ОТНОСНО: Запитване по чл.7, ал.1 от ЗДДС
В Дирекция ”ОУИ” –
постъпи писмено запитване с вх. № …./ 06.07.2011 г., относно прилагането на ЗДДС. Изложена е следната фактическа обстановка:
Предметът на дейност на дружеството е търговия на едро с козметични продукти българско производство. Дейността е насочена изцяло към външни пазари – Европейски съюз и трети страни. Работи се при условията на режим на доставка EXW/ЕX Works складово помещение/ с предварително заплащане по банков път, като транспорта се организира от получателя на стоката.
Поставени са следните въпроси:През м. Май 2011г. дружеството извършва доставка на стока за швейцарска фирма, регистрирана по ДДС при условията на режим на доставка EXW с предварително заплащане по банков път. Стоката е натоварена на транспортно средство, организирано от получателя и пристига нормално в Швеция /потвърдено от шведската фирма/. Дружеството притежава инвойс-фактура, писмено потвърждение, справка-декралация, VIES декларация.
Следва ли на база гореописаните документи дружеството да приложи режима на ВОД за извършена доставка по смисъла на чл.7, ал.1 от ЗДДС.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
Видно от приложените към запитването документи, може да се направи извода, че вие вече сте приложили режим ВОД за конкретната доставка.
При доставка на стока, мястото на изпълнение на доставката се определя по реда на чл.17 от ЗДДС. По смисъла на чл.17, ал.2 от закона, място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
При осъществяването на външнотърговски сделки могат да се явят различни рискове поради което практиката налага да се определи:
– кой организира и осъществява превоза на стоката от продавача до купувача;
– за чия сметка ще бъдат рисковете по време на транспорта и предаването на товара;
– кой ще понесе риска от загубата или повредата на товара.
Търговската практика е наложила известни правила и своеобразни съкращения, установени от Международната търговска камара в Париж, наречени ИНКОТЕРМС /съкращение от International Commercial Terms – Международни търговски термини/, зад които се крият определени права и задължения за страните по външнотърговския договор.
В настоящия случай е изяснено, че условието на доставката е „Ex works“. Това условие съдържа минимум задължения за продавача. Правото на разпореждане със стоката се прехвърля на купувача от момента, в които продавачът я остави в помещенията си в завода, фабриката, склада. Купувачът поема всички разноски и рискове, свързани с натоварването на стоката, превозването и до желаното място. Купувачът понася всички разходи и рискове, свързани с превоза на товара от завода или склада на продавача до местоназначението. Тези условия означават минимален риск за продавача.
За да е приложим режимът, установен за ВОД, за дадена доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
1. Доставчикът е регистрирано по ЗДДС лице на територията на страната към датата на възникване на данъчното събитие.
2. Получателят е регистрирано лице за целите на ДДС в друга държава членка.
3. Предмет на доставката са стоки.
4. Възмездност на доставката.
5. Транспортиране на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка.
Документите, с които се доказва вътреобщностна доставка на стоки са регламентирани в чл.45 от ППЗДДС. Доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. документ за доставката – фактура, в която се посочва идентификационният номер по ДДС на получателя, издаден от държава членка, под който номер му е извършена доставката;
2. документи, доказващи изпращането или транспортирането на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка. Това са транспортен документ или писмено потвърждение от получателя или упълномощено от него лице, удостоверяващи, че стоките са получени на територията на друга държава членка – в случаите, когато транспортът е извършен от получателя или от трето лице за сметка на получателя; в писменото потвърждение се посочват дата и място на получаване, вид и количество на стоката, вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките.
Съгласно чл.114, ал.1, т.12 от ЗДДС, задължителен реквизит на фактурата е ставката на данъка, а когато ставката е нулева – основанието за прилагането й, както и основанието за неначисляване на данък. В този смисъл, при осъществяване на ВОДв издадения документ се посочва основанието за прилагане на нулева ставка на данъка – чл.53, ал.1 от ЗДДС.
Предвид гореизложеното, ако Вашето дружество притежава документите със съответните реквизити, изпълнени са горепосочените 5 условия, може да приложите режим ВОД за тази доставка.
Следва да имате предвид, че органа по приходите, осъществяващ съответното производство има оперативна самостоятелност и извършва преценка относно данъчното третиране на доставката съобразно представените документи. Това е пряко отражение и на действието на принципите за обективност, самостоятелност и независимост в дейността на органите по приходите.
‘