ЗДДС, чл.9

5_53-00-312/05.07.2011г.
ЗДДС, чл.9
В запитването е посочено, че във връзка с промените в Наредбата за условията и реда за засаждане на нови лозя, презасаждане, присаждане и изкореняване на съществуващи лозя, попълването и управлението на националния резерв от права на засаждане на винени сортове лози ( изм. ДВ, бр.13 от 16 февруари 2010г.), дружеството възнамерява да сключи договор за прехвърляне на право на презасаждане на винени лозя, без прехвърляне на част от лозарско стопанство.
При така изложената фактическа обстановка са зададени следните въпроси:
1.Представлява ли сделката за прехвърляне на право на презасаждане на винени лозя от едно лице на друго, без прехвърляне на част от едно лозарско стопанство на друго облагаема доставка по смисъла на ЗДДС ?
2. Възниква ли за получателя по доставката право на приспадане на данъчен кредит?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
По смисъла на §1, т.7 от ДР на цитираната по-горе наредба„Право на презасаждане” е правото да се засадят лозови насаждения на площ, равностойна на площта, от която лозовите насаждения са изкоренени, което се упражнява в съответствие с условията и реда, определени в глава втора, раздел II и в глава трета от същата наредба.
От дадената дефиниция може да се изведе, че правото на презасаждане се поражда в случаите, когато притежателят на правото да отглежда определена площ лозови насъждения изкорени определена площ от тези съществуващи лозя и засади същата площ с нови или прехвърли правото си на трето лице. Предоставеното право на презасаждане може да се прехвърля при съобразяване с указанията, издадени от министъра на земеделието и храните и при спазване изискванията на чл. 85и, § 5 от Регламент (ЕО) № 491/2009 (чл. 16, ал. 1 и 2 от Наредбата), с които е предвидено, че правата на презасаждане могат да се прехвърлят изцяло или частично на друго стопанство на територията на страната, в случаите когато:
А) част от дадено лозарско стопанство се прехвърля на друго стопанство;
Б) площите от стопанството, на което се прехвърлят правата, са предназначени за производство на вина със защитено наименование за прозход или защитено географско указание.
От изложеното в запитването е видно, че правата, обект на трансфер, ще се извършат по реда на б. „Б”. В този случай сделката между лицето собственик на правата на презасаждане, в качеството му на праводатели лицето правоприемник на правата за презасаждане, представлява доставка на услуга по смисъла на чл.8 от ЗДДС, според чийто текст услуга по смисъла на този закон е всичко, което има стойност и е различно от стока. Съгласно чл.2 от ЗДДС обект на облагане с данък върху добавената стойност е всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. Предвид това, че предоставените права на презасаждане не представляват вещни права, то следва, че сделката е предмет на облагаема доставка по смисъла на чл.12 от ЗДДС, поради което за същата на основание чл.25, ал.6, т.1 от ЗДДС на датата на възникване на данъчното събитие данъкът става изискуем и за регистрираното лице възниква задължение да го начисли.
За правоприемника на правата на презасаждане, в качеството му на получател по доставкатае налице право на приспадане на данъчен кредит по реда и условията на Глава седма„Данъчен кредит ” от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар