ЗДДФЛ, чл.29

2_837/29.04.2010г.
чл. 29 отЗакона за данъците върху доходите на физическите лица.
Във връзка с Ваше писмено запитване подадено до Дирекция…….., сте поставили следния въпрос:
Приемат ли се доходите от хореография като произведения на изкуството за техните автори?Правилно ли е тези доходи да се деклариратв таблица 1, код 02в приложение 3 на ГДД по чл. 50 то ЗДДФЛ ?
УведомявамВи, чеНАПпри осъществяване на правомощията си, възложени от закона се произнася идейства в пределите на своята компетентност, като в повечето случай тази компетентностпроизтича от изрична нормативна разпоредба. ЗНАП иДанъчно-осигурителен процесуаленкодекс непредвиждапроцесуалната възможносторган по приходите в НАП да се произнася по въпроси извън обхвата на данъчното и осигурителното законодателство.
С оглед горното и предвид разпоредбите наЗНАП и ДОПК, поставеният от Вас въпрос е по приложимост на чл.3 от Закона за авторското право и сродните му права са от изключителната компетентност на Министерството на културата.
Предвид изложеното изразяваме следното принципно становище по приложение на ЗДДФЛ :
Съгласно чл. 29 от ЗДДФЛ /в сила 01.01.2010г./ облагаемият доходот стопанската дейностна физическите лица, които не са търговципо смисъла на Търговския законсе определя, като придобитият доходсе намалявас нормативно определени разходи за дейността. Законодателят е фиксиралразличен размер на разходите,изхождайки от спецификитена съответната дейност . Преценката за вида на доходаима определящо значениепри формиранетона облагаемия доход по чл. 29 то с.з.Тя има първостепенна важности за коректнотоопределянена окончателния размерна осигурителния доходна самоосигуряващите се лица, което е свързанос изчисляване на общата годишна данъчна основа .
Ако физическо лице упражнява свободна професияи е придобилодоходиот авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, предвид специфичния характер на придобития доход, разходите за дейността с които се намалява придобития доходса указани в разпоредбата на чл. 29, т.2 , б. „б” от ЗДДФЛиса в размер на40 на сто.
Във връзка с дефинирането на понятието „авторски и лицензионни възнаграждения“, законът препраща към Закона за корпоративното подоходно облагане (§ 1, т. 8 от ДР на ЗДДФЛ).
По смисъла на §1, т.8 от ДР на ЗКПО, “авторски и лицензионни възнаграждения“ са плащанията от всякакъв вид, получени за: използването или за правото на използване на всяко авторско право за литературно, художествено или научно произведение, включително кинофилми, записи на радио- или телевизионно предаване или софтуер; на всеки патент, топологии на интегралните схеми, марка, промишлен дизайн или полезен модел, план, секретна формула или процес или за използване на или за правото на използване на промишлено, търговско или научно оборудване, или за информация, отнасяща се до промишлен, търговски или научен опит. Не се смятат за авторски и лицензионни възнаграждения плащанията за придобиване на право на ползване на софтуер, в който е инкорпорирано само копие от съответната програма, в случай, че не се предоставят правата по копиране, размножаване, разпространяване, видоизменяне, публично представяне или други форми на търговско използване. Следователно, не винаги придобитите от физическите лица доходи могат да се квалифицират като авторски възнаграждения.
В случай, че физическо лице упражнява свободна професия и е придобилодоходи от възнагражденияпо извънтрудовиправоотношения,придобитият доход се намалявас 25 на сто разходи за дейността – чл. 29, т.3от ЗДДФЛ .
Имайтепредвид, че изразяването на становище по ЗПАСП е извън правомощията на Националната агенция за приходите. В този смисъл, за отговор на поставените от Вас въпроси, касаещиприлагането на чл. 3от ЗАПСП, следва да се обърнете по компетентност към Министерство на културата.
Настоящият отговор е изготвен в съответствие с разпоредбите на действащото към момента данъчно и осигурителнозаконодателство.

Оценете статията

Вашият коментар