ЗДДС, чл.116

В Дирекция ОДОП –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 94-00-133/ 16.09.2014г. и с вх.№ 07-00-224/24.09.2014г., препратено по компетентност от ЦУ на НАП. Изложена е следната фактическа обстановка:
Закупили сте лек автомобил от българска фирма, като при продажбата същата Ви е начислила ДДС. Автомобилът е преминал в Гърция и там за него е платен ДДС.Във връзка с подадено от Вас искане за възстановяване на ДДС, сте получили отказ, който е обжалван пред АС-Пловдив и ВАС. В решението на ВАС /№10520/30.07.2014г./ е постановено:
„Налице е погрешно съставен документ по смисъла на чл.116 от ЗДДС, а именно в издадената фактура е начислен данък, въпреки, че не е следвало да бъде начислен, като същият следва да бъде анулиран и следва да бъде издадена нова фактура без данък. Лицето, на което е отказано възстановяването на данъка, следва да се обърне към доставчика за възстановяване на същия.“
Във връзка с молба, подадена от Вас до фирмата доставчик, издала въпросния документ, сте получили отказ.
Предвид горното, молите за съдействие да бъдат изпълнени указанията на ВАС.
Във връзка с изложеното по-горе, Ви уведомяваме за следното:
Националната агенция за приходите, съгласно чл.3, ал.1, т.1от Закона за Националната агенция за приходите, обслужва данъкоплатците, осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се лица,като им осигурява необходимата информация, разяснения по правата и задълженията им, осигурява отпечатването и безплатното разпространение на данъчни и други декларации, съдържащи указания за попълването им, на формуляри и други документи, които се изискват или издават въз основа на закон, като ги публикува и в Интернет на страницата на агенцията.
Съгласно чл.116, ал.3 от ЗДДС, погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови.За погрешно съставени документи се смятат и издадените фактури и известия към тях, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен.
По смисъла на чл.116, ал.4 от ЗДДС, когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:основанието за анулирането; номера и датата на документа, който се анулира;номера и датата на издадения нов документ;подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
В случая се касае за гражданско-правно отношение по покупко-продажба на стока /автомобил/ между Вас и Вашия доставчик, в което НАП не е страна, като при документирането на сделката доставчикът Ви е издал фактура с начислен ДДС, който не е следвало да бъде начисляван.
Както изрично е посочил и ВАС в постановеното от него решение № 10520/30.07.2014г., „…липсва законов ред, по който възстановяването на данъка да стане от бюджета на държавата въз основа на фактурата с начислен ДДС, поради което лицето следва да се обърне към доставчика си за възстановяването на данъка”. Това следва да бъде извършено чрез анулиране на документа от доставчика и издаване на фактура без данък.
Национална агенция по приходите като административен орган не разполага с правомощия служебно да коригира погрешно издадения документ с начислен данък, като това следва да бъде сторено от лицето издател на документа /фактурата/, съгласно горепосоченото в чл. 116, ал. 3 от Закона за ДДС.
В конкретния случай следва отново да осъществите контакт с доставчика – лицето, издало фактурата и то да предприеме съответните действия по анулирането на погрешно издадения Ви документ и възстановяването Ви на платената сума за ДДС, като при отказ за съдействие от негова страна можете да потърсите правата си по съдебен ред.

Оценете статията

Вашият коментар