ЗДДС, чл.46, aл. 1, т. 4

.№53-00-500
20.10.2011г.
чл. 46, ал.1, т.4 от ЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е регистрирано лице по Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и закупува сребърни монети от немски доставчик регистрирано лицев Германия.
Сребърните монетите са с номинал 30/тридесет/ австралийски долара, емитирани от Монетен двор …… Австралия, произведени са през 2011г., нямат нумизматична стойност и са законно платежно средство в Австралия.
Поставен еследният въпрос:
1. Предвид разпоредбата на чл.46, ал.1, т.4 отЗДДС доставките на сребърни монети освободена доставка ли е.
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададения въпроснормативна уредба изразяваме следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 46, ал.1, т.4 от ЗДДС освободена доставка е сделката, включително договарянето, свързана с валута, банкноти, монети, използвани като законно платежно средство, с изключение на банкноти и монети, които обикновено не се използват като законно платежно средство или са с нумизматична стойност.
Въвчл.2, ал.1 от Валутния закон е регламентиран режима насделките с чуждестранна валута по занятие. При извършване насделки с чуждестранна валута обмяната й се извършва при обменен валутен курс към лева или към друга валута , който лицето доставчик/банка, финансова къща, обменно бюро или друга финансова институция/ определя на пазарен принцип.
По смисъла на чл. 46, ал.1, т. 4 от ЗДДС сделките, включително договарянето, свързано с валута, представляват доставка на услуга.
Получателят при този вид доставка на услуги дължи възнаграждение във вид на комисионна или друга директна такса, ако лицата са се договорили за това.
В конкретният случай сребърна монета с номинал 30/ тридесет/ австралийски долара съдържа сребро проба 999/1000, с тегло 1кг-1001гр., и се предлага в специализираните сайтове, като сребърна инвестиционна монета „2011 Година на заека”.
Монетите от ценни метали – злато, сребро, паладий и др. се емитират от съответните правителства и са в легално обръщение на пазара, но предвид голяматачистота на благородния метал в тях се предлагат като инвестиционни монети.
Независимо от номиналната стойност и факта ,че монетите са законно платежно средство в Австралия, този типмонетиимат характерни особености предвид много по-голямата вътрешна стойност на среброто, което се съдържа в тях.
От друга страна ограничения тираж на монетите и гарантираното, сертифицирано, високо качество, ги прави изключително ценни за колекционери и с нумизматична стойност.
Легална дефиниция на понятието «предмети за колекции « е дадено в § 1,т. 21 от ДР на ЗДДС.
„Предмети за колекция” сапощенски или гербови марки с клеймо или без клеймо, при условие че не са в употреба, както и колекции и колекционерски предмети, представляващи интерес от гледна точка на ботаниката, зоологията, минералогията, анатомията, историята, археологията, палеонтологията, етнографията или нумизматиката.
В тази връзка сделките със сребърни монетис инвестиционна и/или колекционерска цел не попадат в обхвата на чл.46, ал.1, т.4 от ЗДДСи по своята същност не могат да се определят, като доставка на услуга – сделки с валута.
Доставките на инвестиционно сребро са доставки на стоки по смисъла на ЗДДС. При условията, описани във въпроса, те се явяват ВОП по смисъла на чл.13, ал.1 от ЗДДС за българското дружество.
В случай, че доставката е по специалния ред на облагане на маржа на цената доставката няма да бъде ВОП предвид разпоредбата на чл.13, ал.4, т.1 от закона.

Оценете статията

Вашият коментар