задължение за използване на фискално устройство

Относно:задължение за използване на фискално устройство
Във връзка с постъпило запитване вх. № …../22.03.2012г. в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр….., препратено от ТД на НАП-……, Ви уведомяваме следното:
Вие сте специалист –логопед, който упражнява тази дейностсамо въз основа на регистрацията си по Булстат, като упражняващ свободна професия. Нямате регистрация като ЕТ или като лечебно заведение, съгласно по Закона за здравето. Извършвате дейността в определени дни по няколко часа.Не сте описали мястото, обекта, където извършвате услугите си. Питате дали на основание чл.4, т. 8 от Наредбата № Н-18 сте освободена от задължение да използвате за отчитане на услугите си чрезЕКАФП.
С оглед така зададения от Вас въпрос и с оглед описаната от Вас фактическа обстановка следвада се вземат предвид разпоредбите наНаредба №Н-18/16.12.2006г. за реда и начините за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез касови апарати /действаща от 01.01.2007г./, която регламентира задължението на всяко лице да регистрира и отчита извършените от него продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
Изключенията от задължението да се издава касова бележка за извършваните от търговски обект продажбиса изброени в чл.4 от тази Наредба, като е определен кръга от лицата, за които важи това изключение.Лицата,упражняващи свободна професия попадат в изключението, съгласно т.8 от този член.
В параграф1, т.7 от Допълнителните разпоредби на същата Наредба се дава определение на понятието „лица, упражняващи свободна професия”, които сапримерно изброени: експерт-счетоводители; данъчни консултанти; одитори; адвокати, нотариуси и други юридически консултанти; представители по индустриална собственост; оценители на движимо и недвижимо имущество и на цели предприятия; преводачи; инженери и технически ръководители; архитекти; дейци на културата, образованието, изкуството и науката, включително изобретатели; вещи лица и други лица, осъществяващи за своя сметка професионална дейност.
Това понятие се припокрива и от определението, даденоот материалния данъчен закон -ЗДДФЛ в параграф 1, т.29 от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, според който лица упражняващи свободна професия са: експерт- счетоводителите, консултантите, одиторите, адвокатите, нотариусите, частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриалната собственост; медицинските специалисти;преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти;други физически лица,по отношение на коитозаконътпоставяясни критерии, на които трябва да отговарят,за да ги включи в това понятие – да осъществяват тази дейност за своя сметка, да не са регистрирани като еднолични търговции да са самоосигуряващи се лица, по смисъла на Кодекса за социалното осигуряване.
Считаме, че изключението за използване на касов апарат, въведено в чл.4, т.8 от Наредба №Н-18се отнася и за Вас,тъй като сте специалист -логопед, регистрират като лице упражняващо свободна професия /съгласно чл.91 ал.1, т.9 от Закона за Булстат/, не притежаватекачество на ЕТ, извършвате тази професионална дейност за своя сметка,и сте самоосигуряващо се лице, по смисъла чл.5, ал.2 от Кодекса на социалното осигуряване /тъй като сте задълженида внасяте осигурителни сметки върху доходите от тази дейност за своя сметка/.
Следва да имате предвид, че съществува законово задължение, съгласно чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ да издавате документ за придобитите доходи от дейността си, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството, които са: наименование и номер, съдържащ само арабски цифри; дата на издаване; наименование, адрес и номер за идентификация по чл.84 от ДОПК на издателя и получателя, предмет и стойностно отражение на стопанската операция.

Оценете статията

Вашият коментар