ЗДДС, чл.36, aл. 1,ЗДДС, чл.29, aл. 1, т. 1,ЗДДС, чл.29, aл. 1, т. 2,ЗДДС, чл.116, aл. 1

5-53-04-702/04.11. 2015 г.
ДДС, ЧЛ.29, АЛ.1, Т.1 И Т.2
ДДС, ЧЛ.36, АЛ.1
ДДС, ЧЛ.113, АЛ.1
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Българско дружество, регистрирано като туристически агент и туроператор ще извършва услуги по закупуване на самолетни билети от физически лица, които ползват услугата по въздушен транспорт от авиокомпанията WIZZ AIR … Плащанията се извършват по сметка на „В..” ЕООД, за които WIZZ AIR .. издава фактура.
Българското дружество не е регистрирано по ЗДДС и няма договор с авиокомпанията. Дружеството не получава комисионна за продажбата на билети, а ползва общо достъпна платформа за резервация през сайта на WIZZ AIR …
Унгарското дружество издава invoice на името на българското дружество с информация за броя на билетите, единична цена, номера на полета и крайната сума с 0% ДДС. При закупуване на 10 бр. самолетни билети „В..” ЕООД ще заплати по банков път 20 000 , 00 лв. на WIZZ AIR .., а ще получи по банков път сумата от 21 000 , 00 лв.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1.Какъв документ следва да издаде българското дружество на клиента при
условие, че няма касов апарат?
2.Следва ли дружеството да се регистрира по ЗДДС?
3.Как се формира облагаемият оборот за регистрация по ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, поставените въпроси и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Облагаема доставка с нулева ставка по смисъла на чл.29, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗДДС е превозът на пътници, когато превозът се извършва от място на територията на страната до място извън територията на страната, или 2. от място извън територията на страната до място на територията на страната.
Съгласно чл. 36, ал. 1 от ЗДДС услугата по продажба на самолетни билети от агенти, брокери и други посредници, действащи от името и за сметка на друго лице,когато са свързани с доставката по превоз на пътници по чл. 29 от ЗДДС, също е облагаема с нулева ставка. В този случай насрещната престация на доставчика на посредническата услуга – агент, брокер и друг посредник ще бъде получено възнаграждение /комисионна/ за извършена посредническа услуга.
Според изложените в писмото факти и обстоятелства българското дружество няма сключен договор с WIZZ AIR .., и не получава комисионно възнаграждение за продажба на самолетните билети. В случая дружеството извършва продажба на самолетни билети от свое име и за своя сметка.
На основание гореизложеното, следва да се приеме, че описаната доставка, свързана със закупуване на самолетни билети за физически лица, не попада в обхвата на чл. 36, ал. 1 от ЗДДС. В конкретния случай посочената доставка е облагаема със ставка 20 на сто.
Ако обаче, дружеството извършва посреднически услуги, свързани с доставка по смисъла на чл. 29 от закона, доставката ще е облагаема с нулева ставка на данъка.
По силата на чл. 113, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице -доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол. Съгласно ал. 3, т. 1 и т. 4 от същата разпоредба,фактура може да не се издава за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице, както и за продажби на самолетни билети. Следва да се има предвид чл. 119 от ЗДДС, съгласно който, за доставките, за които издаването на фактура не е задължително, доставчикът – регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период.
По втори въпрос и трети въпрос:
Съгласно чл.12 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Разпоредбата на чл.96, ал.1 от ЗДДС регламентира условията за задължителна регистрация по ЗДДС. Съгласно тази разпоредба, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000,00лева или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Облагаемият оборот за целите на регистрация по ЗДДС, съгласно чл.96, ал.2 от същия закон е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл.46 от ЗДДС;
3. доставки на застрахователни услуги по чл.47 от ЗДДС
Съгласно чл.3, ал.2 от ЗДДС независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
При определяне на облагаемия оборот за задължителна регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС търговското дружество следва да включи всички облагаеми доставки по смисъла на закона. В случай, че осъществява и облагаеми доставки с нулева ставка, те на основание чл.96, ал.3 от ЗДДС също се включват в облагаемия оборот за регистрация по ЗДДС.
Данъчната основа по чл.26, ал.2 от ЗДДС се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон.
Ако дружеството продава от свое име билети, то данъчната оснава на доставката е сумата, която то получава за продажбата на билети.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка и представени документи. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар