Задължение за заплащане на данъчни задължения на наследодателя от наследниците.

Изх. №24-31-49
Дата: 17.06.2009 год.
ЗДДФЛ, чл. 50.
Относно: Задължение за заплащане на данъчни задължения на наследодателя от наследниците.
По повод Ваше писмо до Дирекция „ОУИ“ – гр…, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 24-31-49/07.05.2009 г., Ви уведомявам за следното:
Според описаните в писмото Ви факти, на 17.01.2009 г. е починал ……….. , който е бил регистриран като едноличен търговец с фирма „……………………….“. Предприятието е поето от Вас — в качеството Ви на наследник и на 26.01.2009 г. е извършено прехвърляне на фирмата на Ваше име с регистрация ЕТ „……………….“. В тази връзка, поставяте следните въпроси:
1.Следва ли да подавате годишна данъчна декларация за 2008 г.?
2.Следва ли да подавате справка за определяне на окончателния размер на
осигурителния доход на наследодателя, която е приложение към годишната
данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?
3.Дължите ли като наследник данъчно задължение на починалия (баща Ви) за
периода 2008 г.?
Тъй като по първите два въпроса вече сте получили отговор от Дирекция „ОУИ“ – гр. .., с настоящото писмо Ви уведомяваме за становището на НАП само по третият въпрос.
Съгласно чл. 60 от Закона за наследството, наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават. Наследниците, които са приели наследството по опис, отговарят само до размера на полученото наследство.
В случая, след смъртта на физическото лице, действало като едноличен търговец, не е вписано заличаване от Търговския регистър по реда на чл. 60а, т. 2 от Търговския закон (ТЗ), а наследникът е поел предприятието и е продължил дейността като едноличен търговец, като към фирмата на баща си е добавил своето име. Юриди-ческите последици от вписаното поемане на търговското предприятие на починалото лице са, че след 26.01.2009г., когато е вписано поемането на предприятието, всички права, задължения и фактически отношения преминават върху наследника на търговеца, който е поел предприятието като универсален правоприемник по всички правоотношения, включително публично правните, възникнали по отношение на поетото предприятие ЕТ „…………………“. Предвид разпоредбите на чл. 60, ал. 2 и 4 от Търговския закон, във връзка с чл. 15 от същия закон, може да се направи извод, че поемането на търговското предприятие е способ на придобиване по силата на наследствено-правни отношения. Смяната на собственика е настъпила по силата на
универсалното правоприемство, като с поемането на предприятието от конкретния наследник се поемат не само правата, но и задълженията на поетото предприятие на едноличния търговец. В този смисъл е решение на ВАС № …………г., както и решение № ………. на ВС.
Задължението за данъци е публично правно задължение, което възниква по силата на закон. В този смисъл, Вие в качеството си на универсален правоприемник на предприятието сте задължен да заплатите публичните задължения на ЕТ „……“ за 2008 г.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар