ЗДДС, чл.79, aл. 3,ЗДДС, чл.80, aл. 2, т. 1,ЗДДС, чл.80, aл. 2, т. 2,ЗДДС, чл.79, aл. 6, т. 2,ППЗДДС, чл.66, aл. 2,ППЗДДС, чл.66, aл. 5

Изх.№ 53-00-39 от
01.04.2014 г.
чл. 79, ал. 3 и ал. 6, т.2,чл. 80, ал. 2, т. 1 и 2 от ЗДДС
чл. 66, ал. 2 и ал. 5 от ППЗДДС
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„X” ООД, регистрирано по ЗДДС, закупува лекотоварен автомобил през 2012 г., за който дружеството е ползвало правото на приспадане на данъчен кредит.
През 2014 г. превозното средство е откраднато. По случая е образувано досъдебно производство и е издадена служебна бележка от РПУ. Понастоящем все още се води разследване и се издирват превозното средство и извършителят на кражбата.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли да се извърши корекция на ползвания данъчен кредит, в кой момент следва да се отрази и какви документи следва да се приложат?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
За целите на данъчното облагане кражбите са приравнени и включени в категорията „липси”. Съгласно чл. 79, ал. 3 от ЗДДС, регистрирано лице, което изцяло или частично е приспаднало данъчен кредит за произведени, закупени, придобити или внесени от него стоки, при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стоките, както и при промяна на предназначението им начислява и дължи данък в размер на приспаднатия данъчен кредит. Корекцията по ал. 3 се извършва в данъчния период, през който са възникнали съответните обстоятелства /при установяване липсата на актива и възникване на основанието за отписването му по счетоводното законодателство/, чрез съставяне на протокол за извършената корекция и отразяване на този протокол в дневника за продажбите и справка-декларацията за този данъчен период. Следва да се има предвид, че на основание чл. 79, ал. 6, т. 2 от ЗДДС за стоките или услугите, които са дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), лицето дължи данък в размер, определен по следната формула:
 
 
 
1
 
 
 
ДД
=
ПДК
x
––
x
БГ,
където:
 
 
 
5
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ДД е дължимият данък;
ПДК – размерът на ползвания данъчен кредит;
БГ – броят на годините от настъпване на обстоятелствата по ал. 3, включително годината на настъпване на обстоятелствата, до изтичане на 5-годишния срок, считано от годината на упражняване правото на данъчен кредит включително.
Изключения от изискването за извършване на корекции по чл. 79, ал. 3 от ЗДДС са регламентирани в чл. 80, ал. 2, т. 1 и т. 2 от ЗДДС, съгласно коитокорекции не се извършват при:
– унищожаване, липса или брак, причинени от непреодолима силаи
– унищожаване, липса или брак, причинени от аварии или катастрофи, за които лицето може да докаже, че не са причинени по негова вина или по вина на лицето, което използва стоката.
Корекции на ползвания данъчен кредит не се извършват и в случаите, при които от началото на годината, в която е упражнено правото за неговото ползване, са изминали 5 години (чл.80, ал.1, т.3 на ЗДДС).
Търговското и данъчното законодателство не третират кражбата като „непреодолима сила” и липсата на автомобила поради кражба не е обстоятелство, което даосвобождава лицето от задължението за корекция на ползван данъчен кредит по реда на чл. 79, ал. 3 или ал. 6 от ЗДДС. Предвид това, настоящият случай не попада в изключенията на чл. 80 от ЗДДС.
Корекцията на данъчния кредит по чл. 79, ал. 3 от ЗДДС се извършват по реда на чл. 66 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС) чрез издаване на протокол, който трябва да съдържа:
1. номер, дата;
2. име и идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 от ЗДДС на лицето;
3. основание за извършване на корекцията;
4. описание на стоката или услугата;
5. размер на ползвания данъчен кредит;
6. брой години по чл. 79, ал. 6 от закона;
7. размер на дължимия данък по чл. 79, ал. 6 от закона.
Протоколът по ал. 1 се издава най-късно на последния ден от данъчния период, през който са възникнали обстоятелствата за извършване на корекцията и се отразява в дневника за продажбите и справка-декларацията за данъчния период, през който е издаден, съгласно разпоредбите на чл. 66, ал. 2 и ал. 5 от ППЗДДС.
В случай, че откраднатият автомобил бъде открит и върнат на дружеството, извършената корекция на ползван данъчен кредит ще се окаже неправилна и следва да бъде сторнирана. Тъй като корекция на ползван данъчен кредит по чл. 79, ал. 3 от ЗДДС се извършва чрез издаване на протокол съгласно чл. 66, ал. 1 от ППЗДДС, то при отпадането на основанието за издаването му следва да се приеме, че същият е съставен погрешно и следва да се анулира. ‘

Оценете статията

Вашият коментар