ЗДДС, чл.74, aл. 1,ЗДДС, чл.75, aл. 2,ППЗДДС, чл.61, aл. 4

Изх.№ 20-00-183 от
27.06. 2014 г.
чл. 74, ал. 1,чл. 75, ал. 2,от ЗДДС
чл. 61, ал. 4 от ППЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„X” ООД има налични активи преди датата на регистрация по ЗДДС, за които желае да ползва данъчен кредит. Описът на наличните активи е изготвен и подаден в срок.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Може ли за част от фактурите, включени в описа на наличните активи дружеството да ползва данъчен кредит в някой от данъчните периода наследващите 12 месеца или следва да се ползва в един данъчен период, избран от лицето?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Право на приспадане на данъчен кредит за налични активи по смисъла на Закона за счетоводството (ЗСч) и получени услуги преди датата на регистрация, предвид разпоредбата на чл. 74, ал. 1 от ЗДДС, има лице, регистрирано по чл. 96, 97, 98, чл. 100, ал. 1 и 3, чл. 102 или 132 от закона.
Правото на приспадане на данъчния кредит по чл. 74 от ЗДДС възниква на датата на регистрация по ЗДДС, съгласно чл. 75, ал. 1 от закона.
В чл. 75, ал. 2 от ЗДДС е регламентирано, че правото по ал. 1 се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите дванадесет данъчни периода, като наличните активи, получените услуги и данъкът, включени в регистрационния опис по чл. 74, се отразяват в дневника за покупките за съответния данъчен период.
Разпоредбата на чл. 61, ал. 4 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС) гласи, че правото на приспадане на данъчен кредит за налични активи към датата на регистрацията, описани в регистрационния опис се упражнява през данъчния период, през който е възникнало, или в един от следващите дванадесет данъчни периода, като съответният документ по чл. 71 от закона се отразява в дневника за покупките за съответния данъчен период.
От изложеното е видно, че лицето може да отрази всеки отделен документ по чл. 71 от ЗДДС в дневника за покупките в периода, през който е възникнало правото на приспадане на данъчен кредит, както и в някой от следващите дванадесет данъчни периода. Казано с други думи, лицето може да отразява различни документи по чл. 71 от ЗДДС в различни данъчни периоди при спазване на допустимите 12-месечни периоди.

Оценете статията

Вашият коментар