ЗДДФЛ, чл.33, aл. 1

2_442-1/26.03.2012г.
Чл.33, ал.1 от ЗДДФЛ
На =====2010г. дъщеря Ви е сключила предварителен договор за покупко- продажба и строителство на недвижими имот, представляващ Ателие № 4, част от строяща се жилищна сграда. С две допълнителни споразумения от 28.01.2011г. и от 03.05.2011г. към сключения предварителен договор страните се споразумяват да променят предмета на договора вместо ателие № 4 в апартамент №11 по първото допълнително споразумение и от Ателие № 4 в Ателие № 1 по второто допълнително споразумение. Със сключване на допълнителните споразумения са промененидоговорената по предварителния договор цена и други клаузи, свързани с предмета на договора. От дъщеря Ви са направени авансови плащания за СМР по договора, за което строителя и продавач на недвижимия имот е издал съответните фактури. Посочвате, че на 13.05.2011г. сте уведомили дружеството – строител за прехвърляне на вземането на правото на строеж за обект ателие №1 от строящата се сграда от дъщеря Ви на Вас. По силата на НА № =====2011г. Ви е прехвърлено право на строеж за самостоятелен обект в сграда, представляващ Ателие №1, находящ се на първия етаж от предвидената за построяване сграда в УПИ с разгърната застроена площ от 54,53 кв.м. за сумата от 12000,00 лв. След сключване на НА сте заплатили на дружеството – строител сума в размер на =====лв. за извършени СМР за обекта, за което саиздадени четири броя фактури.
На ……..2011г. с НА № …..г.сте прехвърлили правото на собственост върху Ателие № 1, находящо се на първия етаж в изградената в груб строеж жилищна сграда.
Във връзка с изложеното сте поставили следните въпроси:
1.Коя е документално доказаната цена на придобиване на имота, който сте продали – общо платената сума по фактури в размер на …….. лв. или стойността на закупеното право на строеж с НА № ===.2011г. на стойност ……лв.?
2.Какви документи следва да приложите към ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ с цел доказване на цената на придобиване и продажната цена?
На основание изложената фактическа обстановка изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 33, ал.1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.
Продажната цена включва всичко придобито във връзка с продажбата, включително възнаграждение, различно от пари (чл. 33, ал. 5 от ЗДДФЛ). Цената на придобиване се определя по реда на чл. 33, ал. 6 от ЗДДФЛ и в общия случай това е документално доказаната цена напридобиване на имуществото, а когато нямадокументално доказана цена на придобиване – нула.
Предвид разпоредбата на чл. 11 от ЗДДФЛ доходът се смята за придобит на датата на:
1 . плащането – при плащане в брой;
2.заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека –
при безналично плащане.
3.получаването на престацията – за непаричен доход.
В случаите, когато продажната цена се плаща на части в различни данъчни години, за всяка от тези данъчни години облагаемият доход се определя по следната формула:
където:
ОДДГ е облагаемият доход за данъчната година;
ПЦ е продажната цена;
ЦП е цената на придобиване;
ЧПП е частично полученото плащане през данъчната година.
За целите на определяне на облагаемия доход от продажбата на недвижимо имущество, документално доказаната цена на придобиване е цената, отразена в нотариалния акт, както и реално заплатените отВас суми за извършените СМР услуги във връзка с изграждането на обекта след придобиване на правото на строеж върху обекта, за които разполагате с съответните документи – четири броя фактури издадени от дружеството строител. Предвид, че за остатъка от стойността на обекта не притежавате документи, удостоверяващи заплатени от Вас суми, същите не следва да се включат при определяне на цената на придобиване на имуществото.
Годишната данъчна основа за доходи от прехвърляне на права или имущество е облагаемият доход по чл. 33, придобит през данъчната година. Облагането се извършва по реда на чл. 48 от ЗДДФЛ с данък върху общата годишна данъчна основа, с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ в срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиването на дохода.
Следва да имате предвид, чедоходите, получени при продажба на имущество – съпружеска имуществена общност се разделят поравно между съпрузите, освен ако със съдебен акт не е предвидено друго. Всеки от съпрузите е задължен да подаде годишна данъчна декларация за съответната част от облагаемия доход, придобит през течение на данъчната година.
В ЗДДФЛ не са предвидени документи, които следва да бъдатприложени към ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ, но следва да имате предвид, че данните посочени в декларацията подлежат на проверка при последващ данъчен контрол от страна на органите по приходите.

Оценете статията

Вашият коментар