възстановяване на осигурителни вноски за ДОО и ДЗПО на самоосигуряващи се лица след подаване на Декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ

.№24-31-141
Дата: 11.03.2009 год.
КСО, чл. 6, ал. 7, т. 1;
КСО, чл. 8, ал. 8;
ДОПК, чл. 128;
ДОПК, чл. 129;
Наредба за общественото осигуряване на
самоосигуряващите се лица и българските
граждани на работа в чужбина, чл. 2, ал. 4.
ОТНОСНО: възстановяване на осигурителни вноски за ДОО и ДЗПО на самоосигуряващи се лица след подаване на Декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ
По повод назапитванията Ви, постъпили и заведени с вх. № 24-24-14/03.10.2008 г. и № 24-31-141/12.11.2008 г. вна НАП, отговаряме следното:
1.По възстановяване на осигурителни вноски при окончателно изравняване на осигурителния доход:
Съгласно чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица са за тяхна сметкаи се дължат авансово, върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година.
По силата на чл. 6, ал. 8 от КСО окончателният размер на месечния осигурителен доход за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателната осигурителна вноска се дължи върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания доход и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Осигурителните вноски се внасят за сметка на осигурените лица в размерите, определени за фонд “Пенсии“, в срока за подаване на декларацията.
Другата разпоредба, която конкретизира начина на изчисляване наокончателния размер на осигурителния доход от самоосигуряващите се лица е чл. 2, ал. 4 от Наредба за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина. Според нея осигурителният доход, върху който се довнасят осигурителни вноски в размерите, определени за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване се определя помесечно върху разликата между избрания осигурителен доход и средномесечния осигурителен доход за периода, за който е упражнявана дейността през предходната календарна година, но не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със ЗБДОО за съответната календарна година.
Когато тази разлика е положителна върху нея се изчисляват и довнасят осигурителни вноски. Размерът на дохода, върху който се довнасят вноските се вписва на ред 1 под Таблица 1 и Таблица 2. Довнасянето се извършва само за фонд “Пенсии“ на държавното обществено осигуряване, независимо от това, че самоосигуряващият се може да е избрал през годината да се осигурява и във фонд “Общо заболяване и майчинство“ до размера на определения месечен максимален осигурителен доход. Довнасят се и осигурителни вноски и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд и за здравно осигуряване.
Когато доходът, върху който авансово са внесени осигурителните вноски през годината е по-голям от този, деклариран в годишната данъчна декларация на практика има надвнасяне на осигурителни вноски, които могат да бъдат възстановени или прихванати по реда на чл. 128 и 129 от ДОПК. Прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго.
Следва да се има предвид, чевъзстановяване на осигурителни вноски се извършва само за фонд „Пенсии” до размера на декларирания доход в Таблица 1 и 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход, който не може да бъде по-малък от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица за периода, през който е упражнявана трудова дейност.
Предвид разпоредбата на чл. 6, ал. 8 от КСО при годишното изравняване на осигурителния доход се довнася осигурителна вноска само за фонд „Пенсии”, поради което липсва нормативно основание да бъдат възстановявани осигурителни вноски и за фонд „Общо заболяване и майчинство” /ОЗМ/ на самоосигуряващото се лице, избрало да се осигурява и в този фонд и с възможност да черпи права при настъпване на осигурителния рисквърху избрания от него осигурителен доход.
На основание предвиденото в чл. 157, ал. 6 от КСО и чл. 40, ал. 1,т. 2 от ЗЗО уеднаквяване на доходите, върху които се дължат осигурителни вноски за държавно обществено осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд и здравното осигуряване, неоснователно внесените суми за тези фондове също могат да бъдат обект на възстановяване или прихващане.
В тази връзка има издадени указания на НОИ и досегашната практика не се променя.
 2. Подаване на коригиращи декларации:
Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал.1, т. 2 от Наредба №Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се Декларация образец № 1 се подава в компетентната териториална дирекция на НАП от самоосигуряващите се лица не по-късно от 10 дни след внасянето на дължимите авансово осигурителни вноски за съответния месец.
При определянето на окончателния размер на осигурителния доход самоосигуряващите се не следва да коригират подадените данни с декларация образец № 1 “Данни за осигуреното лице“ през годината в случаите, когато се извършва довнасяне или възстановяване на осигурителни вноски, поради липса на нормативно основание за това.
Във връзка със запитването Ви са уведомени Дирекция „ДЗПО” и Дирекция „Информационни системи”, тъй като може да възникне проблем при възстановяването от индивидуалната партида на лицето в пенсионно-осигурителния фонд надвнесените осигурителни вноски за ДЗПО.
ЗАМ.
/БОЙКО АТАНАСОВ/

Оценете статията

Вашият коментар