ЗДДС, чл.31, т. 3,ЗДДС, чл.21, aл. 2

2154/17.01.2011г.
Чл.21, ал.2 ЗДДС
Чл.31, т.3 ЗДДС
В писменото запитване, заведено в деловодството на Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр…… с вх. № ……. сте посочили, чепредстои сключване на договор с българска фирма – корабособственик, за предоставяне на услуги по поддръжка и ремонт на кораб, който плава под български флаг. Поддръжката и ремонтът ще се осъществява чрезпредоставяне на екип от квалифицирани корабни ремонтчици /фитери/, които ще извършват заваръчна и монтьорска работа по разпореждане на капитана и главния механик на кораба. Описали сте също, че е възможно необходимите за изпълнение на договора материали, механизацияи консумативи да бъдат осигурени от корабособственика, като в този случай считате, че услугата има характер на предоставяне на персонал или да бъдат предоставени от изпълнителя на кораборемонтната услуга. Освен това сте посочили, че в договора съществуват клаузи, че храната и питейната вода на екипа ще са за сметка на корабособственика,разходите за застраховка на персонала – за сметка на изпълнителя, азаплащането на услугата ще се извършва съобразно отработени човекочасове и уговорена часова ставка. Твърдите също, че според допълнителна клауза транспортът на екипите до кораба и обратно може да е за сметка на корабособственика или на изпълнителя.
Въпросът Ви е дали във всеки един вариант на договор предоставените от дружеството услуги попадат в хипотезата на чл.31, т.3 от ЗДДС и представляват доставка на услуги по поддръжка и ремонт наплавателно средство.
Облагането с данък върху добавената стойност е в зависимост от вида на предоставените услуги и мястото на изпълнение на доставките, с оглед на което на поставените въпроси не може да бъде даден еднозначен отговор .
При разграничаването на договори за предоставяне на персонал от други видове правоотношения, при които едно лице извършва услуги на друго лице е необходимо да се извърши преценка както на конкретния договор, така и на всички други относими към доставката факти и обстоятелства. Характерните особености и правната уредба на договорите за осигуряване на персонал са подробно разгледани в Становище на Изпълнителния директор на НАПИзх. № 24-00-9/18.04.2008г., копие от което Ви изпращаме. Следва да имате предвид, чепосочените в Раздел ІІІ, т.1 на становището разпоредби на ЗДДС са приложими до 31.12.2009г. В сила от 01.01.2010г. мястото на изпълнение на доставка на услуга по осигуряване на персонал се определя съобразно регламентираното в чл.21, ал.2 от ЗДДС правило, когато получателят е данъчно задължено лице. Доставката по осигуряване на персонал подлежи на облагане с 20 на сто ДДС, когато е с място на изпълнение на територията на страната.
При доставка на услуги по чл.31, т.3 от ЗДДС, предоставена на данъчно задължено лице, мястото на изпълнение също се определя по реда на чл.21, ал.2 от ЗДДС. Включените в чл.31, т.3 от закона услуги по поддръжка и ремонт на кораб подлежат на облагане с нулева ставка на данъка, когато са с мястото на изпълнение на територията на страната. В този случай, съгласно чл.27, ал.2 от ППЗДДС доставчикът следва даразполага с договор с корабопритежателя за извършване на услугата, в който е упоменато името и/или номера на превозното средство и фактура за доставката.
Целта на настоящото писмо е да Ви даде насоки за определяне вида на услугата, която ще предоставите на българския корабопритежател.
Предвид разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК, съгласно която писмените становища ангажират администрацията на НАП, Ви уведомяваме, че ако желаете да получите конкретен отговор е необходимо да ни предоставите копие на договора с корабособственика, както и да посочите всички относими към доставката факти и обстоятелства.

Оценете статията

Вашият коментар