ЗДДС, чл.15,ЗДДС, чл.111а, aл. 2,ЗДДС, чл.62, aл. 2

В Дирекция ”ОДОП” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …./ 23.05.2014г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството придобива стоки от италианска фирма, регистрирана за целите на ДДС в Италия. Стоката тръгва от Италия и пристига в склад за съхранение на товари в Германия. Дружеството има сключен договор за извършване на услуга по складиране и разпространение на стоката с немска фирма, която стопанисва склада, в който пристига стоката и се съхранява.
Стоката се продава на френска фирма с регистрация по ДДС във Франция, но се транспортира от Германия до Холандия.
Поставени са следните въпроси:
1.Българското дружество посредник ли е в тристранна операция при продажбата на стокина френски контрагент и на фактурата към същия следва ли да се изписва чл.28с/Е//3/77/388ЕЕС?
2.Следва ли да се третира като ВОП покупката на стоки от италианската фирма и да се самоначислява ДДС?
3.Как следва да се оформи издадената фактура към френския клиент и дали това е доставка с място на изпълнение извън територията на страната?
4.Кой член от ДДС се вписва във фактурата за извършената продажбакъм френската фирма и къде се посочва в дневника за продажби и справката-декларация?
5.Следва ли българското дружество да следи за регистрация по ДДС в Германия?
6.В случаите, когато българското дружество извършва покупка на стоки от италианска фирма /в получената фактура като доставчик е записана италианската фирма с регистрация по ДДС в Италия/, но стоката ще се транспортира от Австрия до България?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
За да е налице тристранна операция, съгласно чл.15 от ЗДДС следва да са изпълнени кумулативно следните условия:
1. регистрирано лице в държава членка А (прехвърлител) извършва доставка на стока на лице, регистрирано в държава членка Б (посредник), което след това извършва доставка на тази стока на лице, регистрирано в държава членка В (придобиващ);
2. стоките се транспортират директно от А до В;
3. посредникът не е регистриран за целите на ДДС в държавите членки А и В;
4. придобиващият начислява ДДС като получател по доставката.
В случаите, при които не е налице директно транспортиране на стоките, доставките не могат да се третират като тристранни операции.
В конкретния случай сте пояснили, че в Германия стоката е складирана и престоява там, а в допълнение, стоката не е продадена на немска фирма.
Видно изложената фактическа обстановка, хипотезата за тристранна операция в конкретния случай не е налице. Стоката се транспортира от Италия до Германия, но Вие не сте прехвърлили собствеността на дружество от Германия, а стоката е продадена по-късно на фирма оттрета държава-членка – в случая на френска, като се транспортира в четвърта държава-членка – Холандия.
В този смисъл, българското дружество не се явява посредник в тристранна операция.
Във връзка с текста, който се посочва във фактурата, при наличие на тристранна операция,следва да имате предвид, че посредникът трябва да посочва в издаваните от него фактури като основание за неначисляване на данък-“чл. 141 2006/112/ЕО“ -чл.79, ал.2, т.1 от ППЗДДС.
По втори въпрос:
Вътреобщностно придобиване (ВОП) е налице, когато се придобива правото на собственост върху стока, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка /чл.62, ал.1 от ЗДДС/.
За да е приложим режимът, установен за ВОП, за съответната доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
– доставчикът да е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка;
– предмет на придобиването да е стока;
– да е налице възмездност на придобиването;
– стоката да се транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо за чия сметка е транспортът.
По смисъла на чл.62, ал.2 от ЗДДС, независимо, че стоката не е пристигнала на територията на страната, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната.
В случая, посочен в запитването, са налице посочените условия за прилагане на режима на ВОП и възниква задължение по чл.84 от ЗДДС.
По трети и четвърти въпрос:
При продажбата на стоката на френски контрагент следва да се определи мястото на изпълнение на доставката на стока с цел правилното третиране по ЗДДС.
Съгласно чл.17, ал.2 от ЗДДС, място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
Доколкото е пояснено, че стоката е в склад в Германия и се продава на френски клиент, мястото на изпълнение на доставката е на територията на Германия. Съгласно чл.86, ал.3 от ЗДДС, не се начислява данък при извършване доставка с място на изпълнение извън територията на страната.
С чл. 111а от ЗДДС /ДВ, бр.94/2012 г. в сила от 01.01.2013 г./ са въведени нови правила за документиране на доставките. Общият принцип е, че доставките се документират по законодателството на държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставките и по реда на ЗДДС се документират доставките с място на изпълнение на територията на страната. Изключение от общото правило е въведено с разпоредбата на ал. 2, на чл. 111а от закона съгласно която документирането на доставките с място на изпълнение на територията на друга държава членка се извършва по реда на ЗДДС, когато данъкът е изискуем от получателя по доставката и доставчикът е лице, за което са изпълнени едновременно следните условия:
1. лицето е установило независимата си икономическа дейност на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната, от който е извършена доставката, или при липса на такова установяване или такъв обект- има постоянен адрес или обичайно пребиваване на територията на страната;
2. лицето не е установено в държавата членка, на чиято територия е мястото на изпълнение на доставката, или неговият постоянен обект в тази държава членка не взема участие в доставката.
Следователно, за да се приложи чл. 111а от ЗДДС е необходимо едновременно с изискванията към доставчика да е изпълнено и изискването данъкът по доставката да е изискуем от получателя.
Тъй като дружеството ще извършва доставки с място на изпълнение на територията на друга държава членка, е необходимо да се запознаете със законодателството на тази държава.
Доставките, с място на изпълнение извън територията на страната ще намерят отражение в Дневника за продажби в кол. 23 – ДО на доставките по чл.69, ал.2 от ЗДДС…“.
По пети въпрос:
Както е посочено по-горе, тъй като осъществявате доставки с място на изпълнение на територията на Германия, следва да се запознаете със законодателството в областта на ДДС в тази държава.
По шести въпрос:
При покупка на стока от италианска фирма с ДДС номер и транспортиране от Австрия до България, за Вас е налице вътреобщностно придобиване. Както е посочено и по-горе, за да е приложим режимът, установен за ВОП, за съответната доставка на стоки следва да са налице кумулативно следните условия:
– доставчикът да е данъчнозадължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка – в случая в Италия
– предмет на придобиването да е стока;
– да е налице възмездност на придобиването;
– стоката да се транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо за чия сметка е транспортът.
Съгласно чл.84 от ЗДДС, данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.

Оценете статията

Вашият коментар