ЗДДФЛ, чл.33, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.33, aл. 5,ЗДДФЛ, чл.33, aл. 6,ЗДДФЛ, чл.13, aл. 1, т. 1

. 24-33-82
Дата: 05.01.2009 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 1;
ЗДДФЛ, чл. 33, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 33, ал. 5;
ЗДДФЛ, чл. 33, ал. 6.
По повод Ваше писмено запитване, препратено вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 24-33-82 от 09.06.2008 г., Ви уведомявам следното:
Според така изложената фактическа обстановка през 2006 г. физически лица купуват дворно място, което през същата година продават на строителна фирма срещу задължение от нейна страна да им построи със свои сили и средства имоти в проектираната за това сграда, за което тези собственици взаимно и безвъзмездно са си учредили право на строеж. След построяване на сградата и получаване на разрешение за ползване, физическите лица продават новопостроените си имоти по пазарни цени.
Поставеният въпрос е по отношение на определянето на данъчната основа на реализираните доходи, тъй като нито една от тези продажби не попада в обхвата на необлагаемите доходи. При тази фактическа обстановка, предвид че конкретният договор не е приложен, изразяваме следното принципно становище:
Данъчното третиране на доходите от прехвърляне на права или имущество е уредено в глава пета, раздел V на ЗДДФЛ (чл. 33-34 от закона).
В случай, че полученият доход не попада в хипотезата на чл. 13 ал. 1 т. 1 букви «а» и «б» от ЗДДФЛ на основание чл. 33 ал. 1 от ЗДДФЛ облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.
Предвид изложената хипотеза най-вероятно става въпрос за две сделки: първата сделка когато, физическите лица, собственици на дворното място през 2006 г. го продават (заменят) срещу построяването на имотите от строителната фирма и втората сделка, когато се разпореждат с тези имоти като ги продават. При реализиране на първата сделка е налице получен непаричен доход в резултата на осъществената
замяна. На основание чл. 10 ал. 4 от ЗДДФЛ непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена, а съгласно чл. 11, ал. 1, т. 3 от същия закон непаричните доходи се смятат за придобити на датата на получаването на престацията, която в случая е през 2008 г. При определяне на продажната цена следва да имате предвид, че съгласно чл. 33, ал. 5 от ЗДДФЛ продажната цена включва всичко придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари. По отношение на определяне на цената на придобиване намират приложение разпоредбите на чл. 33,
ал. 6 от ЗДДФЛ т.е. цената на придобиване е документално доказаната цена на имуществото обект на замяната.
По отношение на определяне на цената на придобиване при втората сделка (продажбата на имотите, придобити от замяната) намират приложение разпоредбите на чл. 33, ал. 6, т. 6 от ЗДДФЛ, цената на придобиване е пазарната цена по чл. 10,ал. 4 от същия закон на имуществото, придобито при замяна. На основание т. 9 от §1 на ДР на ЗДДФЛ «пазарна цена» е пазарната цена по смисъла на § 1 т. 8 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, а именно: «пазарна цена» е сумата без данъка върху добавената стойност, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар