ЗДДС, чл.21, aл. 4, т. 3,ЗКПО, чл.12,ЗДДФЛ, чл.37, aл. 1, т. 8

1_131/03.08.2010 г.
ЗДДС – чл.21, ал.4, т.3
ЗКПО – чл. 12
ЗДДФЛ – чл.37, ал.1, т.8
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вДирекция „ОУИ” – ……,заведено с вх. № ……., изразяваме следното становище:
В запитването си сте посочили, че „…….” ООД е създадено с предмет на дейност организиране и провеждане на международни фестивали, като дружеството е вписано като културна организация в регистъра на Министерството на културата. За провеждането на фестивала в гр. ….., са заявени участия на над 100 чуждестранни и български музикални състави и изпълнители. В тази връзка поставяте следните въпроси:
І. Относно прилагането на ЗДДС:
1. След като продажбата на билетите за фестивала е освободена доставка, на основание регистрацията на дружеството като културна организация, освободена доставка ли е и сумата, отпусната от Община……, като „целеви финансови средства за организиране и провеждане на фестивала”, срещу задължението да се посочва Община ……, като съорганизатор на фестивала, като се има в предвид, че тази сума представлява 20% от планираните разходи за организация и провеждането на фестивала?
2. След като продажбата на билети за фестивала е освободена доставка по глава ІV от ЗДДС, следва ли да самоначислявате ДДС върху изплатените хонорари за участие на чуждестранните изпълнители и сумите по договорите с продуценските къщи и ако се начисли ДДС, имате ли право да приспадате данъчен кредит или следва да се приложи чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС?
ІІ. Относно прилагането на Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/:
1. Как следва да се определи данъчната основа за удържане на окончателен данък върху възнагражденията на чуждестранните музикални изпълнители, след като дружеството заплаща суми по сключен договор с продуцент, предоставящ услугите или участието на съответния индивидуален изпълнител или музикален състав от няколко изпълнителя, след като сумите по тези договори включват както хонорарите на изпълнителите, размерът на който е конфиденциален и дружеството няма данни за размера на тези хонорари на артистите, така и командировъчни, разходи за международен транспорт /самолетни билети, камиони с оборудване и декори, престой, технически екипи и мероприятия/, и съответната комисионна на продуценската къща, размерът на която къщо е конфиденциален е дружеството също няма данни за размера на тази комисионна?
ІІІ. Относно прилагането на ЗКПО:
1. Счита ли се за авторско и лицензионно възнаграждение, изплатенната сума от дружеството на продуценските къщи по договорите за участие на музикални изпълнители и състави, съответно следва ли върху това възнаграждение да се удържа данък при източника по чл.195, ал.1 от ЗКПО и върху каква данъчна основа, като се има в предвид по – горе изброения състав на договорената сума, след като дружеството има сключен договор за изплащане на авторски възнаграждения чрез „ ……” – българска агенция за събиране на авторски възнаграждения?
І. По ЗДДС:
1. Съгласно чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС данъчната основа на доставката се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.За целите на закона „субсидия и финансирания, пряко свързани с доставка” са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за покриване на загуби или финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи – §1, т.15 от ДР на ЗДДС. Ако предоставените от Общината парични средства са във връзка с покриване на разходи по провеждане на фестивала същите няма да са част от доставката на услугата по провеждане на фестивала.
2. Сумите, които чуждестранните лица получават от Вашетодружество са във връзка с извършени от същите услуги към Вас. Тези услуги могат да се определят като услуги по реда на чл.21, ал.4, т.3 от ЗДДС. Тази разпоредба регламентира място но изпълнение на услугата – мястото, където фактически се извършва услугата, а в случая на територията на страната.
Съгласно чл.82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги, когато получателят е данъчно задължено лице. Следователно за получените услуги данъкът е изискуем от Вашето дружество поради което е необходимо да го начислите като издадете протокол по реда на чл.117 от ЗДДС. Право на приспадане на данъчен кредит не е налице, когато стоките и услугите са предназначени за извършване на освободени доставки -чл.70, ал.1, т.1 от ЗДДС.
ІІ. По ЗДДФЛ:
Изложената в писменото запитване информация е обща и неясна, като не са представени никакви договори от които да е видно кой е изпълнителят: продуцент – физическо лице или продуценска къща, съответно местно или чуждестранно лице и др.
Поради това, отговорът ни ще е принципен и съобразен със следната фактическа обстановка: българско юридическо лице – организатор, изплаща определена сума по договор на чуждестранна продуценска къща, в която сума се съдържа и хонорара на индивидуални чуждестранни изпълнители – артисти, за участието им в музикален фестивал, проведен на територията на РБългария.
Разпоредбата на чл.8, ал.5 от ЗДДФЛ, регламентира като доход от източник България, наградите и възнагражденията за дейност, извършена на територията на страната от чуждестранни физически лица – общественици, дейци на науката, изкуството, културата и спорта, включително когато доходът е изплатен/начислен чрез трето лице като импресарска агенция, продуценска къща и други посредници.
Съгласно чл.37, ал.1, т.8 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облагат наградите и възнагражденията за дейност, извършена на територията на страната от чуждестранни физически лица – общественици, дейци на науката, изкуството и културата и спорта, включително когато доходът е изплатен/начислен чрез трето лице, като импресарска агенция, продуценска къща и други посредници, когато не са реализирани чрез определена база в страната. Тълкувание на понятието „определена база” се съдържа в §1, т.7 от ДР на Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, а именно:
а/ определено място, чрез което чуждестранното физичесдко лице извършва цялостно или частично независими лични услуги или упражнява свободна професия в страната, като например архитектурно ателие, зъболекарски кабинет, адвокатска или друга кантора на консултант, офис на независим одитор или счетоводител;
б/ трайно извършване на независими лични услуги или упражняване на свободна професия в страната, дори когато чуждестранно физическо лице не разполага с определено място.
Размерът на окончателния данък е 10 на сто – чл.46, ал.1 от ЗДДФЛ, а съгласно чл.65, ал.1 от същия закон данъкът се удържа и внася от предприятието или от самоосигуряващото се лице, платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ месеца на начисляването на дохода.
Нормата на чл.65, ал.9 от ЗДДФЛ регламентира, че когато доходите по чл.37от същия са в полза на лице, което е местно в държава, с която Република България има сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане, данъкът по чл.46 се удържа и внася от предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на дохода, в тримесечен срок от началото на месеца, следващ месеца на начисляването/изплащането на дохода.
Данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на ТД на НАП по мястото на регистрация на платеца на дохода – чл.66, ал.1 от ЗДДФЛ.
Това означава, че когато платецът на доходите по чл.37, ал.1, т.8 от ЗДДФЛ е предприятие или самоосигуряващо се лице – негово е задължението за удържане и внасяне на окончателния данък.
В случая, съгласно приетата фактическа ситуация, след като в сумата по договора, която се изплаща от българското дружество е включен и хонорара на чуждестранните изпълнители, независимо че той ще се изплаща чрез продуценската къща /чуждестранно дружество/, по отношение на него за българското дружество ще възникне задължение за удържане и внасяне на окончателния данък по реда на чл.37, ал.1, т.8 от ЗДДФЛ, върху брутния размер на начисленото/изплатеното възнаграждение /хонорара/ и подаване на данъчна декларация по чл.55, ал.1 от ЗДДФЛ.
ІІІ. По ЗКПО:
Тъй като въпросите до голяма степен са общи, както и това, че информацията, която излагате в запитването е непълна, становище по прилагането на ЗКПО бихме могли да изразим след като предоставите копия от договорите и след изясняване на всички права и задълженията, възникващи във връзка с изпълненията им.

Оценете статията

Вашият коментар