ЗДДС, чл.3, aл. 1,ЗДДС, чл.96

1457/13.12.2014г.

ЗДДС чл. 3, ал. 1
ЗДДСчл.96
Сдружение . е юридическо лице с нестопанска цел за обществено полезна дейност при Министерството на правосъдието. Сдружението финансира своята дейност основно от дарения, които служат за осъществяване на нестопанската дейност, която е Защита и опазване на околната среда, защита правата и интересите на животните, намаляване на популацията сред безстопанствените животни, възпитаване в подрастващото поколение чувство на отговорност и хуманност към животните. Въз основа на Закона за защита на животните сдружението сключва договор с Община гр. …., област … през ноември 2014 г., въз основа на Общинска програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета, съгласно който сдружението се задължава да извършва срещу възнаграждение услуги: залавяне, транспортиране, кастрация, обезпаразитяване, ваксинация, поставяне на трайна маркировка, издаване на паспорт, връщане по места, евтаназия и настаняване за отглеждане в приют на безстопанствените кучета. В договора е определено възнаграждение, което Община …. дължи на сдружението за посочените в договора услуги.
Сдружението предвижда събиране на “такса /депозит/осиновяване”, в размер на 20 на сто от всеки осиновител, като гаранция, че няма да изостави приетото за обгрижване животно.
Поставен е следният въпрос:
1. Следва ли сдружението да се регисрира по ЗДДС, във връзка с услугите, които предоставя, предвид сключения договор с Община Балчик? Представлява ли тази дейност независима икономическа дейност, по смисъла на чл.3 от ЗДДС?
Във връзка с изложената в запитването не достатъчно ясна фактическа обстановка /към същото не е приложен сключения между страните договор/, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС, изразявам следното принципно становище:
Юридическите лица, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел свободно определят целите си и могат да се самоопределят като организации за осъществяване на дейност в обществена или частна полза – чл.2, ал.1 от закона. Определянето се извършва с устава, учредителния акт или с изменение в тях, на основаниечл.2, ал.2 от ЗЮЛНЦ. Извършването на стопанска дейност и нейният предмет са регламентирани с чл.3, ал.2-6 от ЗЮЛНЦ.
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Легално определение на понятието „независима икономическа дейност” е дадено в чл. 3 ал.2 от ЗДДС, според което това е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
Като независима икономическа дейност следва да се квалифицира всяка дейност извършвана от ЮЛНЦ, когато се извършва по занятие и е източник на постоянен регулярен доход. Когато ЮЛНЦ осъществяват независима икономическа дейност, същите придобиват статут на данъчно задължени лица по чл.3, ал.1 от ЗДДС.
Съгласно разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1.облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2.доставките на финансови услуги по чл. 46 от ЗДДС и
3.доставките на застрахователни услуги по чл. 47 отЗДДС/чл. 96, ал.2 отЗДДС/.
В конкретния случай, предвид сключениядоговор с Община гр. …., сдружението се задължава да извършва срещу възнаграждение следните услуги: залавяне, транспортиране, кастрация, обезпаразитяване, ваксинация, поставяне на трайна маркировка, издаване на паспорт, връщане по места, евтаназия и настаняване за отглеждане в приют на безстопанствените кучета. В договора е определено възнаграждение, което Община Балчик дължи на сдружението за посочените в договора услуги.
Във връзка с гореизложеното, както и предвид естеството на извършваните от сдружението услуги на Община …, считам, че същите са източник на постоянен доход и имат характер на независима икономическа дейност. Предоставянето им срещу възнаграждение ще формира облагаем оборот за задължителна регистрация по чл.96 от ЗДДС.
Относно събираната от сдружението “такса осиновяване”, като гаранция, че няма да се изостави приетото за обгрижване животно, считам, че същата представлява възнаграждение за предоставените безстопанствени кучетана трети лица за осиновяване, което ще има регулярен, постоянен характер, предвид което е налице доставка, по смисъла на чл.6 от ЗДДС.
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС, облагаема е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и чл.9 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задълженото лице и е с място на изпълнение на територията на страната. Освободените доставки са регламентирани в глава четвърта от ЗДДС.
Предвид това, че доставките по предоставяне на безстопанствени кучета за осиновяване, за които сдружението получава възнаграждение не попадат в обхвата на освободените доставки, то същите подлежат на облагане с ДДС, на основание чл.12, ал.1 от ЗДДС и ще формират оборот за задължителна регистрация по ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар