ЗДДС, чл.115

527/05.04.2012
Чл.115 ЗДДС
В писмено запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” ……… с вх. № ………….г. сте изложили следната фактическа обстановка:
Дружеството има въведен в експлоатация обект „Фотоволтаична електроцентрала” с мощност 3.5 MV. На ……….г. е сключен договор за изкупуване на електрическа енергия с „ЕВН България Електроснабдяване” АД. На база протоколи, които„ЕВН България Електроснабдяване” АД изпраща след отчитане на измервателните уреди дружеството издава фактури за произведената електрическа енергия.
През месец ………г. е съставен протокол за произведена електрическа енергия и е издадена фактура № ……….г., която е отразена само в отчетните регистри на изпълнителя по сделката – „Ф К” ЕООД. В издадения протокол е направена забележка от управителя на дружеството, свързана с произведеното количество електрическа енергия и договорената с „ЕВН България Електроснабдяване” АД преференциална цена на стоката.
Посочили сте, че е водена кореспонденция с „ЕВН България Електроснабдяване” АД, от която е видно, че контрагентът няма да вземе под внимание издадената от дружеството фактура с преференциални цени. Това обстоятелство ще доведе до промяна на резултата в Справка – декларация по ЗДДС на „Ф К” ЕООД.
Поставили сте следния въпрос: Как следва да се анулира издадената от „Ф К” ЕООД фактура и да се промени декларираният за данъчен период ………..г. резултат?
Предвид неясно описаната фактическа обстановка и с оглед приложимите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/ изразяваме следното принципно становище:
В ЗДДС са уредени две хипотези, при които възниква основание за корекция на издадени данъчни документи.
Първата от тях е регламентирана в чл.115 от ЗДДС. Според цитираната разпоредба, при възникване на обстоятелство, което води до изменение на данъчната основа на доставка, за която е издадена фактура, се издава известие към фактурата в срок не по-късно от 5 дни от възникване на съответното обстоятелство. Когато е налице увеличение на данъчната основа изменението се документира с дебитно известие, а когато е налице намаление – с кредитно известие. Освен реквизитите по чл.114 от ЗДДС известието задължително следва да съдържа номера и датата на фактурата, към която е издадено, както и основанието за издаването му. Известието се отразява в дневника за продажби за данъчния период, през който е издадено.
Посочената разпоредба намира приложение тогава, когато изменението на данъчната основа е в резултат на промяна на количеството или единичната цена на предоставената стока или услуга.
Втората хипотеза е регламентира в чл.116 от ЗДДС. В обхвата на разпоредбата са включени случаите на допусната техническа грешка при съставянето на фактури и известия към тях. Тъй като поправки и добавки в издадените данъчни документи не са допустими, в закона е указан ред, по който следва да се извърши анулирането на погрешно съставения документ. Когато документът е отразен в отчетните регистри на доставчика или на получателя за анулирането му следва да се състави протокол – за всяка от страните, който съдържа визираните в ал.4 на чл.116 реквизити. Освен това е необходимо всички екземпляри на анулирания данъчен документ да се съхраняват от издателя на документа.
В Приложение № 12, към чл.113, ал.4 от ППЗДДС е посочено, че при анулиране на фактура/известие след периода, в който е издадена, данъчния документ се включва във файла „PRODAGBI.TXT” на издателя, като в полетата описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак.
Съставеният нов данъчен документ за доставката се отразява в дневника за продажби за данъчния период, през който е издаден.’

Оценете статията

Вашият коментар