Задължително обществено осигуряване на членове на Съвета на директорите на акционерно дружество, които нямат определено възнаграждение

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 7, чл. 6, ал. 3, чл. 127, ал. 1 и чл. 157, ал. 6;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 1;
ДОПК – чл. 84, ал. 1 и чл. 85
ОТНОСНО:Задължително обществено осигуряване на членове на Съвета на директорите на акционерно дружество, които нямат определено възнаграждение
Фактическа обстановка:
Членове на Съвета на директорите на ……..ЕАД са държавни служители, които във връзка с промяната на чл. 7, ал. 3 от Закона за държавния служител, в сила от 1 януари 2009 г.,няма да получават възнаграждение за работата им по управлението на дружеството.
Въпроси:
1.Трябва ли такива членове на Съвета на директорите да бъдат осигурявани социално и здравно върху минималния осигурителен „праг” по основната икономическа дейност на дружеството?
2.Ако следва да се осигуряват, откъде ще се удържат задължителните осигурителни вноски, които са за сметка на лицата?
3.При попълване на данните в осигурителните книжки в колоната за получено „Брутно трудово възнаграждение или осигурителен доход” за месеца каква сума да се посочи след като не е изплащано възнаграждение за съответния месец?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище по поставените въпроси:
На основание чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества се осигуряват задължително за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица. Съгласно чл. 6, ал. 3 от КСО (Доп. – ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Осигурителните вноски за тези лица се дължат върху получените или начислените, но неизплатени брутни месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Приложение 1 към чл. 8 на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със същия закон (чл. 6, ал. 3 от КСО).
За лицата, родени след 31.12.1959 г. се внасят осигурителни вноски и за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд (чл. 127, ал. 1 от КСО). Осигурителните вноски се начисляват върху доходите, за които се дължат вноски за държавното обществено осигуряване (чл. 157, ал. 6 от КСО).
Здравното осигуряване на изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване – на база дохода, върху който се внасят осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване.
По този ред се осигуряват и членовете на Съвета на директорите на акционерни дружества, които имат определено възнаграждение. В чл. 244, ал. 4 на Търговския закон (ТЗ) е посочено, че Съветът на директорите възлага управлението на дружеството на един или няколко изпълнителни членове, избрани измежду неговите членове и определя възнаграждението им. Отношенията между дружеството и изпълнителен член на съвета се уреждат с договор за възлагане на управлението, който се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез председателя на Съвета на директорите. Отношенията с останалите членове на съвета могат да се уредят с договор, който се сключва от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на акционерите, или от едноличния собственик (чл. 244, ал. 7 от ТЗ).
Съгласно чл. 7, ал. 3 от Закона за държавния служител (нова – ДВ, бр. 94 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) държавен служител може да участва като представител на държавата или общината в органите на управление или контрол на търговските дружества с държавно или общинско участие в капитала или на юридическите лица, създадени със закон, за което не получава възнаграждение.
На основание гореизложеното, за членовете на Съвета на директорите на …… ЕАД, които в съответствие с разпоредбата на чл. 7, ал. 3 от Закона за държавния служител след 1 януари 2009 г. няма да получават възнаграждение за работата им по управлението на дружеството, не следва да се начисляват и внасят осигурителни вноски за социално и здравно осигуряване.
Без оглед гореизложеното, при последващо запитване от Ваша страна е необходимо да изпълните изискването за идентификация съгласно чл. 85 от ДОПК. Регистрираните лица се идентифицират чрез данните по чл. 81, ал. 1, т. 2 – 4, като идентификацията на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица се извършва чрез единен идентификационен код БУЛСТАТ, а на лицата, регистрирани по реда на Закона за търговския регистър – чрез единен идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията (чл. 84, ал. 1 от ДОПК).

Оценете статията

Вашият коментар