задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски при изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане след прекратяване на осигуряването

1_65/31.03.2009г.
чл. 40, ал. 5 от ЗЗО
относно : задължение за внасяне наздравноосигурителни вноски при изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане след прекратяване на осигуряването
Във връзка с запитване препратено по компетентност от ТД на НАП гр……, заведено с вх. № ………..2009г. в
Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” – гр. ……., относнозадължение за внасяне наздравноосигурителни вноски при изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане след прекратяване на осигуряването,изразявамеследното становище:
Според описаната фактическа обстановка в запитването, лице е назначено от 01.08.2008г. със срочен трудов договор за заместване на служител, който отсъства от работа.Същото от 18.06.2008г. е в отпуск поради бременност и раждане.От 18.06.2008г. до 31.07.2008г. получава парично обезщетение при бременност и раждане и за този периодработодателят е внасял дължимите здравноосигурителни вноски. Считано от 01.08.2008г. на лицето е прекратентрудовия договорпоради завръщането на работана служителя, който е замествал.На лицето продължава да му се изплащаот РУСО гр……… обезщетение при бременност и раждане по реда на чл.52 от КСО.Поставя се въпросът: кой следва да внася здравноосигурителни вноски за лицето от датата на прекратяване на трудовото правоотношение до изтичане на срокана изплащане на обезщетението за бременност и ражданепо чл.52 от КСО ?
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 5 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) здравноосигурителните вноски за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете се внасят върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение.
При изплащане на парично обезщетение за временна неработоспособност поради болест или за бременност и раждане след прекратяване на трудовия договор здравноосигурителни вноски не се дължат от предишния работодател, тъй като между него и освободения от работа служител не са налице трудови правоотношения. В този случай, ако лицето не подлежи на здравно осигуряване на някое от основанията, посочени в чл. 40, ал. 1,2 и 3 от ЗЗО, то следва да се осигурява за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО – върху месечен осигурителен доход, не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.Вноските се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят.Тези лица извършват и годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация.
За 2008г. размерът на вноската е 6 на сто върху месечен осигурителен доход 120лв., а за 2009г.е в размер на 8 на сто върху месечен осигурителен доход130лв.Вноскатасе внася по код за вид плащане560405 в компетентната териториална дирекция на НАП.
Предвид гореизложеното, във Вашия случай след прекратяване на трудовото правоотношение със служителяняматезадължението да внасяте здравноосигурителни вноски за същия.Лицето е длъжно самода внасяздравноосгиурителни вноски на основание чл. 40, ал.5 от ЗЗО.

Оценете статията

Вашият коментар