ЗДДС, чл.28, т. 1,ЗДДС, чл.28, т. 2

2_211/11.03.2016г.
ЗДДС чл. 28, т. 1 и 2
В Дирекция ОДОП е постъпило писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията, с вх.№……………, в което е поставен следният въпрос:
1.Следва ли документът за превоз на стоки, когато същите се изпращат или превозват до трета страна, да бъде подписан и подпечатан от клиента, получател на стоката?
Предвид факта, че в запитването не е изложена конкретна фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл. 28 от ЗДДС облагаема доставка с нулева ставка е:
1. доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика;
2. доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на получателя, ако получателят е лице, което не е установено на територията на страната; тази разпоредба не се прилага, когато стоките са предназначени за зареждане, оборудване и снабдяване на плавателни съдове и въздухоплавателни средства, които се използват за спортни и развлекателни цели или за лични нужди.
В чл.21, ал.1 от ППЗДДС е указано, че когато стоките се изпращат или превозват до трета страна, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. митнически документ, в който доставчикът е вписан като износител на стоките, заверен, след потвърдено напускане на стоките от изходно митническо учреждение или друг документ, удостоверяващ износа, в случаите, когато е налице възможност да не се подава митнически документ, съгласно митническото законодателство;
2. фактура за доставката;
3. документ за превоза на тези стоки.
Предвид ал.2 на чл.21 от ППЗДДС, когато стоките се изпращат или превозват до трета територия, за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона доставчикът следва да разполага със следните документи:
1. фактура за доставката;
2. документ за превоза на тези стоки;
3. писмено потвърждение от получателя, удостоверяващо, че стоките са пристигнали на територията на трета територия.
С договора за превоз превозвачът се задължава срещу възнаграждение да превози до определено място лице, багаж или товар /чл.367 от ТЗ/. Съгласно чл.368 от с.з. превозвачът се задължава да извърши превоза в определения срок, да пази товара от приемането му до предаването му, да уведоми получателя за пристигането на товара и да му го предаде в местоназначението.
В запитването не е конкретизирано с какъв транспорт ще се осъществява превоза настоките, предвид което документът удостоверяващ извършването на превозможе да бъде товарителница, коносамент или друг международно признат документ.
Съгласно чл.9, т.1 от Конвенция за договора за международен автомобилен превоз на стоки /СМР/ товарителницата удостоверява до доказване на противното, условията на договора и получаването на стоката от превозвача. Тя се изготвя в три оригинални екземпляра подписани от изпращача и от превозвача. Първият екземпляр се предава на изпращача, вторият придружава стоката, а третият се задържа от превозвача.
В чл.6, т.1 от конвенцията /СМР/ са посочени задължителните реквизити, които следва да съдържа товарителницата. Сред същите са място на доставяне на стоката,име и адрес на получателя, но не се съдържат като задължителни реквизити подпис и печат на получателя. Предвид чл.6, т.3 от конвенцията страните могат да впишат в товарителницата всякакви други данни, които намерят за необходими.
С договор за превоз на товари превозвачът се задължава срещу определено навло да превози с кораб до определено пристанище товар, който му предоставя или ще му предостави изпращачът, и да предаде този товар на получателя или упълномощено от него лице.
Коносаментът се издава от превозвача и се предава на товародателя.
В чл.110 от Кодекса на търговското корабоплаване са посочени задължителните реквизити, които трябва да съдържа коносаментът, като сред тях са наименованието на получателя, както и местоназначението на товара, но не се съдържат като задължителни реквизити подпис и печат на получателя.
Издаването на товарителница/коносамент е доказателство за сключване на превозния договор. Предаването на стоката е елемент от фактическия състав на договора за превоз на товари, което прави договорите реални. Наличието на доказателства за получаване на стоката от страна на получателя, е обстоятелство, относимо към изпълнение на поетите от превозвача задължения, по сключения договор за превоз с товародателя.
Предвид гореизложеното, изготвянето на съответните транспортни документи за превоз на товари /товарителница, коносамент и др./, както и наличието на другите визирани документи в чл.21 от ППЗДДС, са условие за доказване на доставката по чл. 28, т. 1 и 2 от закона.

Оценете статията

Вашият коментар