ЗДДС, чл.96, aл. 1,ЗДДС, чл.107

Изх. № 05_20-00-248/ 23.06.2010г.
ЗДДС, чл.107
ЗДДС, чл.96, ал.1
В запитването е посочено, че дружеството е прекратено чрез ликвидация от 12.07.2000г. За периода 09.07.2002г. – 07.03.2007г. е било регистрирано по ЗДДС. Дружеството има публични задължения над 9 000 000 лева.
Към настоящия момент дружеството е прекратило дейността си по Търговския закон. Годишният оборот се формира от усвояване на средства за техническа ликвидация и осребряване на активи на дружеството.
Във връзка с протокол на Министерство на икономиката, енергетиката и търговията за продажба на всички активи, собственост на дружеството се очаква, постъпленията от осребряване на недвижими дълготрайни материални активи в рамките на един месец да надхвърлят 50 000 лв.
При така изложената фактическа обстановка е зададен въпрос задължението за регистрация на дружеството по реда на чл.96, ал.1 от ЗДДС.
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към зададените въпроси нормативна уредба Ви уведомявам следното:
От изложеното в запитването е видно, че продажбите, които предстои да извърши дружеството са с цел осребряване на имуществото след преустановяване на дейността на същото.
Обложените на основание чл. 111, ал. 1 от ЗДДС като “налични активи“ стоки и услуги, с които в последствие се разпорежда лицето, не формират облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал. 2 от ЗДДС, въз основа на който обявените в ликвидация лица да подлежат на последваща регистрация по ЗДДС. Основанието за това е, че тази дейност не попада в обхвата на независимата икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС, а представлява осребряване на имуществото на дружеството по повод ликвидацията.
От друга страна, всяко обявено в ликвидация и дерегистрирано данъчно задължено лице, задължително определя своя оборот по чл. 96, ал. 2 от ЗДДС, в който се включват всички доставки, които излизат извън обхвата на осребряването на имуществото по повод ликвидацията и представляват независима икономическа дейност. Такива, например, доставки са:
а) производствената дейност на предприятието във връзка с приключването на клиентски поръчки, поети преди обявяването му в ликвидация;
б) производствената дейност на предприятието във връзка с приключването на договорни взаимоотношения, поети преди обявяването му в ликвидация;
в) производствената дейност на предприятието по довършване на незавършеното производство към датата на обявяването му в ликвидация;
г) отдаването на активи под наем в процеса на ликвидация;
д) други предприети търговски сделки.
Следва да се има предвид, че когато юридическото лице не бъде заличено поради прекратяване на производството по ликвидация, за него ще важат общите правила за регистрация и дерегистрация.
 

Scroll to Top