възстановяването на платени суми за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци за имот -земя, намиращ се в с. …………….., …….. област, Ви уведомяваме:

Изх. № 94-Е-57
Дата: 12.06.2009 год.
ДОПК, чл. 129;
ДОПК, чл. 130.
В отговор на поставените въпроси относно възстановяването на платени суми за данък върху недвижимите имоти и такса за битови отпадъци за имот -земя, намиращ се в с. …………….., …….. област, Ви уведомяваме:
За възстановяване на недължимо платени или събрани суми за данъци по инициатива на задълженото лице, се подава искане за прихващане или възстановяване. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго /чл. 129, ал. 1 ДОПК/, т.е. ако искането е подадено през 2009 г. недължимо платените суми следва да се възстановят за 2004 г. и следващите.
Когато лицето, което претендира възстановяване на недължимо платени или събрани суми за данъци, има непогасени изискуеми други публични задължения /за данъци, такси, глоби и пр./, администриращият орган прихваща надвнесените суми с непогасените задължения и остатъкът, ако има такъв, се връща на лицето по посочена от него банкова сметка или в брой/чл. 129, ал. 4 ДОПК/.
Недължимо внесени или събрани суми, с изключение на задължителни осигурителни вноски, се връщат със законната лихва за изтеклия период, когато са внесени или събрани въз основа на акт на орган по приходите, съответно общински орган, имащ същите правомощия /чл. 129, ал. 6 ДОПК/. Съобщенията по чл. 60 ДПК /отм./, които се изпращаха ежегодно на задължените лица за дължимите от тях данък и такса за всеки притежаван недвижим имот, имаха статут на данъчни актове, поради което считаме, че лихва се дължи за периода от плащане на задълженията до възстановяване на сумите. Отнася се за сумите, платени за 2004 г. и 2005 г.
Актовете за прихващане или възстановяване могат да се обжалват по реда за обжалване на ревизионните актове.
В случаите, в които лицето, което претендира възстановяване на недължимо платени или събрани суми, няма непогасени публични задължения, администриращият общински орган може да възстанови цялата претендирана сума на надвнесения данък по посочената от лицето банкова сметка или чрез пощенски запис на посочения от лицето адрес, като в платежното нареждане или пощенския запис задължително се отбелязват номерът и датата на декларацията, съответно искането за възстановяване /чл. 130, ал. 1 ДОПК/.
Недължимо платени или събрани суми за други публични вземания, например такса за битови отпадъци, се прихващат с непогасени публични задължения на същото лице по реда на чл. 166, ал. 2 ДОПК, т.е. по реда на Административнопроцесуалния кодекс /чл. 170, ал. 1 ДОПК/, по инициатива на лицето или на органа, компетентен да установява публичното задължение.
Отказът за прихващане може да бъде обжалван от длъжника по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Отказът се обжалва пред органите по чл. 166, ал. 3 в 7-дневен срок от съобщаването му /чл. 170, ал. 2 ДОПК/.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар