ЗДДС, чл.95,ЗДДС, чл.3, aл. 2

2_1494/30.08.2010г.
ЗДДС чл.95
ЗДДС чл.3, ал.2
Във Ваше писмено запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” ………… във връзка с дейността на физическото лице – съдружник в търговско дружество, който полага личен труд в дружеството и получава възнаграждение, е поставен следния въпрос:
Ако за период, не по-дълъг от 12 последователни месеца начислените месечни доходи от дейността на съдружника надвишат 50 000лв., следва ли физическото лице да се регистрира по ЗДДС?
При така представената информация предвид действащата нормативна уредба изразяваме следното принципно становище:
Облагаемият оборот за целите на задължителната регистрация по чл.96, ал.2, т.1 от ЗДДС е сумата от данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите със ставка нула.
На основание чл.96, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Облагаема доставка съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея /чл.3, ал.1 от ЗДДС/. Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС „независима икономическа дейност“ е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус.
Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
В допълнение чл.3., ал.3 от ЗДДС регламентира безспорно ясно случаите, при които не е налице извършване на независима икономическа дейност, а именно:
1.дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово;
2.дейността на физическите лица, които не са еднолични търговци, за осъществяваната от тях дейност, уредена в закон, по управление и контрол на юридически лица.
Съгласно §1, т.26, буква и/ от ДР на ЗДДФЛ /в сила от 01.01.2010г./ „трудови правоотношения” са: правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5% от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери/.
В случай, че съдружник /физическо лице/ извършва дейност по трудово правоотношение, попадащо в определението на §1, т.26, буква и/ от ДР на ЗДДФЛ /в сила от 01.01.2010г./, тогава намира приложение разпоредбата на чл.3, ал.3, т.1 от ЗДДС и доходът от тази дейност, извършвана след 01.01.2010г., не следва да образува облагаем оборот по чл.96 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар