ЗДДФЛ, чл.33,ЗДДФЛ, чл.38, aл. 2,ЗДДФЛ, чл.38, aл. 4,ЗДДФЛ, т. 6, параграф 1,ЗДДФЛ, чл.77,ЗДДФЛ, т. 5, параграф 1,ЗКПО, чл.16, aл. 1,ЗДДФЛ, чл.13, aл. 4

Изх. № 24-30-18
Дата: 25.06.2014 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 33;
ЗДДФЛ, чл. 38, ал. 2;
ЗДДФЛ, чл. 38, ал. 4;
ЗДДФЛ, чл. 77;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, т. 5;
ДР на ЗДДФЛ, § 1, т. 6;
ЗКПО, чл. 16, ал. 1.
По повод Ваше писмено запитване, препратено вна Националната агенция за приходите, и заведено с вх. № 24-30-18 от 13.05.2014 г., Ви уведомявам следното:
Според изложената от Вас фактическа обстановка, като физическо лице сте придобили земя, върху която сте учредили право на строеж на фирма срещу обезщетение – извършване на СМР, като дохода от учреденото право на строеж сте обложили по реда на ЗДДФЛ. Впоследствие, получените като обезщетение апартаменти и друга притежавана от Вас земя сте апортирали в търговско дружество – ООД, по цени определени от вещи лица. След като дружеството вече е придобило тези активи, то е продало част от тях. Уточнили сте още, че към настоящия момент се предвижда намаление на капитала на това дружество по реда на чл. 149, ал. 3, т. 1 от Търговския закон (ТЗ), чрез намаляване на стойността на дела в капитала.
В тази връзка са поставени следните въпроси:
1. Следва ли като физическо лице да обложите получените от Вас средства при намаляване на капитала на дружеството?
2. Трябва ли дружеството да удържи данък при източника върху тези средства?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба във връзка със зададените от Вас въпроси, изразявам следното становище:
Капиталът на дружество с ограничена отговорност е величина с минимална стойност от 2 лева, съгласно чл. 117 от ТЗ (последно изм. – ДВ, бр. 82 от 2009 г.) и се набира първоначално чрез вноските, които дължат съдружниците, записали дялове при учредяването на дружеството. Капиталът се състои от дяловете на съдружниците, които не могат да бъдат по-малки от 1 лев, като сумата от дяловете трябва да бъде равна на капитала. Намаляването на капитала на дружеството предвид разпоредбата на чл. 149, ал. 3 от ТЗ може да се извърши чрез:
1. намаляване на стойността на дела в капитала;
2. връщане на дела от капитала на прекратилия участието си съдружник;
3. освобождаване от задължение за внасяне неизплатената част на дела от капитала.
На основание чл. 13, ал. 4 от ЗДДФЛ не се определя данък към датата на придобиване на акции и дялове, които са получени срещу направени непарични вноски в търговски дружества. Данък се определя само в случаите на последваща продажба или замяна на тези акции и дялове (извън хипотезата на чл. 13, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ), като облагаемият доход се формира по реда на чл. 33, ал. 3 от ЗДДФЛ. На основание на тази разпоредба облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка. Реализираната печалба/загуба за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив.
По силата на чл. 33, ал. 6, т. 9 от ЗДДФЛ в случаите на продажба или замяна на акции и дялове, получени за направени непарични вноски в търговско дружество, цената на придобиване е документално доказаната цена на придобиване на имуществото – предмет на непарична вноска в търговско дружество, с изключение на случаите по чл. 33, ал. 6, т. 5 от ЗДДФЛ.
Доколкото според описаните от Вас факти, в случая става въпрос за намаляване на стойността на дела в капитала и не е извършена продажба или замяна на дялове на дружеството, цитираните разпоредби няма да намерят приложение. Връщането на парични вноски в полза на физическо лице – съдружник, поради намаляване на капитала на дружеството при положение, че не са извършвани увеличения на капитала за сметка на неразпределени печалби, няма характеристиките на „дивидент” и „ликвидационен дял” по смисъла на § 1, т. 5 и 6 от ДР на ЗДДФЛ и не подлежи на облагане с окончателен данък по реда на чл. 38, ал. 2 и 4 от ЗДДФЛ.
Независимо от горното, следва да се има предвид, че съгласно разпоредбата на чл. 77 от ЗДДФЛ при определяне на задълженията на лицата по този закон в случаите на сделки между свързани лица, на сделки, сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане и прилагане на пазарни цени, трансфери, свързани с определена база, както и за лихви по финансов лизинг, се прилагат съответно разпоредбите за предотвратяване на отклонението от данъчно облагане от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). Съгласно чл. 16, ал. 1 от ЗКПО, когато една или повече сделки, включително между несвързани лица, са сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане, данъчната основа се определя без да се вземат под внимание тези сделки, някои техни условия или тяхната правна форма, а се взема под внимание данъчната основа, която би се получила при извършване на обичайна сделка от съответния вид по пазарни цени и насочена към постигане на същия икономически резултат, но която не води до отклонение от данъчно облагане. Следователно, предвид цитираната правна норма, в случай че намаляването на капитала всъщност представлява начин да получите продажната цена на апортираното от Вас имущество, доходите от продажбата на което биха били облагаеми по отношение на Вас като физическо лице, и в резултат на така извършената продажба е налице данъчна основа, същата следва да бъде обложена с данък.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар