Възникнали проблеми при отразяване на промени по регистрирани трудови договори след заличаване на ЕИК по БУЛСТАТ на работодателя

Наредба № 5/2002 г. – чл. 1, ал. 1, чл. 3, ал. 2 и чл. 7, т. 2

ОТНОСНО:Възникнали проблеми при отразяване на промени по регистрирани трудови договори след заличаване на ЕИК по БУЛСТАТ на работодателя
В отговор на Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция “Обжалванеи данъчно-осигурителна практика” – ……… от 20.06.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка:
1. Със заповед на Министъра на образованието, младежта и науката от 18.06.2012 г. е извършено преобразуване, считано от 01.09.2012 г.,на …….. и ……. гр. ……. Правоприемник на …….. става ръководеното от Вас …….. гр. ……, на което сте директор.
Със Заповед на Директора на ………, считано от 01.10.2012 г. е прекратено трудовото правоотношение на Т.И.К., ЕГН ………. С решение на съда, влязло в сила от 23.05.2013 г., лицето е възстановено на заемната преди уволнението длъжност „старши учител по български език и литература”. На 05.06.2013 г. е възстановено на работа в правоприемника – …… гр……. С оглед уреждане на последиците от извършеното възстановяване на работа сте изготвили и подписали допълнително споразумение с лицето.
На 10.06.2013 г. при подаване на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда за сключеното допълнително уведомление към трудовия договор на Т.И.Конова е възникнал технически проблем, препятстващ надлежното входиране и обработване на уведомлението. Установявате, че данните на лицето не са могли да бъдат прехвърлени по БУЛСТАТ на правоприемника, тъй като през 2012 г. е бил служебно заличен БУЛСТАТ на ……..
2. При преминаване на делегирани бюджети на общинските училища през 2007 г. като работодател на заетия персонал в …….. сте пререгистрирали трудовите договори от БУЛСТАТ на обединеното общинско счетоводство по БУЛСТАТ на училището, но за Вас това не е направено от работодателя Ви РИО гр. …… В момента БУЛСТАТ на обединено общинско счетоводство, на който е регистриран Вашият трудов договор преди преминаване на делегиран бюджет (28.05.2007 г.), е заличен, а договорът не е прехвърлен на БУЛСТАТ на …….
Във връзка с явилите се проблеми искате да получите съдействие с оглед пререгистриране на горепосочените договори по БУЛСТАТ на …. гр. ……….
Предвид изложеното, изразяваме следното становище по запитването:
На основание чл. 1, ал. 1 от Наредба № 5 от 29.12.2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда (КТ) работодателят уведомява компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) за сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори, като изпраща уведомление (приложение № 1) и уведомление за промяна на работодателя по чл. 123, ал. 1 КТ или по чл. 123а, ал. 1 или ал. 4 КТ (приложение № 5). Уведомление (приложение № 5) се изпраща и при промяна на единния идентификационен код (ЕИК) по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца, служебен номер, издаден от НАП на осигурителя, без да се променя работодателят.
Съгласно чл. 3, ал. 2 от посочената наредба уведомление съгласно приложение № 5 се изпраща от работодателя, който приема работниците и служителите, когато неговият ЕИК по регистър БУЛСТАТ /ЕИК на търговеца, служебен номер, издаден от НАП, е различен от този на предишния работодател, в срок:
1.десет дни след обнародване в “Държавен вестник“ на вписването в случаите на промяна по чл. 123, ал. 1 КТ;
2.десет дни след сключване или след прекратяване на договора за отдаване на предприятието или на обособена част от него под наем, аренда или на концесия в случаите по чл. 123а, ал. 1 или ал. 4 КТ;
3.десет дни след фактическата промяна на работодателя за случаите извън т. 1 и 2.
Уведомление съгласно приложение № 5 се изпраща в десетдневен срок от промяната на ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца, служебен номер, издаден от НАП, на осигурителя, без да се променя работодателят (чл. 3, ал. 3 от Наредбата).
Уведомление (приложение № 1) се изпраща и когато работодателят иска заличаване на подадено преди това уведомление в случаите, когато уволнен работник или служител бъде възстановен на работа при отмяна на заповедта на уволнението; уведомлението се изпраща в тридневен срок от заемане на длъжността (чл. 7, т. 2 от Наредбата).
От направената справка в регистъра на трудовите договори е видно, че за лицето Т.И.К. са налице данни за прекратен трудов договор, считано от 01.10.2012 г., с ……, БУЛСТАТ ….. и за сключен трудов договор, считано от 05.06.2013 г., с ………, БУЛСТАТ ……. Работодателят ……. с ЕИК по регистър БУЛСТАТ …… е с прекратена регистрация от 18.06.2012 г.
Данните за подадените уведомления по Вашия ЕГН показват, че трудовият Ви договор по БУЛСТАТ ……… на Обединено счетоводство – Общообразователни училища – …….. е прекратен служебно поради прекратена регистрация на работодателя, считано от 29.05.2007 г.
От така установените данни за горецитираните договори следва, че в първия случай, поради това че преобразуването на двете училища (18.06.2012 г.) предхожда по време датата на незаконното уволнение (01.10.2012 г.), е трябвало първо да бъде подадено уведомление за промяна на работодателя по чл. 123, ал. 1 КТ или по чл. 123а, ал. 1 или ал. 4 КТ (приложение № 5), което е задължение на приемащия работодател – ….., БУЛСТАТ …… След подаване на уведомление (приложение № 5) осигуряването на лицата, променили работодателя си, започва да се провежда чрез ЕИК по регистър БУЛСТАТ (ЕИК на търговеца, служебен номер, издаден от НАП) на новия работодател. Следващото действие по време, което е трябвало да бъде извършено, е подаването на уведомление за заличаване прекратяването на трудовото правоотношение с лицето Т.И.К., считано от 01.10.2012 г. Данните за заличаване по правило анулират всички подадени преди това данни при съвпадение на ключовите полета 3 – Код на работодател, 4 – ЕГН/ЛНЧ и 5 – Име. По този начин в регистъра на трудовите договори за съответното лице остават налични само данните за подадените преди това уведомления. След заличаване на данните за прекратяване трудовия договор по съответния БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца могат да се подават редовни данни за сключени допълнителни споразумения за изменение на трудовия договор, с които се променят длъжността и/или срокът на договора, и/или за ново прекратяване на трудовия договор.
Във втория случай, макар за Вас да не е налице промяна на работодателя, в резултат от преминаването на общинските училища на делегирани бюджети е променен ЕИК по БУЛСТАТ на осигурителя. Тъй като трудовият Ви договор е бил регистриран по БУЛСТАТна Обединено счетоводство – Общообразователни училища – ….., а не по този на РИО гр. ….., при прекратяване регистрацията на този осигурител (29.05.2007 г.) е следвало да бъде подадено уведомление (приложение № 5) от приемащия работодател … (или …) с оглед прехвърляне на осигуряването Ви по новия БУЛСТАТ.
Предвид изложеното, и в двата случая се явява проблем от техническо естество, свързан с необходимостта от подаване на уведомления по БУЛСТАТ на работодатели, които са с прекратена регистрация.
Съгласно точка 4.2.2 от процедура „ДОМ-1” – Изготвяне на отговори на запитвания”, утвърдена със Заповед № ЗЦУ-598 от 21.06.2011 г. на Заместник изпълнителния директор на НАП в компетенциите на отделите ДОП при дирекции ОДОП е изготвянето на отговори на запитвания по прилагане на данъчното и осигурителното законодателство, които са с методологичен характер. Отделите ДОП при дирекции ОДОП не отговарят на запитвания, които се отнасят до процедурите и дейностите на други дирекции и отдели на приходната администрация. В тази връзка Ви уведомяваме, че запитването Ви ще бъде препратено в Дирекция “Обслужване” при ЦУ на НАП гр. София за предприемане на действия по компетентност.

Оценете статията

Вашият коментар