Възстановимост на ДДС при реализация на проект Информационен център Europe Direct – …”, финансиран от Представителството на Европейската комисия в България;

Относно: Възстановимост на ДДС при реализация на проект „Информационен център Europe Direct – …”, финансиран от Представителството на Европейската комисия в България;
Съгласно визираната фактическа обстановка в отправеното запитване, представляваното от Вас юридическо лице – сдружение, регистрирано по ЗЮЛНЦ в обществена полза, е регистрирано по ЗДДС на основание чл.100, ал.1 от ЗДДС на 24.01.2007г. Освен реализацията на проекти, същото извършва и стопанска дейност, които дейности се осчетоводяват разделно. Сдружението не разпределя печалба от нестопанска дейност, а използва част от приходите за съфинансиране на проектите или за покриване на разходите на сдружението, които са насочени към постигането на целите на сдружението, но не се поемат от проектите. Проектът, във връзка с който е отправено горепосоченото запитване, а именно – «Информационен център Europe Direct – …..”, е финансиран от Представителството на Европейската комисия в България. Същият проект включва различни видове дейности като: информационни услуги, изработване на интернет страница, работа със социалните медии, отпечатване на брошури и плакат, изработване на рекламни материали, публикации, статии, радиопредавания, пресконференция, областен форум, участие в празниците на Община С и Община М, провеждане на дискусия „Отворено европейско пространство за…” в Община Х и Община Д, организиране на обучение „Разработване и управление на проекти в областта на образованието и младежта”, представяне и дискусия”Възможности за доброволчество в Европа”, организиране на мероприятия за по – широка аудитория „Ние сме в Европа” и представяне на Център Европа директно … в Регистрационно – приемателен пункт – ….. При реализация на съответния бюджет по проекта не са предвидени приходи от проектните дейности.
Въпросите, които поставяте във връзка с цитирания проект, са следните:
1.По какъв начин може да се разгледа настоящия проект в контекста на Указание
Изх. № 91-00-137/ 24.03.2014 г. на МФ относно третирането на ДДС като допустим разход по оперативните програми?
2.Допустим разход ли е ДДС по проекта или той се възстановява от бюджета? С
други думи: Има ли сдружението право на данъчен кредит по фактури, издадени на Сдружение „СВР” от регистрирани по ЗДДС доставчици, във връзка с извършване на разходите по настоящия проект? Ако отговорът е „да”, на базата на кой нормативен документ се прави това заключение?
Към цитираното запитване сте приложили: рамково споразумение за партньорство
№ -30-СЕ-0710794/00-13; и специфично споразумение за безвъзмездни средства № -30-СЕ-0713286/00-15 и Бюджет.
По повод на поставените от Вас въпроси в запитването, описаната фактическа обстановка и приложените копия на документи, изразяваме следното становище:
Цитираното от Вас Указание Изх. № 91-00-137/ 27.03.2014г.на МФ, Дирекция „Национален фонд”, актуализира предходно указание на министъра на финансите за третиране на данък върху добавената стойност като допустим разход при изпълнение на проекти по Оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС, за финансова рамка 2007-2013г., издадено с № 91-00-502/27.08.2007г.
Съгласно Раздел ІІІ „Общи условия” от същото указание, т.11, Бенефициентът на безвъзмездна финансова помощ определя начисления му данък върху добавената стойност по получени доставки на стоки и/или услуги или извършени плащания в изпълнение на проект, финансиран по Оперативна програма, в следните две категории: възстановим и невъзстановим данък върху добавената стойност.
Бенефициентът определя данък върху добавената стойност за възстановим по смисъла на параграф Първи, т.1 от ДР на Постановление №62 на МС от 21.03.2007г., респективно когато същият е недопустим разход за финансиране от Оперативните програми, при наличието на следните условия:
1.Бенефициентът е регистрирано по ЗДДС лице, с изключение на случаите, когато
лицето е регистрирано по чл.97а, чл.99 и чл.100, ал.2 по същия и доставчикът на стоките и/или услугите, необходими за изпълнението на проект по Оперативна програма, е регистрирано по ЗДДС лице. Бенефициентът се третира като данъчно задължено лице съгласно чл.3, ал.5, т.1 и т.2 от ЗДДС при изпълнение на дейността, за която са предназначени получените доставки на стоки и/или услуги в изпълнение на проект, финансиран по Оперативна програма.
2.По отношение на доставките на стоки и/или услуги, когато:
-доставките на стоките и/или услугите се използват за целите на извършваните от
бенефициентите облагаеми доставки, за които съгласно чл.69 от материалния закон лицето има право на приспадане на данъчен кредит;
-бенефициентите имат право на приспадане на частичен данъчен кредит по
отношение на данъка за доставки на стоки и/или услуги, финансирани по Оперативна програма, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които няма такова право. Данъкът за доставките на стоки и/или услугите, финансирани по Оперативна програма, по отношение на който регистрираното лице има право на частичен данъчен кредит по реда на чл.73 от закона, се счита за възстановим данък до размера на частичния данъчен кредит.
Бенефициентът може да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за
данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода. Съответно това право се упражнява, като лицето включи размера на данъчния кредит при определяне на резултата за данъчния периодв справка – декларацията по чл.125 от ЗДДС за същия данъчен период; и посочи документа по чл.71 от с.з. в Дневника за покупките по чл.124 от ЗДДС за съответния данъчен период.
Следователно, за да е налице право на приспадане на данъчен кредит за стоките и/или
услугите, които представляваното от Вас юридическо лице ползва за извършване на дейностите по проект „ Информационен център Europe Direct – ….” , следва същите да се използват за целите на извършваните облагаеми доставки, за които са изпълнени условията на чл.69 от материалния закон.
В отправеното запитване сте посочили, че не се предвиждат приходи от проектните
дейности, които ще извършва съответното юридическо лице (бенефициентът) по проекта. Поради което, считаме, че получените стоки и/или услуги във връзка с дейностите по цитирания по-горе проект са предназначени за извършването на безвъзмездни доставки, за което на основание чл.70, ал.1,т.2 от Закона за данък върху добавената стойност, правото на приспадане на данъчен кредит за тези доставките няма да е налице, независимо, че ще са изпълнени условията на чл.69 или чл.74 от с.з.
Обръщаме Ви внимание, че съгласно Указание Изх. № 91-00-137/ 27.03.2014 г. на МФ бенефициентът по съответната програма сам определя дали платения от него данък за получени стоки и/или услуги по конкретен проект е възстановим или невъзстановим съгласно визираните в същото указание условия.

Оценете статията

Вашият коментар