ЗДДС, чл.45, aл. 3,ЗДДС, чл.79, aл. 1

.№ 21-04-10
21.02.2012г.
чл. 45, ал.3 от ЗДДС
чл. 79, ал. 1 от ЗДДС
Дружеството е инвеститор и притежава сгради, за които е ползвало данъчен кредит за построяването им.
Апартаментите в сградите са предвидени за продажба и са осчетоводени като стока.
Поставен е следният въпрос:
1.Следва ли да се извършва корекция по реда на чл.79/1/ отЗакона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ при продажбата наапартаментите, за които са изтекли 60 месеца, считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване, по реда на Закона за устройството на територията/ЗУТ/ и не са нови по смисъла на ЗДДС.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.45, ал.3 от ЗДДС, освободена доставка е доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях.
Определението за “сгради, които не са нови“, се извежда по аргумент за противното от определението, дадено в § 1, т. 5 от ДР на ЗДДС.
За да може да се възползвате от хипотезата на чл.45, ал.3 от ЗДДС, следва обектите, които се продават да нямат качеството “нови сгради“. Ако съответният обект не е нов по смисъла на § 1, т. 5 от ДР на ЗДДС, доставката на същия е освободена доставка и за нея не се дължи ДДС.
Следва да имате предвид, че чл.45, ал.7 от ЗДДСпредвижда възможност, доставчикът да упражни правото си на избор по отношение на доставката, тя да бъде облагаема.
В случай, че не упражните правото си на избор по чл.45, ал.7 от ЗДДС доставката на сградата да бъде облагаема, т.е. при продажба на стара сграда, за която е ползвано право на приспадане на данъчен кредит, и същата е осъществена като освободена доставка, следва да бъде извършена корекция на ползванияданъчен кредит по реда на чл. 79 от ЗДДС.
Ако обектна доставката не е дълготраен актив по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, корекцията на данъчния кредит следва да се извърши на основание на чл. 79, ал. 1 от ЗДДС, тъй като не са изтекли 20 години от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит, в резултат на което разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 3 отЗДДС е неприложима.
Корекцията следва да се извърши в данъчния период, през който е извършена продажбата на актива, съгласно чл. 79 ал. 4 от ЗДДС. Дължимият данък ев размер на ползвания данъчен кредит.
Тази хипотеза би била налице, ако доставчикът в обичайната си търговска дейност се занимава с покупко – продажба на недвижими имоти или строителство на недвижими имоти с цел продажбата им.
В случай, че обектите предмет на доставката, са дълготраен актив по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане, корекцията на данъчния кредит следва да се извърши на основание на чл. 79, ал. 6,т. 1 от ЗДДС.
При условие, честе упражнили правото си на избор по чл. 45, ал. 7 от ЗДДС, доставката на сградата да бъде облагаема, т.е. при продажба на стара сграда, за която е ползвано право на приспадане на данъчен кредит, и същата не е извършена като освободена доставка, не следва да бъде извършенакорекция по реда на чл. 79 от ЗДДС.
Относно данъчното третиране на доставките със земя и сгради, Изпълнителния директор на НАП е издал указание изх.№ 91-00-261 от 04.09.2007г., което може да намерите на сайта на агенцията- www.nap.bg

Оценете статията

Вашият коментар