2_1543-1/12.11.2012г.
ЗДДС, чл.24
Немско дружество е собственик на 100% от капитала на българско ЮЛ. Основната дейност на българското дружество е посредничество на немски студенти, желаещи да учат вМедицински университет – ……. Посредническата услуга предоставена от дружеството включва – информиране и консултиране, оказване на съдействие и изготвяне на документи за кандидатстване и др. Посочвате, още чеуслугата се извършва на физическото лице – немски студент, а не на Медицинския университет.
Поставили сте следния въпрос: Следва ли за посредническата услуга да се начислява ДДС, при условие, че основната доставка – образованието във Медицински университет – ….., във връзка с която е посредничеството е освободена доставка.
Съгласно разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК писмените становища по приложението на данъчното и осигурителното законодателство ангажират приходната администрация, поради което за отговор се приемат писмени запитвания, съобразени с разпоредбата на чл.85 от ДОПК, а именно такива, съдържащи следните идентифициращи подателя данни – за юридически лица – наименование на лицето, ЕИК по Булстат и адрес на управление, съответно трите имена и ЕГН на управителя.
Предвид, че поставеният в писменото запитване въпрос не e свързан пряко с Ваши права и задължения, както и че към запитването не е приложен сключен между страните договор или друга документация изразеното становище има принципен характер.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Видно от определението, за да бъде една доставка облагаема за целите на ЗДДС, то същата следва да е с място на изпълнение на територията на страната и да не е сред изрично посочените в глава четвърта от ЗДДС „Освободени доставки и придобивания”.
В запитването е посочено, че посредническа услуга се предоставя на физически лица – немски студенти чрез информиране и консултиране, оказване на съдействие, изготвяне на документи за кандидатстване в Медицински университет Варна и др.
Мястото на изпълнение на посреднически услуги, оказвани от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице, предоставени на данъчно незадължено лице се определя по реда на чл.24 от ЗДДС. При наличие на посочените условия мястото на изпълнение е там, където е основната доставка, във връзка с която е оказано посредничеството.
Мястото на изпълнение на основаната доставка – университетско образование, предоставена от Медицински университет …… на немски студенти следва да се определи по реда на чл.21, ал.1 от ЗДДС и е на територията на страната, предвид което мястото на изпълнение на посредническите услуги по чл.24 от закона също е на територията на страната.
Посредническите услуги, свързани с информиране, консултиране, оказване на съдействие и изготвяне на документи за кандидатстване във ВУЗ не са сред изрично посочените в чл.41 от ЗДДС доставки, свързани с образование, спорт или физическо възпитание, които се считат за освободени доставки по смисъла на ЗДДС.
Предвид гореизложеното, при осъществяване на посреднически услуги, с място на изпълнение на територията на страната, същите ще се считат за облагаеми доставки, съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС и ще подлежат на облагане с данъчна ставка 20 на сто.
‘