ЗДДС, чл.3, aл. 2

ИТ-00-7/15.01.2010
ЗДДС – чл. 3, ал. 2
По повод на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – …., изразяваме следното принципно становище:
Съгласно описаната фактическа обстановка упражнявате дейност като нотариус и сте регистрирано лице по ЗДДС.
Въпросите, които поставяте са: за продажбата на лично имущество, придобито в режим на СИО, както и продажбата на имущество в режим на съсобственост с трети лица или такова, придобито по дарение, извършено от физическо лице, регистрирано за целите на ЗДДС като нотариус, ще се дължи ли ДДС, ако продажбите са „инцидентни”. Попадат ли в обхвата на независимата икономическа дейност тези доставки?
Съгласно чл.3, ал.1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. От употребения израз „всяко лице” следва, че в кръга на задължените лица попадат и физическите лица, стига извършваната от тях дейност да отговаря на критериите за независима икономическа дейност и да не попада в изключенията по ал.3 на същата разпоредба. Определение за независима икономическа дейност е дадено в чл.3, ал.2 от ЗДДС – това е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Видно от чл.95, ал.1 от ЗДДС на регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на стоки или услуги по чл.12 от ЗДДС. В случаите когато физическо лице подлежи на вписване в специалния регистър по ЗДДС, независимо в какво качество то осъществява независима икономическа дейност – търговец, селскостопански производител, свободна професия, частен съдебен изпълнител и т.н. за целите на облагането с ДДС данъчно задълженото лице е физическото лице и съответно физическото лице е правният субект, който подлежи на регистрация по ЗДДС. В този смисъл е и разпоредбата на §1, ал.2 от ДР на ППЗДДС, според която физическите лица са длъжни да се идентифицират за целите на закона с получения при регистрацията си идентификационен номер по ЗДДС за всички извършвани от тях облагаеми доставки, представляващи независима икономическа дейност. Ето защо независимо от факта, че регистрацията Ви по ЗДДС е извършена във връзка с упражняваната дейност по ЗННД, осъществяването на дейности различни от дейността Ви като нотариус биха могли да се включат в кръга на независимата икономическа дейност по смисъла на ЗДДС. От значение е конкретната дейност дали е извършвана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. Без значение се явява факта по какъв начин е придобито имуществото и кога, дали същото е в СИО или на чие име е придобито. В случай, че продажбата на недвижимите имоти – УПИ са в СИО, то съпругата-регистрирано по ЗДДС лице следва да отчита сделката като облагаема доставка и да начисли ДДС върху ? част от цената. За съпругът – нерегистрирано по ЗДДС лице оборота от продажбите ще формира облагаем оборот по смисъла на чл.96, ал.2 от ЗДДС.
Относно извършването на разпоредителна сделка с недвижимия имот – същата няма да представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл.3, ал.2 от ЗДДС при условие, че се извършва еднократно, а не редовно и по занятие. В този случай сделката ще попада извън обхвата на ЗДДС и няма да представлява доставка по смисъла на ЗДДС. Само при такава хипотеза няма да възникне задължение за начисляване на ДДС.
Следва да имате предвид, че в хода на производствата по ДОПК действителните факти от значение за случая се установяват от органите по приходи, като при изпълнение на правомощията си по ДОПК същите са самостоятелни и независими.

Оценете статията

Вашият коментар