Изх. № 53-02-165
19.05. 2012 г.
чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС
§ 1. т. 46, т. 47, т. 48от ДР на ЗДДС
В запитването няма изложена конкретна фактическа обстановка.
Поставен е следния въпрос:
Налице ли е право на приспадане на данъчен кредит на данъчнозадължено, регистрирано по ЗДДС лице, когато доставчикът също регистрирано по ЗДДС лице, издаде фактура с начислен данък за доставка на стоки и услуги по приложение № 2 към чл. 163аот ЗДДС?
Предвид липсата на фактическа обстановка и относимата към зададения въпроснормативна уредба, изразявам следното становище:
Данъчното третиране на доставките на битови, производствени, опасни и строителни отпадъци по смисъла на Закона за управление на отпадъците (ЗУО), както и при доставка на услуги по техния добив, обработка и преработка е регламентирано в Глава деветнатесета “а“ от ЗДДС. Тези доставки са облагаеми по смисъла на закона, но за тях е въведена схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на данъка. Системата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС се прилага за следните отпадъци и услуги:
1. битови отпадъци по смисъла на ЗУО;
2. производствени отпадъци по смисъла на ЗУО;
3. опасни отпадъци по смисъла на ЗУО;
4. строителни отпадъци по смисъла на ЗУО;
5. добив на отпадъци. Съгласно § 1. т. 46 от ДР на ЗДДС това е всяка дейност, в резултат от която се образуват отпадъци по т. 1 – 4;
6. обработка на отпадъци. Съгласно § 1, т. 47 от ДР на ЗДДС това е всяка дейност по събиране, съхранение, сортиране и механична обработка на отпадъци по т. 1 – 4 без изменение на химическия им състав;
7. преработка на отпадъци. Съгласно § 1, т. 48 от ДР на ЗДДС това е всяка дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците по т. 1 – 4, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти.
Схемата на т.нар. “обратно начисляване“ на ДДС при тези доставки изисква данъкът да се дължи от получателя по доставката, когато той е регистрирано по закона лице и то независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено по закона лице, предвид разпоредбата на чл. 82, ал. 5 от ЗДДС.
На основание чл. 163в от ЗДДСдоставчика регистрирано по ЗДДС лице, следва да документира доставките на стоки и услуги, посочени в приложение № 2 към глава 19 “а“ от ЗДДС, с издаване на фактура, в която като основание за неначисляване на данък да посочи чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС.
Съгласно разпоредбата на чл.116, ал. 1 от ЗДДС поправки и добавки в данъчните документи не се разрешават. Погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови.
На основание чл. 116, ал. 3 от ЗДДС зa погрешно съставени документи се смятат издадени фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен.
Когато погрешно съставени документи или поправени документи са oтразени в отчетни регистри (на доставчика или на получателя), за анулирането се съставя протоколпо чл. 116, ал. 4 от ЗДДС за всяка от cтраните.
В конкретния случай, доколкото стоката и/или услугата попада в обхвата на чл. 163а във връзка с приложение № 2 към глава XIXот ЗДДС, то доставчикът следва да анулира фактурата като погрешно съставен документ и да издаде нова фактура, в която като основание за неначисляване, следва да посочи чл. 163а ,ал. 2 от ЗДДС.
По издадената фактура с погрешно начислен данък за получателя не възниква право на приспаданена данъчен кредит.
Настоящото становище е принципно и предвид липсата на фактическа обстановка, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от Данъчно- осигурителен процесуален кодекс (ДОПК).
‘