ЗДДФЛ, чл.35, т. 2

2_1249/15.05.2009г.
ЗДДФЛ, чл. 35, т. 2
Постъпило еписменозапитване, в което е описанаследната фактическа обстановка: СДРУЖЕНИЕ – ДРУЖЕСТВО ЗА БЪЛГАРО – ЧЕШКО ПРИЯТЕЛСТВО се финансирацелево ототдел „Култура” при Община В, както и отЧешкото и Словашко правителства. Периодично се провежда Национален конкурс за млади изпълнители на музика от чешки и словашки композитори.Участниците в конкурса са ученици от музикалните училища, като лауреатите на конкурса стават носители на стипендии от Българското правителство чрезМинистерство на културата. През 2009г. на участници в конкурса са раздаденипаричнинагради по 300 лв. и предметни награди на стойностот22 до 90 лв. с ДДС.
При така изложената фактическа обстановка са подставени следните въпроси:
1.Попадат ли раздадените награди в обхвата на необлагаемите доходи по чл. 13, т. 22 от ЗДДФЛ или са облагаемидоходи по чл. 35, т. 2 от с.з.?
2 Какъв е реда заудържане и внасяне наданъка ?
3. В справката по чл.73 от закона коя стойност на предметните награди се посочва- цената по фактурата без ДДС или пазарната цена по см.на § 1, т. 8 от ДР на ДОПК?
Вотговор на поставените въпроси съобразно относиматанормативнауредба изразявам следното становище:
По смисъла чл. 35, т. 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), облагаемият доход е брутната сума на придобитите през данъчната година парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител, с изключение на визираните в чл. 13, ал. 1, т. 22 от същия закон. Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 22 от ЗДДФЛ, не са облагаеми (предоставените държавни и национални награди на творци в областта на културата и на спортисти, както и наградите на лауреати на конкурси по проекти и програми, финансирани изцяло или частично от Национален фонд “Култура“). Следователно, паричните и предметни награди, които не са предоставени от работодател или възложител и не попадат в горното изключение подлежат на облагане по реда на глава пета, Раздел VI от ЗДДФЛ. Годишната данъчна основа се определя като разлика между облагаемият доход по чл. 35 и вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Закона за здравното осигуряване (чл. 36 от ЗДДФЛ). Според чл. 14, ал. 1 от ЗДДФЛ доходите по глава пета, придобити през данъчната година, се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа.
По отношение на доходите, упоменати в чл. 35 от ЗДДФЛ следва да се има предвид и това. че според закона за тях не се дължи, съответно не се удържа и/или внася авансово данък. Физическите лица получатели на доходите следва да ги декларират в годишната си данъчна декларация по чл, 50 от същия закон. В случай, че получателите на дохода са малолетни или непълнолетни лица, данъчната декларация се подава от родителите, съответно настойниците. / чл. 50, ал. 8 от ЗДДФЛ /в ТД на НАПпо постоянния адрес на малолетното или непълнолетно лице.
Ангажимент на платците на такива доходи е да предоставят нформация по реда на
чл. 73, ал. 1, 2 и 3 от ЗДДФЛ.
Предвидразпоредбата на чл. 10, ал. 4 от ЗДДФЛ, непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването импо пазарна цена. Във връзка с препращата норма нат. 9 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ, пазарната цена ецената по см. на § 1, т. 8 от ДР наДанъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/. Пазарна цена по см. нацитираната разпоредба на ДОПК есумата без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична или сходна стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани.

Оценете статията

Вашият коментар