ЗДДС, чл.96, aл. 3,ЗДДС, чл.96, aл. 1

В Дирекция ”ОДОП” –
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …./ 19.12.2013 г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Дружеството не е регистрирано по ЗДДС и е с основна дейност посредничество при покупко-продажби и отдаване под наем на недвижими имоти. На 10.10.2013г. дружеството е закупило лек автомобил за сумата от 20 000 лв. за ползване в икономическата дейност. Автомобилът е деклариран пред Община …………. с декларация по ЗМДТ. Същият е заприходен в счетоводството на дружеството като дълготраен материален актив и е въведен в експлоатация с Акт за въвеждане в експлоатация на ДА от 10.10.2013г. Издадена е заповед от управителя за определяне на нормения разход за гориво. Закупено е гориво с фактура от 04.12.2013г., разходът за което е признат на основание на издадени пътни листове. Дружеството е взело решение за продажба на автомобила поради открит сериозен технически проблем. Автомобилът е продаден на стойност 21 000 лв. на 13.12.2013г. и е издадена фактура. Плащането е извършено по банков път.
Поставен е следният въпрос:
Формираният оборот от продажбата на лекия автомобил включва ли се в облагаемия оборот за задължителна регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС или попада в обхвата на чл.96, ал.3 от ЗДДС?
Във връзка с поставения въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.96, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
По смисъла на чл.96, ал.3 от ЗДДС, в облагаемия оборот не се включват доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето.
Изразът “Дълготрайни материални ил нематериални активи, използвани в дейността на лицето“ следва да се тълкува в два аспекта- дефиниране на понятията дълготрайни материални/ нематериални активи и тълкуване на израза “използване на активите за дейността на лицето“.
По отношение на лицата, които са предприятия по смисъла на чл. 1, ал. 2 от ЗСч, при определяне на понятията дълготрайни материални/ нематериални активи е необходимо да се спазват изискванията на ЗСч и приложимите счетоводни стандарти.
По отношение тълкуването на израза: “използване на активите за дейността на лицето“ – в облагаемия оборот не следва да се включват само тези активи, които участват непосредствено в независимата икономическа дейност и допринасят/спомагат за извършването й, като е налице пряка или косвена обусловеност между използването на актива и извършваните от лицето доставки, без самите активи да са предмет на доставка.
При последваща доставка с предмет разпореждане с отделен дълготраен актив, същата не се включва в облагаемия оборот по силата на чл. 96, ал. 3 от ЗДДС.
В изключението не попадат активи, които лицето държи за продажба.
Предвид гореизложеното, видно е че всеки конкретен случай следва да се преценява, като се вземат предвид всички факти и обстоятелства.
В този смисъл, доколкото в изложената фактическа обстановка е пояснено, че автомобилът е дълготраен актив и е използван в дейността на дружеството, считаме, чееналице хипотезата на чл.96, ал.3 от ЗДДС и сумата от продажбата на актива, използван в дейността Ви, не следва да участва във формирането на облагаемия оборот по чл.96, ал.1 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар