Задължени лица по смисъла на ЗГВРСНР и осигурителни вноски за доходи от без трудови правоотношения – при предаване на отстелян вреден дивеч.

ОТНОСНО: Задължени лица по смисъла на ЗГВРСНР и осигурителни вноски за доходи от без трудови правоотношения – при предаване на отстелян вреден дивеч.
В отговор на Ваше запитване, Ви уведомяваме, че:
Задължени лица по смисъла на чл. 2 от Закона за гарантираните вземания на работници и служители при несъстоятелност на работодателя са всички физически и юридически лица, които наемат лица по трудово правоотношение и спрямо които може да се открие производство по несъстоятелност по реда на Търговския закон или по ред, предвиден в специален закон. За да възникне задължение за лицето за внасяне на вноски във фонд “ГВРС“, следва да са налице две кумулативни условия, а именно:
– да има качеството на работодател по смисъла на § 1 т. 1 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда и
– спрямо него да може да се открие производство по несъстоятелност.
Не са задължени лица по смисъла на чл. 2 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на образуваните със закон държавни предприятия, които не са търговски дружества, нямат качества на търговец и срещу тях не може да се открие производство по несъстоятелност по Търговския закон или друг специален закон /чл. 62, ал. 3 от ТЗ/
Съгласно чл. 9, ал. 1 от Закона за лова и опазване на дивеча държавните дивечовъдни станции съгласно приложение № 2 към с.з. /в което е включена Държавна дивечовъдна станция – Мазалат/, са юридически лица със статут на държавни предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон.
На основание чл. 9, ал. 6 от Закона за лова и опазване на дивеча срещу държавните дивечовъдни станции не може да се открива производство по несъстоятелност.
Предвид гореизложеното, тъй като не отговаряте кумулативно на двете условия, посочени в чл. 2 от ЗГВРСНР, т.е. наемате работници, но не може да се открива производство по несъстоятелност срещу Вас като държавните дивечовъдна станция, не дължите вноски за фонд „ГВРС”.
По отношение на въпроса за осигурителните вноски от доходи, получени при предаване на отстелян вреден дивеч, следва да имате предвид:
Предвид характера на извършваната дейност от лицата, получили разрешение за ловуване считаме, че в конкретния случай става въпрос за извършване на услуги по извънтрудови правоотношения.
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец се осигуряват задължително за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
В случаите, когато лицата не са осигурени на друго основание по чл. 4, ал. 1, 2 и 3, т. 1 – 4 от КСО и полагат труд без трудово правоотношение, по един или няколко договора и получават месечно възнаграждение по-малко от минималната месечна работна заплата, след намаляването му с нормативно признатите разходи, не подлежат на задължително осигуряване.
На основание чл. 6, ал. 2 от КСО доходът, върху който се дължат осигурителни вноски, включва всички възнаграждения, включително начислените и неизплатени и други доходи от трудова дейност. За лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4 от КСО, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход в поредността по чл. 6, ал. 10 от КСО.
Съгласно чл. 6 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина, за лицата, работещи без трудово правоотношение, които са осигурени на друго основание по чл. 4, ал. 1, 2 и ал. 3, т. 1 – 4 от КСО, през съответния месец се дължат осигурителни вноски върху полученото възнаграждение независимо от неговия размер след намаляването му с нормативно признатите разходи по Закона за облагане доходите на физическите лица.
Това означава, че когато лицата през календарния месец са осигурени на друго основание и работят без трудово правоотношение с възнаграждение до една месечна минимална работна заплата, установена за страната, след намаляването му с нормативно признатите разходи, за работата без трудово правоотношение, подлежат на осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
Осигурителната вноска в този случай е за фонд “Пенсии”, като за лицата родени преди 1 януари 1960 г. е 23 %, а за родените след 31 декември 1959 г е 18 %. За лицата родени след 31 декември 1959 г. се дължи и 5 % осигурителна вноска за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд. Вноските за 2007 г. се разпределят между възложителя и изпълнителя в съотношение 65 към 35 на сто.
По силата на чл. 40, ал. 1, т. 3 на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) лицата, работещи без трудово правоотношение ако не се осигуряват по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 и 2 от с.з. и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната, върху облагаемия доход, след намаляването му с нормативно признатите разходи, се осигуряват здравно.
Ако лицата, работещи без трудово правоотношение са осигурени по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от ЗЗО, осигурителните вноски се внасят върху облагаемия доход, след намаляването му с нормативно признатите разходи, независимо от размера на полученото възнаграждение.
Здравноосигурителната вноска е в размер на 6 % и се разпределя между възложителя и изпълнителя в съотношение 65:35 за 2007 г.
По отношение на въпроса касаещ данъчното третиране на доходи получени по повод предаване на отстрелян дивеч ще получите отговор от ЦУ на НАП – София.’

Оценете статията

Вашият коментар