Здравно осигуряване на лице, регистрирано като безработно в Агенцията по заетостта

ЗЗО – чл. 33, ал. 1, т. 1, чл. 40, ал. 1, т. 8 и ал. 5;
ДОПК – чл. 84, ал. 2 и ал. 3 и чл. 85
ОТНОСНО:Здравно осигуряване на лице, регистрирано като безработно в Агенцията по заетостта
В писмото си посочвате, че сте трайно безработна, без никакви доходи. Внесената от Вас сума за здравно осигуряване за 2010 г. е в размер на 151.20 лв. Интересувате се какъв е размерът на здравната вноска, която трябва да превеждате на месец и имат ли значение подписите в бюрото по труда.
Предвид изложеното, отговаряме следното по поставените въпроси:
Здравното осигуряване в Република България се основава на принципите на задължително участие при набирането на вноските и солидарност на осигурените при ползването на набраните средства.
Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Задължението за осигуряване за българските граждани възниква от влизането на закона в сила (чл. 34, ал. 1, т. 1 от ЗЗО).
Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице се определя всяка година със Закона за бюджета на НЗОК като за периода до 31.12.2008 г. размерът й е 6 на сто, а от 01.01.2009 г. – 8 на сто. Доходите, върху които се дължат здравноосигурителните вноски, сроковете и редът за внасянето им по групи лица, подлежащи на задължително здравно осигуряване, са уредени в чл. 40 от ЗЗО.
Според чл. 40, ал. 1, т. 8 от ЗЗО здравноосигурителната вноска за лицата, получаващи обезщетение за безработица, се определя върху размера на изплатеното обезщетение. Вноските са за сметка на републиканския бюджет и се внасят до 10-то число на месеца, следващ този, за който се отнасят.
Лицата, регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта, които нямат право на обезщетение за безработица, са извън обхвата на цитираната разпоредба и техните здравноосигурителни вноски не се поемат от републиканския бюджет.
В чл. 40, ал. 3, т. 1-10 от ЗЗО са изброени други категории лица, които нямат доходи и чиито здравноосигурителни вноски се заплащат от Републиканския бюджет. Сред тях са посочени гражданите, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социално подпомагане, ако не са осигурени на друго основание, както и настанените в специализирани институции за социални услуги и приетите за обслужване в социални учебно-професионални центрове и центрове за временно настаняване, центрове за настаняване от семеен тип, преходни жилища, защитени жилища, наблюдавани жилища и кризисни центрове (т. 5); родителите, осиновителите или съпрузите, които полагат грижи за инвалиди със загубена работоспособност над 90 на сто, които постоянно се нуждаят от чужда помощ (т. 9) и др.
Съгласно чл. 40, ал. 5 (изм. – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) от ЗЗО лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3, са длъжни да:
1. внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация;
2. подават декларация в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1.“
Декларацията по т. 2 на ал. 5 се подава на хартиен носител (образец № 7) в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) лично от лицата или от упълномощени лица (без да е необходимо нотариално заверено пълномощно). Декларацията може да се подаде и чрез лицензиран пощенски оператор.
Размерът на дължимата здравноосигурителна вноска се съобщава на лицата по ал. 5, т. 1 чрез средствата за масово осведомяване или от длъжностно лице при подаване на декларацията. Когато не е подадена декларация или вноските не са внесени в срок, може да бъде издаден акт за установяване на задължението от органите по приходите без извършване на ревизия. Актът може да се обжалва по реда на чл. 107, ал. 4 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (чл. 40, ал. 6 от ЗЗО).
Предвид цитираните разпоредби, доколкото Вие сте трайно безработно лице и нямате никакви доходи, Вашата здравноосигурителна вноска следва да се определи по горепосочения ред на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО – върху осигурителен доход, не по-малък от половината на минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица.
Съгласно чл. 8 от ЗБДОО за 2010 г., обн. ДВ, бр. 99 от 15.12.2009 г., от 1 януари 2010 г. е определен минимален месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица в размер на 420 лв. Следователно здравната вноска, която трябва да заплащате на месец за времето след 31.12.2009 г., не може да бъде по-малка по размер от сумата – 16.80 лв. (8 на сто върху половината на 420 лв.).
Без оглед гореизложеното, обръщаме Ви внимание, че в съответствие с разпоредбата на чл. 85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) при последваща кореспонденция с Националната за приходите е необходимо да посочвате Вашите идентифициращи данни (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и БУЛСТАТ/ЕИК, издаден от Агенцията по вписванията; адрес по чл. 8 от ДОПК и адрес за кореспонденция).
Идентификацията на физически лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ, се извършва чрез единния граждански номер или личния номер на чужденец (чл. 84, ал. 2 от ДОПК). Лицата, които не попадат в случаите по ал. 1 или 2, се идентифицират чрез служебен номер (чл. 84, ал. 3 от ДОПК).

Оценете статията

Вашият коментар