Задълженията на лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС.

ОТНОСНО: Задълженията на лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС.
В Дирекция ОДОП … постъпи писмено запитване с вх. № …………… от 27.04.2017 г. относно задълженията на лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Физическо лице регистрирано по чл. 97а от ЗДДС е извършвало продажба на земеделско продукция на територията на страната. Документите, които са издавани от него за продажбата на земеделска продукция са стокови разписки.
В запитването са зададени три въпроса:
1. Като регистрирано по чл. 97а от ЗДДС лице, макар и на специално основание, следва ли да издава фактури, вместо стокови разписки за продажби от земеделска дейност, извършени на територията на страната?
2. Какви дневници или регистри са длъжни да водят лицата, регистрирани на основание чл. 97а от ЗДДС?
3. Следва ли продажбите на земеделска продукция, извършени на територията на страната да бъдат отразени в подаваните от лицето справки-декларации за данък върху добавената стойност и ако следва, в коя точка от декларацията се посочват?
Регистрацията по ЗДДС създава изисквания към издаваните от регистрираните лица документи и отчитането им в специални отчетни регистри. Регистрираните по ЗДДС лица по реда на чл. 97а са длъжни да издават фактури, отговарящи на изискванията на чл. 114, ал. 1 от ЗДДС, но без същите да съдържат трайно вписаните реквизити по чл. 78, ал. 1 от ППЗДДС и без да се посочва данък в тях.
Фактура може да не се издава за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице, предвид разпоредбата на чл. 113, ал. 3, т. 1 от ЗДДС.
Регистрираните по ЗДДС лица водят задължително следните регистри: дневник за покупките и дневник за продажбите /чл. 124, ал. 1 от ЗДДС/. В ал. 2 на цитираната правна норма, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени. По смисъла на чл. 124, ал. 4 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.
В допълнение към горните текстове, в чл. 113, ал. 1 от ППЗДДС е указано, че регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона: дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или този правилник.
Съгласно чл. 113, ал. 2 от ППЗДДС, регистрираните лица следва да изготвят “Дневник за продажбите“ по образец – приложение № 10, независимо от вида и формата на водене на счетоводството. Регистрираните лица на основание чл. 97а, 99 и чл. 100, ал. 2 от закона отразяват в дневника за продажбите единствено документите, издадени във връзка с извършените доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка, както и получените доставки на услуги, за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона и извършените вътреобщностни придобивания с място на изпълнение на територията на страната.
Предвид изложеното до тук, физическите лица регистрираните по ЗДДС на основание чл. 97а са длъжни да издават фактури за продажбата на земеделска продукция, с изключение за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице. Тези лица водят задължително отчетни регистри: дневник за покупките и дневник за продажбите. Издадените от тях фактури или отчетите за извършени продажби във връзка с продажбата на земеделска продукция не следва да намерят отражение в дневника за продажби.

Оценете статията

Вашият коментар