически лица даряват архивни документи на Агенцията.
ДА…. притежава качеството „културна организация“ и е вписана в регистъра на културните организации и институти по чл. 14, ал. 4 от Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК).
Извършваните дарения на архивни документи в полза на ДА….. се оформят в договор съгласно Правилника за задачите, състава и организацията на дейността на Експертните оценителни комисии към Дирекциите „Централен ….“, „Държавен …..“ и „Регионален ..….“. Даренията се извършват с идеална цел и в договорите не се включват уговорки относно стойността на даряваните документи.
Източници за комплектуване с документи на архивните фондове на ДА…. могат да бъдат и лични архивни фондове на значими за обществото личности.
На основание чл. 15, ал. 1, т. 2 от Закона за Националния архивен фонд (ЗНАФ) към ДА…. се създава Централна експертна оценителна комисия (ЦЕОК). Комисията е помощен орган към председателя на ДА…. за определяне на ценността на документи, които се предлагат на архивите от физически или юридически лица срещу възнаграждение и за определяне на неговия размер.
Въпросите, които поставяте, са следните:
1.Налице ли са възможности за ползване на данъчни облекчения от физически и юридически лица, извършващи дарения на архивни документи в полза на ДА…., когото в договора за дарение не е определена стойността на дарените вещи? Ако е възможно ползването на данъчни облекчения, на какви условия трябва да отговарят дарителите – физически или юридически лица?
2.Възможно ли е ползването на данъчно облекчение на основание служебна бележка или удостоверение от ДА…, с които се декларира направено в полза на ДА…. дарение и неговия размер?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище по поставените от Вас въпроси:   
1.Относно прилагането на ЗДДФЛ:
На основание чл. 22, ал. 1 от ЗДДФЛ, физическите лица имат право да намаляват с до 5 на сто сумата от годишните данъчни основи на доходите, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, за дарения, извършени в полза на лицата изброени в т. 1 от посочената разпоредба. Считам, че ДА…. попада сред тези лица, тъй като в т. 1, буква „е“ са посочени бюджетните предприятия по смисъла на Закона за счетоводството, а в буква „к“- културните институти.От запитването Ви и приложените към него документи е видно, че ДА…. е вписана като културна организация в регистъра на Министерството на културата и по смисъла на ЗЗРК е културен институт. Освен това ДА… е и бюджетно предприятие, т.е. безспорно попадате в списъка на лицата по чл. 22, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, в полза на които ако са направили дарение физическите лица могат да ползват данъчното облекчение.
Съгласно чл. 22, ал. 3 от ЗДДФЛ, когато дарението е в непарична форма, неговият размер е цената на придобиване, отразена в документите за придобиване на предмета на дарението от дарителя, ако придобиването е станало до три месеца преди датата на дарението. В останалите случаи размерът на дарението е пазарната цена към датата на предоставяне на предмета на дарението. В конкретния случай размерът на дарението ще се определя съобразно пазарната цена на предмета на дарението към момента на предоставянето му на ДА…., доколкото дарителите не разполагат с документ за придобиването му. За целите на ЗДДФЛ, „пазарна цена“ е пазарната цена по смисъла на § 1, т. 8 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и това е „сумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани“.
Предвид разпоредбата на чл. 22, ал. 4 от ЗДДФЛ за датата на извършване на дарението в случая ще се смята датата на придобиване на дарението от ДА…., т.е. датата на която реално са получени архивните документи. Данъчното облекчение за дарения се ползва от физическите лица с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ към която се прилагат копия от документи, доказващи че дареното лице е от изброените в чл. 22, ал. 1 от закона и че предметът на дарението е получен (чл. 23, т. 4 от ЗДДФЛ).
2.Относно прилагането на ЗКПО:
Съгласно чл. 31, ал. 1, т. 13 от ЗКПО за данъчни цели се признават счетоводни разходи за дарения в общ размер до 10 на сто от положителния счетоводен финансов резултат (счетоводната печалба), когато разходите за дарения са направени в полза на субектите, изброени в т. 1 – т. 18 от същата разпоредба. В т. 13 на ал. 1 от чл. 31 сапосочени културни институти или за целите на културния, образователния или научния обмен по международен договор, по който Република България е страна.
Както е посочено по-горе, ДА… е културна организация, съответно представлява културен институт по смисъла на чл. 4, ал. 1 от ЗЗРК, а също така е и бюджетно предприятие по смисъла на Закона за счетоводството.
Следователно дарителите – данъчно задължени по ЗКПО лица, подлежащи на облагане с корпоративен данък, могат да ползват данъчното облекчение за дарения, предвидено в чл. 31, ал. 1 (по т. 13, където са посочени културните институти или по т. 5, визираща бюджетните предприятия) от ЗКПО при съобразяване с разпоредбата на чл. 31, ал. 6 от същия закон.
Следва да се отбележи, че размерът на данъчното облекчение за дарения се определя от следните показатели:
1)счетоводни разходи за дарения – това е размерът на счетоводно отчетените от дарителя разходи за дарения;
2)положителен счетоводен финансов резултат (счетоводна печалба) – за данъчни цели се признават счетоводни разходи за дарения по чл. 31, ал. 1, т. 1 – 18 от ЗКПО в общ размер до 10 на сто от счетоводната печалба на дарителя.
Следователно, за да ползват данъчното облекчение по чл. 31, ал. 1 от ЗКПО, дарителите – данъчно задължени по ЗКПО лица, сами трябва да установят размера на своите счетоводни разходи за дарения, които ще бъдат признати напълно, частично или ще се явят непризнати за данъчни цели в зависимост от това дали и до каква степен попадат в ограничението до 10 на сто от счетоводната им печалба.
С оглед изискването на ЗКПО за документална обоснованост на счетоводните разходи (чл. 26, т. 2 във връзка с 10 от ЗКПО), както и предвид забраната за ползване на данъчно облекчение за дарение в случаите, когато са налице доказателства, че предметът на дарението не е получен (чл. 31, ал. 6 от ЗКПО), е необходимо надареното лице (ДА…..) да удостовери документално получаването на дарението в съответствие с чл. 225 от Закона за задълженията и договорите доколкото ЗКПО не предвижда специален вид и форма на документа, удостоверяващ предаването и получаването на дарения.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/БОЙКО АТАНАСОВ/

Оценете статията

Вашият коментар