ЗДДФЛ, чл.65,ЗСч, чл.37,ТЗ, чл.137,ЗДДФЛ, чл.46,ЗДДФЛ, чл.38,ЗДДФЛ, чл.73,ТЗ, чл.133

2_1285-2/29.07.2010г.
ЗДДФЛ – чл.38, чл.46, чл.65, чл.73;
ЗСч – чл.37;
ТЗ – чл.133, чл.137.
Във Ваше писмено запитване вх.№…………..от 29.07.2010г. по регистъра на Дирекция „ОУИ”- … е описана следната фактическа обстановка:
Дружеството приключва отчетната 2009 г. с положителен счетоводен финансов резултат. В годишната данъчна декларация този резултат е преобразуван за данъчни цели в посока на намаление с възникнала през 2008 г. данъчна временна разлика по реда на чл.42, ал.1 от ЗКПО. Данъчният резултат за периода е данъчна загуба.
Изказвате мнение, че дивидент не е изплатен, тъй като считате, че дивидент се разпределя от обложена печалба, а в дружеството няма за 2009 г. данъчна печалба за облагане, а само положителен счетоводен резултат.
Поставени са следните въпроси:
1. Може ли положителният счетоводен резултат, коригиран с размера на формираната данъчна загуба да бъде разпределен под формата на дивидент. Прието е такова решение на общото събрание на съдружниците.
2. Ако бъдат раздадени дивиденти, то те ще бъдат обложени с еднократен данък при източника съгласно чл.194 от ЗКПО. Нарушение ли е това на данъчните закони, като се има предвид, че обложена печалба за 2009 година няма, т.к. тя реално е обложена през 2008 г.
При така изложената фактическа обстановка и предвид действащата нормативна уредба Ви уведомяваме, че:
При направена от нас справка в Търговския регистър се установи, че съдружници в ……………….. ООД са само физически лица. Т.е. дивиденти ще бъдат разпределяни на физически лица, които лица съгласно действащото данъчно-осигурително законодателство ще реализират доходи от дивиденти. Този вид доходи подлежат на облагане по реда на Закона за данъци върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
Определение на понятието “дивидент“ е дадено в § 1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ. По смисъла на посочената разпоредба “дивидент“ е:
– доход от акции;
– доход от дялови участия, включително от неперсонифицирани дружества, и от други права, третирани като доходи от акции;
– скрито разпределение на печалбата
Понятието дивидент е разгледано и в Търговския закон /ТЗ/. Съгласно разпоредбите на закона правото на дивидент е имуществено право. Дивидентът представлява част, която собственикът получава от печалбата за изтекло време.
При осъществяването на стопанска дейност за предприятията съществува обективна и законоустановена цикличност, която се простира в рамките на календарната година. Тази дейност се финализира с приемането на годишните финансови отчети и разпределението на дивиденти на съдружниците.
Съгласно чл.37 от Закона за счетоводството годишните финансови отчети се изготвят до 31.03 на следващата година. Съдружниците имат право само на част от печалбата съразмерно на дяловете, ако друго не е уговорено. Горната разпоредба се съдържа в изречение второ на чл. 133 от Търговския закон /ТЗ/. Самото разпределение на дивидента е от компетентността на общото събрание на съдружниците. В чл. 137 ал. 1 т. 3 от ТЗ е посочено че, общото събрание приема годишния отчет и баланса, разпределя печалбата и взема решение за нейното изплащане. Следователно, дивидентите произтичат и са свързани с финансовия резултат – печалбата, отразена в годишния финансов отчет.
Определянето величината на данъчния финансов резултат, положителен-данъчна печалба или отрицателен-данъчна загуба е само за целите на ЗКПО, т.е. за целите на изчисляване на корпоративен данък, когато данъчният резултат по годишна данъчна декларация е положителна величина.
Облагането на доходи от дивиденти на физически лица е регламентирано в чл.38, ал.1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
Съгласно нормата на чл.38, ал.1 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облагат облагаемите доходи от дивиденти и ликвидационни дялове в полза на:
1. местно или чуждестранно физическо лице от източник в България;
2. местно физическо лице от източник в чужбина.
Окончателният данък за доходите от дивиденти се определя върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент.
Съгласно чл.46, ал.3 от ЗДДФЛ, ставката на данъка за доходите по чл.38, ал.1 от с.з. е 5 на сто.
Съгласно чл.65, ал.2, данъкът се удържа и внася от предприятието – платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ месеца, през който е взето решението за разпределяне на дивидент.
Данъкът по чл.65 се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода.
Текстът на чл.73, ал.3 от ЗДДФЛ изисква от платците на доходи по чл.38, ал.1 от с.з. да ги включват в справката по ал.1 от същия член за данъчната година, през която е взето решението за разпределяне на дивидента.

Оценете статията

Вашият коментар