Здравно осигуряване на български гражданин за времето, през което се е обучавал в подготвителен клас на Професионален учебен център по електроника – Германия

ЗЗО – чл. 40, ал. 3, т. 1 и 2
ОТНОСНО: Здравно осигуряване на български гражданин за времето, през което се е обучавал в подготвителен клас на Професионален учебен център по електроника – Германия
Във връзка с Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „ОДОП”- ……../23.01.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Интересувате се, дали приложените към писмото Ви копия на документи: уверение, издадено от Професионален учебен център по електроника, гр. Дрезден, Германия и легализиран превод на същото на български език, могат да послужат за освобождаването Ви от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски за учебната 2012/2013 година. Уверението е издадено на 17.04.2012 г., подписано и подпечатано с щемпъла на училището. От неговото съдържание е видно, че Вие сте ученик в 11-ти подготвителен клас на Професионален учебен център по електроника, който ще посещавате до 20.07.2013 г.
При направената проверка на здравноосигурителния Ви статус се установи, че в информационната система на НАП не са постъпвали данни за здравното Ви осигуряване след 31.10.2012 г. За периода от 01.08.2011 г. до 31.10.2012 г. здравното Ви осигуряване е провеждано за сметка на републиканския бюджет чрез Технически университет – гр. София. Преди това сте осигуряван здравно като ученик в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия – гр. Стара Загора също от републиканския бюджет.
Във връзка с гореизложеното и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното здравно осигуряване, изразяваме следното становище по запитването:
Съгласно чл. 40, ал. 3, т. 1 и 2 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ за сметка на републиканския бюджет се осигуряват, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1 от същата норма, следните лица:
 -лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно – до завършване на средно образование /т. 1/;
– студентите – редовно обучение във висши училища до навършване на 26-годишна възраст, и докторантите на редовно обучение по държавна поръчка.
Предвид наличните данни за здравното Ви осигуряване в системата на НАП, подадени от Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия – гр. Стара Загора и от Технически университет – гр. София, считаме че разпоредбата на чл. 40, ал. 3, т. 1 от ЗЗО е неприложима за Вас, тъй като Вие вече сте завършили средното си образование. Доколкото Вашият случай се обхваща от хипотезата на чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО, бихте могли да се възползвате от посочената норма за времето, през което отговаряте на изискванията й. В тази връзка, Ви уведомяваме за следното:
Разпоредбата на чл. 40, ал. 3, т. 2 от ЗЗО се прилага за всички лица, попадащи в персоналния обхват на чл. 33 от ЗЗО, за целия период, през който те имат статут на студенти – редовно обучение, до навършване на 26-годишна възраст или на докторанти – редовно обучение по държавна поръчка, без оглед на това българско или чуждестранно е учебното заведение. Следователно, ако отговарят на условията за осигуряване за сметка на републиканския бюджет, студентите не дължат здравноосигурителни вноски за периода, през който са студенти – редовно обучение, до навършване на 26-годишна възраст.
Здравноосигурителният статус на студентите в чужбина се формира с отразяване на времето, през което са се обучавали, въз основа на съответните доказателствени документи за периодите на здравна осигуреност. Изясняването и корекцията на здравноосигурителния статус на лицата се извършва по искане на заинтересованите лица. Исканията за корекция на здравен статус следва да са придружени с документи, доказващи съответните обстоятелства. Периодът на обучение в чужбина се удостоверява с диплома за завършено образование или документ, издаден от съответнотоучебно заведение, удостоверяващ датата на записване във висшето учебно заведение, брой завършени учебни семестри и години или дата на последващо отписване. Представените документи се вземат предвид, само ако в тях е посочен периодът на обучение и са преведени на български език. Периодът в документите, въз основа на които се формира здравноосигурителния статус на студентите, които се обучават във висше учебно заведение в чужбина може да бъде с период на валидност в бъдещето спрямо датата на издаване на удостоверението/документа, като крайната дата на периода не може да бъде след датата на навършване на 26-годишна възраст на лицата.
В конкретния случай от издаденото Ви уверение не става ясно дали училището, в което се обучавате е със статут на висше учебно заведение, съответно какъв е Вашият статут като учащ се. Следва да се отбележи, че това е необходимо с оглед преценката на приложимата норма от ЗЗО, по която следва да се определи задължението Ви за здравно осигуряване. Съгласно българското законодателство студент е този, който се обучава за придобиване на образователните степени „професионален бакалавър”, „бакалавър” и „магистър”, а висшите училища са университети, специализирани висши училища и самостоятелни колежи /арг. от чл.17, чл. 42, ал. 1-3 и чл. 66, ал. 1 от Закона за висшето образование/. Поради това, ако според законодателството на Германия Професионален учебен център по електроника, гр. Дрезден има статут на висше учебно заведение, а Вие притежавате качеството на редовен студент, следва да удостоверите тези обстоятелства с документ, издаден от съответната компетентна институция в тази държава, за уреждане на здравноосигурителния Ви статус.

Оценете статията

Вашият коментар